995
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Dok se većina veselila novogodišnjim slavljima, neki su ipak jedva čekali da sve prođe i da se vrati mir na gradskim ulicama. Ranije smo pisali kako je početkom 2021. godine na snagu stupila zabrana nabave i uporabe petardi i redenika iz kategorija F2 i F3, što je podržala većina građana.
Osim što su zbog bacanja petardi, sklonište tražile životinje koje lutaju ulicama jer nemaju dom niti azil za njihovu zaštitu, one životinje koje svoje domove imaju, posljednjih su noći iz njih bježale zbog straha od silne pucnjave. Osim što odlutaju, životinje pritom mogu i stradati. Kako točno - pojasnili su Prijatelji životinja.
- Prema podacima iz Italije, oko 5000 kućnih životinja godišnje umire od srčanog udara izazvanog eksplozijom petardi! Znanstvena istraživanja potvrdila su da glasni zvukovi imaju negativan učinak na kućne, domaće i divlje životinje. Velika razina buke može oštetiti njihov znatno osjetljiviji sluh od ljudskoga te izazvati psihički šok ili zastoj srca. Iznenadni bljeskovi svjetla iznimno štete pticama, koje noću slabije vide, a mogu oštetiti i ljudski vid. - navode.
Na Facebook stranicama raznih udruga za zaštitu životinja na području Požege osvanule su mnogobrojne objave o nestalim psima koji su u vrijeme dočeka Nove godine bježali iz svojih domova 'glavom bez obzira'.
Zahvaljujući ljudima dobre volje i srca, neki od njih su pronađeni i vraćeni svojim domovima. No, to ne popravlja činjenicu da su se ti događaji zbili te ne garantira da se ovakve stvari neće dogoditi ponovno.
U priloženim fotografijama možete pronaći neke od Facebook objava kojima vlasnici traže svoje ljubimce, ali i navode razlog bijega.
„Naš je Aron upravo pobjegao iz kuće, molim vas ako ga vidite da se javite. Još uvijek je štene, umiljat i razigran.", „Molim vas za pomoć. Sinoć je iz dvorišta obiteljske kuće u ulici Tome Matića u Požegi nestala maltezerica Molly - zbog bacanja petardi. Pas je stariji pa se sporo kreće.", „Proklete petarde. Naravno psić se prepao i pobjegao." - neke su od objava i komentara ljudi.
- Danas zaista ima puno izbora i vatrometi nisu nužni kako bi se obilježio prelazak iz jedne godine u drugu. To su prepoznali i neki gradovi u Hrvatskoj, pa su novac koji bi potrošili za organizaciju vatrometa prošle godine usmjerili na štednju, donacije ili na druge oblike proslave. U inozemstvu, doček Nove godine obilježavaju alternativama poput svjetlosnih efekta, dronova, lasera, reflektora i videomapiranja. - pojašnjavaju Prijatelji životinja.
Ostaje vidjeti hoće li i Požeština pronaći svoju 'alternativu' kako ne bi dolazilo do stradavanja i bježanja životinja.