347
Prikaza
2
Komentara
OSIJEK - Jučer, 20. studenog, održan je treći prosvjed s temom „Sigurnost i povjerenje” u znak podrške ubijenoj Mihaeli Berak. Neformalna inicijativa Kava za ženska prava, sada je službeno postala Udruga Adela te nastavlja tragati za istinom dok se osječka policija i dalje brani šutnjom.
Podsjećamo, 21-godišnja Mihaela ubijena je 20. rujna u stanu 27-godišnjeg policajca Marka Smažila u osječkom Donjem gradu. Policija je prvo neslužbeno rekla da se radi o samoubojstvu, a potom službeno tvrdila da se radilo o pucnju iz nehaja prilikom "nemarnog rukovanja oružja", no Državno odvjetništvo policajca je osumnjičilo za ubojstvo. Radi se o nezapamćenom slučaju da je od kvalifikacije slučajnog usmrćivanja općeopasnom radnjom iz nehaja, dakle ne ubojstva iz nehaja već još blažeg kaznenog djela, došlo do kvalifikacije ubojstva. U međuvremenu, Index je objavio i poruke o policajcu koje je Mihaela ranije slala prijateljici, ali i poruke koje je razmjenjivala s njim. Iz poruka je vidljivo da se žalila na njegovo ponašanje te ga je nazivala "opsesivnim" i "posesivnim".
Od posljednje izjave načelnika Policijske uprave, Ladislava Becea, koji je izjavio da je došlo do slučajnog opaljenja, u osječkoj policija vlada potpuna tišina.
„Ni Anušić, ni Radić, ni Bece nisu se odazvali na naše pozive. Od prvog dana policija je katastrofalno komunicirala iznoseći neistine, da bi se kasnije opravdavali „nespretnom komunikacijom”. Želimo da Ministarstvo unutarnjih poslova provede unutarnju istragu i da vide tko su ti policajci koji su širili laži, nek ih sankcioniraju kao i načelnika Ladislava Becea koji je za vrijeme očevida iznosio vlastite pretpostavke o slučaju. Mihaelin slučaj je od javnog interesa i želimo da utješe građane, imamo pravo znati što se zaista dogodilo.” - rekla je Maja Celing Celić, jedna od organizatorica udruge.
Potaknuti tragičnim ubojstvom mlade studentice, građanska inicijativa ubrzo je postala feministička udruga. U borbi za ženska prava i demokratizaciju društva, udruga Adela nastojat će utjecati na lokalne i nacionalne politike u suradnji sa Ženskom mrežom Hrvatske. Prvi izazov na koji će se fokusirati je uvođenje nove definicije femicida u Kazneni zakon.
„Trenutni prijedlog zakona nije dobar jer definira femicid kao ubojstvo bliske ženske osobe. Nije bitno je li osoba bliska ili ne, nego radi li se o rodno uvjetovanom nasilju. Ministar Piletić je danas rekao neke stvari koje pokazuju da Vlada i zakonodavci ne razumiju što je rodno uvjetovano nasilje. GREVIO je također objavio izvješće o provedbi Istanbulske konvencije koje uopće nije laskavo za Hrvatsku. Glavne opaske su maloljetnički brakovi u romskim zajednicama te uhićenje žrtve i počinitelja u slučaju obiteljskog nasilja, to su teme kojima se Ministarstvo treba baviti. Pod hitno nam treba nacionalna strategija za borbu protiv rodno uvjetovanog nasilja vođena konvencijom.” - naglašava članica udruge, Sanja Kastratović.
U HR jedna udruga na tri stanovnika....za svaki k...c se osniva udruga pa se trazi financiranje od strane drzave.