Predsatvljamo općine Brodsko-posavske županije. Početne podatke 'skidamo' s wikipedia.org, a u komentarima posjetitelja očekujemo ozbiljnu (i šaljivu) dopunu. Sve informacije dobivene od naših posjetitelja, za koje utvrdimo kako su točni, ugradit ćemo u članak. Dopuna podataka nije ograničena vremenom, a sve važnije informacije o zbivanjima na području općine rado ćemo objaviti, ako nam ih uputite e-mailom na sbplus@sbplus.hr.
Donji Andrijevci središte su istoimene općine, smještene u dolini rječice Biđ, 22 kilometra istočno od Slavonskog Broda, sjedišta Brodsko-Posavske županije.
Stanovništvo
Stanovništvo je popisano 1837. kad su Andrijevci imali 1382 stanovnika. Dvadeset godina kasnije Andrijevci imaju 1428 stanovnika kao i 1921. godine. Broj stanovnika naglo se počeo povećavati 1953. kada je u Andrijevcima živjelo 2787 stanovnika. Po posljednjem popisu stanovništva, iz 2001. godine, općina Donji Andrijevci imala je 4.393 stanovnika, raspoređenih u četiri naselja: Donji Andrijevci - 2.973, Novo Topolje - 217, Sredanci - 378, Staro Topolje - 825
Nacionalni sastav, 2001.
Hrvati - 4.193 (95,45), Srbi - 123 (2,80), Rusini - 11 (0,25), Albanci - 6 (0,14), Mađari - 2, Bošnjaci - 1, Česi - 1, Makedonci - 1, Romi - 1, Ukrajinci - 1, ostali - 2, neopredijeljeni - 27 (0,61), nepoznato - 24 (0,55)
Uprava
Načelnik Općine: Ivan Musa
Povijest
Andrijevci se u povijesnim spisima prvi put spominju 1428. Godine - kao Androwcz, zatim 1474. kao Andrewcz i 1702. kao Andrejovczy. Do osnutka župe 1790. selo je pripadalo Levanjskoj Varoši i župi Dragotin. Za vrijeme vladavine Marije Terezije (1757.) kuće su morali graditi uz cestu koja je pravljena od drveta i kamena.
Dӧnhoff grof Franjo Ludvig izradio je plan u kojem je točno određeno gdje će koja kuća biti izgrađene te koliko će imati prostorija. Prema nekim spisima spominje se selo Markovac s crkvom Sv. Marka. Selo se pružalo između Perkovaca i Andrijevaca u pravcu željezničke pruge. Prvi stanovnici Andrijevaca bili su iseljenici sela Markovac koje je potpuno uništeno za vrijeme Turskih pohoda prema Beču (između 1680. i 1683.).
Gospodarstvo
Velik dio stanovništva bavi se poljoprivredom. Od značajnijih nositelja gospodarstva mogu se izdvojiti: PAN - papirna industrija, TDA tiskara i knjižara,Tapetarija Franjić, Stolarija Lilić, Stolarija Crndić i dr. U selu ima i nekoliko pekara, trgovina, mesnica, nekoliko cvjećarnica i ugostiteljskih objekata.
Nakon prvog svjetskog rata, 1919. godine, u Donjim Andrijevcima, njemački i švicarski Židovi osnovali su tvornicu za preradu drveta, Našička d.d. Tvornica je bila odvojena od ostatka sela, a u njoj je radilo malo Andrijevčana. Pretežiti radnici bili su doseljenici: Ličani, Mađari i Njemici, te stanovnici drugih okolnih sela: Trnave, Garčina… koji su na posao dolazili uglavnom pješice zbog visoke cijene voznih karata.
U ulicama: Trnavačka, Kolodvorska, Braće Radića… sve do crkve i oko tvornice bili su postavljeni stupovi s 'javnom' rasvjetom. Postavljeni su kako bi radnicima put do tvornice bio osvijetljen.
Tvornica je s ostatkom svijeta bila povezana uskotračnom prugom koja je išla sve do Đurđenovca. Glavni nadzornik i projektant uskotračne pruge bio je Deneš Stjepan. Pruga je služila za izvoz hrastovine do Đurđenovca i Andrijevaca.
U razdoblju od 1935. do 1937. kada je nastala slika parnog stroja glavni poslovođa, po zanimanju strojar, bio je Wendelin Merkl. Braća Gall Josip Joco i Karlo bili su bravari. Albert Mikinac obavljao je dužnost tokara. Glavni ložač bio je Pero Gvozdanović. Tvornica je radila na pogon parnog stroja sve do kraja Drugog svjetskog rata, a zatim je dijelom preseljena u Slavonski Brod, a dijelom u Đurđenovac.
Poznate osobe
Marijan Markovac, Josip Markovac, dr Mijo Pišl, Šimo Seletković, Luka Marijanović, Benjamin Tolić - političar, kolumnist, publicist i prevoditelj, iz Zagreba, rođen je 8. srpnja 1943., Osoje, BiH. Živio u Donjim Andrijevcima. Išao u brodsku gimnaziju. Oženjen je za Dubravku Oraić Tolić. Generalni konzul RH u Švicarskoj, Zurich (1995-1998), glavni i odgovorni urednik Hrvatske izvještajne novinske agencije (1998-2000)
Obrazovanje
OŠ Viktor Car Emin ima 413 učenika, podijeljena je u 23 razredna odijela (podaci za šk. god. 2009./2010.). Postojeća zgrada OŠ "Viktor Car Emin" sagrađena je 1964. godine nakon potresa. Školu polaze učenici iz D. Andrijevaca, Starog i Novog Topolja, Sredanaca i Divoševaca.
Škola ima trinaest učionica, veliku školsko-sportsku dvoranu, veliku knjižnicu i prostor predviđen za školsku kuhinju. U školi je 43. zaposlenih, a ravnateljica je Marina Dražić.
Kultura
Kulturno – umjetničko društvo Tomislav osnovano je 1939. godine kao ogranak Seljačke sloge, tad jedine kulturno-prosvjetne organizacije, koja se zalagala za očuvanje i obnavljanje starinske seljačke baštine. Nakon Drugog svjetskog rata ogranak je prerastao u kulturno umjetničko društvo.
Sport
U općini djeluju tri nogometna kluba: NK Tomislav - PAN Donji Andrijevci, NK Omladinac Staro Topolje, Športsko Društvo Šokadija Sredanci. Prvi nogometni klub u Donjim Andrijevcima osnovan je 1922. godine pod nazivom NK Olimpija.
U odnosu na sve svinjarije koje je, zadnjih 12 godina, općinska uprava činila svojim mještanima, beznačajna je činjenica da, svojevremeno uzorna urbana sredina, nema svoju web stranicu i promotivni film.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
bombay20.02.2013. u 16:14
Neznam jel to istina,ali čuo sam da će jedna slavonska stranka u kadidaturi za načelnika stavit jednog "homosapiensa". Čudi me da se istoimeni nezna ošišati niti obrijati a frizera ima u kući.Jadni mi ako ovdašnji članovi te stranke uđu u... Prikaži sve vijeće. Morat ćemo uvest dregere prije vijeća, i gas maske da nam ne smrde neokupani.
-