1797
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Odbrojavanje polako može početi jer je do Nove 2022. godine preostalo još svega nekoliko dana. Ovaj posljednji tjedan vrijeme je donošenja novogodišnjih odluka, ali i prisjećanja na uspomene koje će za sobom ostaviti 2021. godina. Ono po čemu će, između ostalog, ostati obilježena svakako su nove zakonske odredbe o upotrebi pirotehničkih sredstava.
Prisjetimo se, Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja izglasan je na sjednici Sabora 18. prosinca 2020. godine, a na snagu je stupio 2. siječnja ove godine. Prema njemu je zabranjena prodaja i korištenje petardi i redenika iz kategorije F2 i kategorije F3 građanima u osobne svrhe. Naime, petarde iz kategorije F2 mogu proizvesti buku do 101 decibela, a one iz kategorije F3 do čak 120 decibela, dok se redenici izrađuju od nekoliko petardi te imaju zajednički fitilj, prenosi Index.hr.
- Za sve one koji se neće pridržavati odredbi Zakona je predviđena visoka novčana kazna od 5.000 do 15.000 kuna. Za posjedovanje i upotrebu predviđamo nultu toleranciju za korištenje tih sredstava. - rekao je za Media servis Mislav Švigir iz Policijske uprave zagrebačke, piše Totalinfo.hr.
Kako prenosi Index.hr, tijekom cijele godine dozvoljena su pirotehnička sredstva iz kategorije F1 za sve osobe starije od 14 godina. Osim petardi i redenika iz kategorija F2 i F3, prodaja ostalih pirotehničkih sredstava iz ovih kategorija dozvoljena je od 15. prosinca 2021. godine do 1. siječnja 2022. godine, a njihova je upotreba dozvoljena isključivo u razdoblju od 27. prosinca do 1. siječnja na otvorenim prostorima ili na prostorima na kojima se ne okuplja veći broj ljudi.
Upotreba pirotehničkih sredstava može dovesti do teških ozljeda zbog čega je važno pridržavati se savjeta i preporuka za pravilno rukovanje. Osim za ljude, pirotehnička sredstva iznimno su opasna i za životinje. Luka Oman, predsjednik Udruge „Prijatelji životinja", u HRT-ovoj emisiji Studio 4 pojasnio da od posljedica srčanog udara zbog straha od pucnjave pirotehničkih sredstava svake godine strada velik broj životinja. Naglasio je da za pse čak uobičajene dnevne aktivnosti poput šetnje mogu biti vrlo nesigurne.
U Brodsko-posavskoj županiji djeluju brojne udruge za zaštitu životinja, a jedna od njih je i Veselo dvorište čiji su nam članovi pojasnili kako upotreba pirotehničkih sredstava može utjecati na životinje.
- Osim životinja, postoje i ljudi koji se plaše petardi. Životinje su zaista prestravljene, ne samo naši kućni ljubimci, već i ptice i domaće životinje. Njih to stvarno uzrujava i mnoge izgube život zbog toga. Koliko točno životinja je stradalo stvarno ne znamo, ali non-stop stižu dojave da je tijekom pucanja petardi pobjegao pas ili je neki doživio srčani udar. Također, životinje ne stradaju samo od te buke, nego čak utječe i onaj bešumni vatromet zbog čega od šoka umre velik broj ptica. Doživljaji te buke nisu vrijedni toga da netko drugi izgubi život. U blizini Veselog dvorišta bude uvijek „veselo" u to vrijeme. Naši su psi od panike znali pojesti vrata i štokove, izbit prozor i svašta nešto je tu znalo biti. Od 27. prosinca smije se pucati dozvoljenim sredstvima. Uz maloljetnu djecu trebaju biti odrasle osobe. Ako bi netko trebao imati pirotehniku, to bi trebale biti samo ovlaštene osobe. Nažalost, vidjeli smo po brojnim trgovinama da se prodaju pirotehnička sredstva. Savjetujemo vlasnicima da, ako im se životinje baš panično boje, neka ih puste u kuću ili im osiguraju boravak u nekom zatvorenom prostoru. Svake godine s tim imamo problema bez obzira na upozorenja i molbe. Strašno je kad počne ta buka i panični strah životinja. Ni Božić, a niti Nova Godina nisu za takva slavlja. Bolje je zapjevati i podružiti se. - rekli su nam iz Veselog dvorišta.
Osim od srčanog udara, brojne životinje u paničnom strahu od pucnjave petardi i drugih pirotehničkih sredstava nerijetko stradavaju pretrčavajući u bijegu prometnice čime se u opasnost dovode i ljudski životi.
Ipak, svjedoci smo kako mnogi nesavjesni građani već tjednima 'pucaju' zabranjenim sredstvima. Policijski službenici teško tu mogu djelovati na vrijeme pa nema niti kažnjavanja.
Nije uzgred još jednom naglasiti kako pirotehnička sredstva mogu ugroziti ljude, životinje, ali i okoliš u kojemu živimo i zato je u novogodišnjoj noći važno dobro promisliti jesu li ona zaista tako fora i zašto su za neke prava noćna mora.