SIBINJ - Usprkos činjenici da Brodsko-posavska županija na svom području ne broji niti jednu općinu u kojoj je broj umrlih manji od broja rođenih, što znači kako svaka od njih, uvjetno rečeno, izumire, analizirali smo najnovije podatke Državnog zavoda za statistiku kako bismo provjerili koje općine Županije ipak, pri međusobnoj usporedbi, imaju najveći broj rođene djece. Osvrnuli smo se, pritom, i na druge relevantne čimbenike širenja obitelji, poput broja sklopljenih i razvedenih brakova
Kada je u pitanju broj rođene djece, pobjednici su Oriovac s 51 i Sibinj s 48-ero novih mještana. No, 'pobjednici' su tek uvjetno. Naime, iste je 2018. godine u tim (doduše, velikim) općinama bilo i najviše umrlih - njih 70-ero iz svih mjesta u Općini Oriovac te čak 93 osobe sa sibinjskog područja.
Ipak, činjenica da se u pojedinim dijelovima Županije rađa nesrazmjerno veći broj djece nego u drugima, pokazatelj je kako su neke od njih mladima ipak privlačnije za ostanak ili, čak, doseljavanje, ponajviše zbog niza mjera usmjerenih na demografski oporavak.
- Općina Sibinj mnogo ulaže u demografske mjere. Nakon obnove Osnovne škole koja je sada među najljepšima na području naše Županije, europskim sredstvima iz programa ruralnog razvoja, Općina sada gradi i vrtić koji je otprilike vrijednosti milijun eura. Zadovoljni smo jer radovi teku prema planu. Vrtić je namijenjen trima skupinama s mogućnošću proširenja i za potrebe četvrte skupine. Ne sumnjam da će ga imati tko popuniti, budući da se na području Općine svake godine rodi pedesetero do sedamdesetero mališana. Jako smo ponosni na tu činjenicu. Općina Sibinj prva je pokrenula mjeru za mlade obitelji kojom se petnaestak tisuća kuna dijeli bespovratno. Zbog tih su mjera dvije nove obitelji doselile na područje Općine, a dosad je ukupno njih trinaestero koristilo tu mjeru. Osim toga, pomažemo mladim mještanima da steknu krov nad glavom, različitim oblicima pomoći. Druge nas općine prate i drago nam je zbog toga. Mada je zadaća države pokrenuti velike i bitne mjere, razmišljamo na način da moramo, sukladno našem Proračunu, dati svoj doprinos svemu tome. - za SBplus u svibnju je kazao načelnik Općine Sibinj, Josip Pavić.
S druge strane, pojedine općine opasno jure ka izumiranju. Tako je u Gornjim Bogićevcima prošle godine rođeno devetero djece, a preminuo je 41 mještanin.
Slavonski Šamac, Stara Gradiška, Podcrkavlje i Dragalić, također su općine u kojima broj rođenih nije bio veći od 15. To su, ujedno, i općine s najmanje umrlih.
Zanimljivi su i statistički podatci o razvodima koji pokazuju kako je najviše razvrgnutih brakova, njih dvanaest, bilo na području Sibinja, gdje je 2018. godine sklopljeno 35 novih brakova. U Brodskom Stupniku samo su se ženili i udavali, ukupno 23 para, a nitko se prošle godine nije odlučio na razvod. Stara Gradiška, pak, bilježi sedam sklopljenih brakova i također niti jedan razvrgnut.
Velika Kopanica, Slavonski Šamac, Sikirevci i Dragalić imali su, nasreću, po jedan razvedeni brak.
Mada nam se često čini kako statistika stvara privid ili sliku koja nije u cijelosti podudarna stvarnosti, navedene brojke ipak pokazuju komu se 'piše crno', a tko ide ka demografskoj obnovi i oporavku.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -