1062
Prikaza
0
Komentara
OSIJEK - U subotu, 7. listopada, na Trgu slobode u Osijeku, organizirano je prosvjedno okupljanje s temom „Sigurnost i povjerenje” u znak podrške ubijenoj studentici prava Mihaeli Berak.
Neformalna inicijativa „Kava za ženska prava”, upozorila je na niz nelogičnosti u policijskoj istrazi ubojstva za koje je osumnjičen 27-godišnji policajac Marko Smažil.
Podsjećamo, 21-godišnja Mihaela ubijena je 19. rujna u stanu Marka Smažila u osječkom Donjem gradu. Važno je napomenuti da je policija prvo neslužbeno rekla da se radi o samoubojstvu, a potom službeno tvrdila da se radilo o pucnju iz nehaja prilikom "nemarnog rukovanja oružja", no Državno odvjetništvo policajca je osumnjičilo za ubojstvo.
Radi se o nezapamćenom slučaju da je od kvalifikacije slučajnog usmrćivanja općeopasnom radnjom iz nehaja, dakle ne ubojstva iz nehaja već još blažeg kaznenog djela, došlo do kvalifikacije ubojstva. U međuvremenu, Index je objavio i poruke o policajcu koje je Mihaela ranije slala prijateljici iz kojih je vidljivo da se žalila na njegovo ponašanje te ga je nazivala "opsesivnim" i "posesivnim".
Okupljanje je organizirano zbog brojnih dezinformacija iz službenih i neslužbenih izvora te manjka reakcije policije. Iako istraga još uvijek traje, osječka policija i dalje tvrdi da je Mihaelu policajac Smažil ubio slučajno te nikada nisu demantirali da je informacija o samoubojstvu došla od njih. Posljednjih tjedan dana, prekinuta je komunikacija s javnosti i brane se šutnjom.
„Ubojstvo je bilo, kako svi znamo, brutalno. Ono što je uslijedilo je možda i gore, laži koje su dolazile iz policije, što službeno, što neslužbeno, bile su samoubojstvo, sigurnosni metak, čišćenje pištolja i onda ona najgora. Spremna i izgovorena na sjednici Gradskog vijeća, izjava načelnika Ladislava Becea kako je policajac taj dan dobio novu futrolu, hvalio se njome, repetirao i kako je slučajno opalio metak koji je usmrtio djevojku. Samo što još nije rekao: Ups, dogodilo se! Danas smo ovdje jer policija već dva tjedna laže. Tjedan dana od izjave brane se šutnjom, opravdavaju se nespretnom komunikacijom, međutim ovo nije nespretno, nego bešćutno. Policijo, vi ste tu zbog nas, da nas zaštitite i date osjećaj sigurnosti i povjerenja, sve ste nas izigrali. Znamo da niste svi u policiji takvi, ali dokažite nam to. Počistite smeće u svojim redovima jer kako ćemo vam u suprotnom ikada više vjerovati. ” - govori Maja Celing Celić, jedna od organizatorica.
Još prije katastrofe u osječkoj tvrtci Drava International, na mirno okupljanje pozvani su gradonačelnik Ivan Radić, župan Ivan Anušić i načelnik PU osječko-baranjske Ladislav Bece da stanu uz svoje građane - no, nikada nisu odgovorili.
„Tko će odgovarati za te laži i obmane koje su službeno i neslužbeno izašle, do kada misle lagati javnost? Želimo znati tijek istrage, tko će i hoće li odgovarati. Tražimo ostavku i načelnika i ministra, smatramo da na njihovo mjesto trebaju doći pošteni i časni ljudi. Imamo veliko suosjećanje prema roditeljima, ovakve laži se mogu dogoditi bilo kome od vas, bilo čijoj majci, sestri, ženi. To je nedopustivo, nećemo tolerirati ovakvo ponašanje i nećemo na ovome stati. Organizirat ćemo još prosvjeda, a doći ćemo i na sud, ovisno o razvoju situacije.” - dodaje Celing Celić. Na prosvjedu je bila prisutna i Mihaelina obitelj. Shrvana od bola, nije imala snage istupiti pred kamere pa je to učinila njihova dugogodišnja prijateljica i Mihaelina krizmana kuma Mirjana Kraljić: „Danas sam ovdje kako bi podržala ovaj skup, zahvaljujem se svima koji su došli u svoje osobno ime, u ime obitelji Berak i svih koji su je neizmjerno voljeli. Velika tuga i bol mi je u duši, Mihaela je bila predivno mlado biće. Nažalost, nisam joj mogla pomoći.” - rekla je kroz suze.
Među prisutnima, okupili su se Mihaelini prijatelji i kolege, a kao predstavnik Pravnog fakulteta obratio se predsjednik Studentskog zbora, Karlo Rašić, apelirajući na manjak reakcije i u studentskim redovima.
„Najopasnija ideologija je konformizam. On je odgovoran za sve žrtve nacizma, komunizma i kapitalizma, svih vrsta režima. Upravo zbog konformizma danas se okupilo svega oko 200 ljudi, a trebalo bi nas biti puno više. Iskreno su me razočarali naši kolege studenti koji samo traže izgovore da nešto ne poduzmu, konstantno su pasivni i očekuju da će netko druge riješiti njihove probleme. U zadnje dvije godine možemo primjetiti značajan porast nasilnih činova među mladima, očito postoji problem u našem društvu i na njega treba adekvatno reagirati. Danas se ubojice pokušavaju izvući, imajući podršku policije koja za njih laže, to je nedopustivo. Ako se mi mladi nećemo boriti protiv ovakvih problema i nastojati ih riješiti - ne znam tko hoće. ” - naglasio je.
Na mirnom skupu govor je održala i Katarina Kruhonja, mirovna aktivistica i gradska vijećnica, kojoj je ovo prvi put da istupa na prosvjedu u svom 30-godišnjem društvenom angažmanu.
„Duboku sućut izražavam obitelji, meni je osobno teško jer imam iskustvo femicida u obitelji prije skoro 20 godina. Vraćaju mi se slike toga dana i pitam se što smo svi mi učinili, kao društvo, grad ili policija, da toga bude manje. Femicid je predviljiv, Mihaeli se dogodilo naglo, ali zaista postoji povijest odnosa koji završava ubojstvom žene. U posljednjih 20 godina u Hrvatskoj je ubijeno 400 žena, strašan podatak je da je prošle godine od 13 ubijenih žena, njih 6 ubijeno od strane vlastitih sinova. Što činimo oko toga, kako obrazujemo svoju djecu, institucije, policajce?” - ističe Kruhonja napomenuvši kako je nedavno spriječena pružiti podršku 19-godišnjakinji koja je htjela prijaviti nasilje pod izgovorom punoljetnosti.
„Mi žene ne znamo što će biti ako prijavimo nasilje, kakva je procedura, hoće li je se institucije držati - to sve mora biti u fokusu Osijeka. Pozivam policijsku upravu i ministra policije, građani trebaju imati povjerenje u policiju. Potrebna nam je isprika i provođenje istrage kako bi se popravio narušeni odnos. Moramo apelirati i na edukaciju, počevši od vrtića pa sve do institucija, socijalnih službi, policije i suda. Nitko nije zaslužio biti ubijen i živjeti u gradu koji o tome šuti.” - dodaje.