2674
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Danas je Valentinovo i bez obzira na to je li riječ o komercijaliziranom blagdanu ili ne, velika većina nas rado će primiti dar i izraz ljubavi i poštovanja. Ali dok će veliki broj žena s nestrpljenjem očekivati susret s partnerom kako bi si, ako ne dali darove, ono izmijenili znak nježnosti i riječi ljubavi, nažalost, dobar dio njih sa zebnjom će osluškivati korake svojih jačih polovica. Jer umjesto ruže, čokolade, poljupca i zagrljaja, one su u strahu da će možda baš danas ponovno biti zlostavljane: fizički, verbalno ili ekonomski.
Naime, statistički gledano svaka treća žena je zlostavljana, a kako bi ukazali na taj veliki problem Grad Slavonski Brod i Povjerenstvo za ravnopravnost spolova i ove su godine, na Valentinovo, sedmi puta za redom, organizirali akciju "Milijarda ustaje", koja se obilježava u više od 200 zemalja svijeta.
Problem, nažalost, postoji i kod nas. Prema službenim podatcima Ministarstva unutarnjih poslova, u Hrvatskoj je svake godine prijavljeno između 14.000 i 22.000 žrtava obiteljskog nasilja, od čega su žene žrtve u oko 70 posto slučajeva.
- Za nasilje nikada nema i ne smije biti opravdanja. Zlostavljanje bilo koje vrste nije i ne smije biti tabu tema, a žrtve obiteljskog nasilja moraju znati da nisu same te da u Slavonskom Brodu imaju potporu i pomoć Grada i nadležnih institucija. To je glavna poruka današnje kampanje - izjavila je zamjenica gradonačelnika Slavonskog Broda, Tea Tomas.
Na području djelovanja Policijske uprave brodsko-posavske u protekloj je godini evidentirano 280 dojava vezanih uz nasilje u obitelji, od čega je za njih 70 utvrđeno da nisu utemeljene, odnosno da nema elemenata prekršaja ili kaznenog djela.
Sami policijski službenici prijavili su 216 počinitelja djela iz Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, a protiv šest počinitelja podnesene su kaznene prijave za nasilje nad bračnim odnosno izvanbračnim partnerima. Od ukupnog broja evidentiranih slučajeva tijekom prošle godine sud je izrekao 207 zaštitnih mjera, a u 28 slučajeva djelatnici policije iskoristili su zakonsku ovlast izricanja rješenja o zaštitnim mjerama.
Nažalost, sve to nije dovoljno. Jer nasilje je i dalje evidentno, a rezultati koji su eventualno i postignuti određenim aktivnostima udruga i građanskih inicijativa 'padaju' u vodu nakon presuda tipa one kakva je izrečena Daruvarcu. Žrtve, koje nerijetko doslovce gledaju smrti u oči, neće nasilje prijaviti zbog toga što će ih netko pozvati da to učine. Tek kada se budu osjećale sigurno i od zakona apsolutno zaštićene onda će ga i biti spremne prijaviti. O tome da sustavno treba raditi na edukaciji i preodgoju od najranije dobi da se i ne govori.