1726
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - S ciljem obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, osim u Slavonskom Brodu gdje je izveden performans „Evine kćeri“, u Požegi je ispred Općinskog suda postavljen štand na kojem su građani mogli dobiti razne informacije o sustavu zaštite i podrške ženama - žrtvama nasilja.
Uz Županijski tim za sprečavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji Požeško-slavonske županije na štandu su bili nazočni i predstavnici PU Požeško-slavonske, udruge Humanum, Centra za podršku i razvoj civilnog društva „Delfin“ kao članovi Mreže podrške i suradnje za žrtve kaznenih djela te Sigurne kuće Požeško-slavonske županije kao i predstavnici Požeško-slavonske županije.
O današnjem okupljanju nešto je više kazala voditeljica Županijskog tima, Mirjana Jugović.
- Cilj današnjeg dana je senzibiliziranje društva o problematici nasilja nad ženama te slanje jasne poruke da se nasilje ne smije ignorirati i tolerirati. Nasilje u obitelji nije privatni problem, nego društveni problem. Mi kao društvo moramo reagirati. Suočavanje s nasiljem je problem svih nas. Način kojim se postavljamo prema nasilju formira sustav vrijednosti u kojem živimo i zapravo se moramo zapitati želimo li živjeti u društvu u kojem postoji nasilje. Želimo li da naša djeca žive u društvu u kojem postoji nasilje, osobito prema onima slabijima koji su na neki način neravnopravni u smislu da su starije životne dobi, osobe s invaliditetom, žena ili djeca.
Mislim da smo spremni postati društvo koje će se založiti da nećemo šutjeti kada vidimo ili čujemo da se nasilje negdje događa, umjesto da se na kraju zgražamo zbog tragičnih posljedica nasilja. - kazala je Jugović.
Unazad dvije i pol godine, Požeško-slavonska županija ima sklonište za žrtve nasilja u sklopu projekta Sigurno mjesto koje je financirano uz podršku Europskog socijalnog fonda, a koje dalje nastavlja financirati Požeško-slavonska županija.
Tijekom provedbe projekta osigurana je cjelovita adaptacija i opremanje objekta namijenjenog za sigurnu kuću. U tom su razdoblju uslugu privremenog smještaja koristila 43 korisnika - 18 žena i 25-ero djece.
Kako bi broj bio što manji, voditeljica Županijskog tima naglasila je kako su zadovoljni najavljenim mjerama Vlade Republike Hrvatske po pitanju ojačanja zaštite, pomoći i pružanja podrške ženama koje su žrtve nasilja.
- Najavljen je niz mjera koje će ojačati pravosuđe, odnosno, naložiti pravosuđu izmjenama Zakona o kaznenom postupku, Kaznenog zakona, Obiteljskog zakona, Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji strože kažnjavanje počinitelje nasilja.
Događa nam se često da su počinitelji nasilja, uglavnom, recidivisti - ponavljači koje dosadašnje izrečene mjere nisu odvratile od nasilničkog ponašanja, odnosno, na neki način djelovale su da žrtve ponovo ne prijavljuju nasilje. To nam se ne smije dogoditi. Zato nove mjere kazneno-pravne politike idu u smjeru da se uvodi posebno kazneno djelo teškog ubojstva ženske osobe za koje će biti zapriječena najmanja kazna zatvora od deset godina, pa do dugotrajnog zatvora.
Strože se penalizira kazneno djelo silovanja, a za kršenje zaštitnih mjera bit će obveza izricanja kazne zatvora. Zaista, to su snažne poruke i veliki iskorak za unaprjeđenje sustava zaštite i pomoći žrtvama nasilja. - zaključila je voditeljica Županijskog tima za sprečavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji Požeško-slavonske županije, Mirjana Jugović.