4752
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Svaka treća žena u zemlji trpi jedan od oblika nasilja, a upravo je današnji dan posvećen borbi protiv svega onoga što žene trpe od 'jačeg' spola. U cijelom svijetu danas je održana akcija "Milijarda ustaje protiv nasilja nad ženama i djevojčicama', a u Slavonskom Brodu, kao i prethodnih osam godina, organizirala ju je Udruga Brod u suradnji sa Povjerenstvom za ravnopravnost spolova Slavonskog Broda.
- Mi smo se u akciju uključili drugu godinu za redom. Ove godine posebnu pozornost dajemo borbi protiv nasilja koje žene trpe kroz medije i društvene mreže. Naime, kada pogledate pojedine napise, komentare ispod nekih članaka, kao i komentare ispod objava na društvenim mrežama, strašno je što sve možete pročitati. Upravo stoga ove je godine naglasak stavljen na taj dio s tim da akcijom želimo potaknuti muškarce da ženama daju podršku kroz to da ih ne sputavaju, da im budu podrška i da ih 'ne pljuju' u svojim komentarima - kazala je, uz ostalo, Maja Jarić iz Povjerenstva za ravnopravnost spolova Slavonskog Broda.
Svakoga dana, prema podacima UN-a, zbog sadašnjeg ili bivšeg partnera strada 137 žena. Isto tako, prema službenim podatcima Ministarstva unutarnjih poslova, a temeljem Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, u Hrvatskoj se godišnje prosječno prijavi između 11 i 17 tisuća počinitelja. Broj žrtava takvih djela kreće se između 14 i 22 tisuće od čega su žene žrtve u oko 70 posto slučajeva. Prilikom današnjeg obilježavanja kampanje zamjenica gradonačelnika Tea Tomas istaknula je kako je zastrašujuće da na jedan prijavljen slučaj, dolazi čak 10 neprijavljenih slučajeva obiteljskog nasilja što znači da je stvarni broj takvih slučajeva puno veći. U Slavonskom Brodu je, prema podatcima Udruge Brod, njihovu podršku zatražilo 600 žena uključujući i one koje koriste usluge skloništa. - Dio tih žena zatraži više puta različitu vrstu pomoći, no evidentno je da je nasilje i dalje itekako prisutno. Iako postoje razne vrste nasilja, od seksizma, psihičkog i fizičkog nasilja do rasizma i ostalih oblika, kod nas je još uvijek najrasprostranjenije fizičko i psihičko nasilje. Najveći broj zlostavljanih žena dolazi iz socioekonomski ugroženijih sredina, gdje u cijelu priču bude uključen i alkohol, no svakako ne treba zanemariti niti činjenicu da nasilje trpe i visokoobrazovane žene, no tu je najčešće riječ o nasilju na radnom mjestu - kazala je Anamarija Matanović, iz Udruge Brod, dodavši kako akcijom "Milijarda ustaje", ali i ostalim aktivnostima koje poduzimaju, žele potaknuti žene da progovore o tome što im se događa.
- Svjedoci smo da se nasilje nad ženama povećalo i kroz medije gdje su muškarci dovoljno odvažni da žene napadnu i na taj način, jer znaju da su sankcije male, odnosno kazne gotovo nikakve. Tako danas, gotovo na dnevnoj razini, možemo vidjeti tekstove i komentare usmjerene protiv žena - dodala je Matanović.
I ona i Maja Jarić istaknule su kako ne niječu da nasilja ima i nad muškarcima, no ono je u daleko manjem broju izraženo nego ono nad ženama, a uz to, oni koji su mu izloženi, još teže se - od zlostavljanih žena - odlučuju prijaviti ga.