3160
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - U današnje vrijeme jezici su itekako potrebni, a posebno ih je lako naučiti uz današnje škole i Internet. Ljudi su svjesni afirmacije engleskoga jezika, koji susrećemo svugdje oko nas, i zapostavljanja njemačkog, no još uvijek postoje oni koji sebe 'predaju' upravo tom jeziku.
Nastavnica njemačkog jezika Jasminka Hajpek, kao izbornog predmeta, u Osnovnoj školi Antuna Kanižlića Požega predaje dugi niz godina, a uz to radi kao vanjski suradnik i predavač njemačkog u požeškom Veleučilištu.
- Živjela sam u Austriji išla tamo u vrtić do drugog razreda osnovne škole. Tu se stvorila ta ljubav, uvijek sam govorila da ću biti učiteljica njemačkog jezika, no kada sam trebala studirati morali smo birati dva jezika. Engleski sam dobila tek u gimnaziji i uvijek sam bila svjesna koliko ga ne znam dovoljno dobro kao njemački. Naravno, završila sam i engleski i njemački, no ostala je ta ljubav prema njemačkom bez obzira na sve sadašnje izazove oko online nastave. - za SBplus kazala je Jasminka Hajpek.
Seminari su sada online, no inače budu uživo u Njemačkoj
Tijekom svog 'slobodnog' ljeta, Jasminka je dobila mogućnost stipendiranja Goethe-Instituta, o čemu nam je sama kazala nešto više.
SBplus: Što je to zapravo seminar Goethe-Instituta?
Jasminka Hajpek: Najprije bih rekla nešto o samom Goethe Institutu. Naime, to je neprofitna njemačka kulturna udruga koja djeluje širom svijeta sa 159 instituta. Ona promiče učenje njemačkog jezika u inozemstvu i potiče međunarodnu kulturnu razmjenu. Goethe Institut Zagreb pruža podršku učiteljima njemačkoga jezika u Republici Hrvatskoj nudeći stručna usavršavanja za proširivanje nastavničkih kompetencija na temelju suvremenih znanstvenih spoznaja u području njemačkog jezika. Nastavnicima se nude različiti jednodnevni, višednevni ili višetjedni kombinirani seminari u vrijeme pandemije online korištenjem edukacijske platforme „Moodle", a inače i uživo u Njemačkoj. Tijekom usavršavanja nastavnici rješavaju zadatke, reflektiraju i nadograđuju svoja postojeća znanja i vještine primjenjujući nove spoznaje u svojoj nastavi.
Dobila i stipendiju za iduću godinu gdje će ona biti predavač
Jasminka trenutno koristi stipendiju od lipnja sve do studenog, a već je dobila drugu stipendiju za kolovoz 2022. godine gdje će u Beču (uživo) biti jedna od predavača.
SBplus: O kakvom je stipendiranju riječ?
Jasminka Hajpek: Budući da se redovito usavršavam preko GI i položila sam desetke modula njihovih usavršavanja, (najprije Fernstudium-a, a sada module DLL-a), Goethe Institut mi je ponudio stipendiju za neko od međunarodnih online stručnih usavršavanja u Njemačkoj, što sam sa zadovoljstvom prihvatila. Međunarodno online usavršavanje (korištenje stipendije) mi je počelo 25. lipnja 2021. i traje do 19. studenog 2021.
Dva tjedna sam proučavala postavljene sadržaje na platformi, rješavala zadatke te komentirala zadatke kolega iz drugih država. Zatim je uslijedio tjedan dana online usavršavanja preko Zoom-a. U rujnu trebam odraditi projektni zadatak u razredu sa učenicima te na platformi trebam opisati očekivanja i zaključke istraživanja. Nakon toga slijedi tjedan dana reflektiranja o provedenim razrednim projektima te odgovaranje na pitanja kolega o provedenom projektu.
Dobila sam još jednu stipendiju Goethe Instituta (IDT 2022.) koju bih trebala realizirati sljedeće godine, ali uživo. Radi se o međunarodnoj stručnoj konferenciji za učitelje koja će se održati u Beču od 14. - 20. kolovoza 2022. i bit ću jedan od predavača tamo. Nadam se kako se ovo usavršavanje neće morati održati online i kako će epidemiološka situacija biti povoljna i da neće spriječiti održavanje ovog kvalitetnog međunarodnog višednevnog stručnog skupa uživo.
SBplus: Tko može sudjelovati i dobiti stipendiju?
Jasminka Hajpek: Svi učitelji njemačkoga jezika koji su voljni se usavršavati te svoja znanja žele dalje prenositi na stručnim županijskim, državnim i međunarodnim seminarima, mogu na stranicama Goethe Instituta pronaći informacije o natječajima za stipendije koje Goethe Institut nudi. Jako je važno u obrascu prijave istaknuti razloge zašto želite baš tu stipendiju te koja znanja i usavršavanja imate, a koja želite steći. Motivacija za učenjem i prenošenjem znanja je odlučujući faktor dobivanja stipendije.
Zalaže se i bori za jezik koji izuzetno voli
O Jasminkinoj predanosti njemačkom jeziku, za SBplus, progovorila je i ravnateljica Osnovne škole Antuna Kanižlića Požega, Marija Samardžija.
- Svjesni smo zapostavljanja njemačkog jezika, a to je šteta jer su Nijemci uvijek bili naši partneri, što će i ostati. Oni su germanska skupina naroda koja dobro razumije engleski, ali im je strašno drago kada barem malo znate reći nešto na njihovu jeziku. Međutim, u današnje vrijeme djeca su opterećena svime i svačime i naravno da je na razini države došlo do 'napuštanja' njemačkog jezika. Kolegica Jasminka Hajpek se izuzetno zalaže i bori za jezik koji voli, cijeni i poštuje. - zaključila je ravnateljica Samardžija.