/ 18
2852
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Gdje god je putovao 81-godišnji gospodin Paul Katančić, nosio je rijetku i vrijednu tamburicu sa sobom, a proputovao je dosta te se zadnjih godina skrasio u Švedskoj. Prilikom posjete Amerike, točnije u gradu Pittsburghu, dobio je tada za tamburicu ponudu pozamašne i zavidne sume novca koju je ipak odbio smatrajući kako ona nema svoju cijenu. Na koncu je istu donirao Muzeju tambure u Slavonskom Brodu.
- Više sam podijelio, nego što sam u životu prodao. Mislim da sam u Matici pročitao za Muzej tambure u Slavonskom Brodu što mi se činilo kao najprikladnije mjesto. - kazao je gospodin Katančić zahvaljujući se osobama zaslužnima za čin primopredaje obiteljskog blaga, 184 godine stare tamburice, u sigurne ruke slavonskobrodskog Muzeja tambure.
Budući da je gospodin Katančić tako znao za mjesto dostojno njegove tamburice, ugledavši proljetos slavonskobrodske registracije na jednoj benzinskoj crpki u Hrvatskoj obratio se vozaču tog automobila.
- Žurio sam iz Splita za Zagreb, ali sam morao stati na neku pumpu natočiti gorivo. Bio je to travanj ove godine i bilo je stvarno loše vrijeme, jurio sam u auto. Pitao sam se što nisam prije natankao auto da ne moram stajati i gubiti vrijeme. Tog mi je trenutka prišao jedan gospodin. Pokušao sam ga odbrusiti govoreći kako žurim. Ipak, nešto me vuklo da poslušam što je imao za reći. A Paul mi je tada rekao kako ima jednu tamburicu, staru 180-ak godina, koju bi htio donirati. Dao sam mu svoju posjetnicu i rekao da me kontaktira. Tako je i bilo. - ispričao je Šime Marić kako je došlo do slučajnog susreta s gospodinom Katančićem i same primopredaje tamburice.
- Moj ju je pokojni otac Blaž dobio na dar od vođe tamburaškog zbora kada je imao 12 godina, a tada je ona već bila 85 godina stara. - dodao je gospodin Katančić navodeći kako je tamburica izrađena u Subotici, no i dalje nepoznatog majstora.
- Dao sam si zadatak od svojih kolega, pogotovo starih proizvođača, saznati tko je izradio instrument. Nažalost, nisam još uspio saznati točan podatak o kojem je majstoru riječ. No, ono što mogu potvrditi jest činjenica kako je isti izrađen za profesionalca, dakle, za nekoga tko je znao što traži. Na instrumentu ima dodataka koji upućuju kako je riječ o 'špic ponudi'. - kazao je Damir Butković, dirigent orkestra, pokazujući i opisujući građu poprilično očuvane tamburice.
Vrlo rijedak i vrijedan instrument izrađen je od kornjačinog oklopa, kakav se u današnje vrijeme u svakom slučaju više ne bi smio proizvoditi, rebrastog 'flamed' javora, plemenitije varijante javora, smreke sitnog goda, 'one koja svira', detalja i ukrasa od sedefa riječnih školjki, koji je uistinu mukotrpan posao vrijednog majstora koji je itekako poznavao svoj zanat.
- Bisernica koja definitivno ima biseran zvuk, no instrument već nije dugo sviran iako su žice stalno na njemu. Mogu reći kako je vrat tamburice istrpio promjene geografskih širina i dužina. Međutim, ništa što majstor u sat vremena ne može riješiti. - dodao je Butković.
- Zahvaljujem gospodinu Paulu Katančiću i njegovoj sestri što su nam svoje obiteljsko blago prepustili na čuvanje u Muzeju, a koja će po izgradnji Kuće tambure dobiti svoje počasno mjesto. Tambura će uskoro biti restaurirana te će ju biti moguće i zasvirati. - kazao je Krešimir Dokuzović, predsjednik Brodske udruge tamburaša, dodavši kako su u međuvremenu prikupili dosta nota, od kojih su neke iz otkupa, ali i još instrumenata.
Osim što će dobiti svoje mjesto u jedinstvenom postavu Muzeja tambure, 184 godine stara tamburica više neće stajati negdje gdje bi ju možda promatrali pojedinci, nego će ovakvim načinom taj vrijedni tradicionalni glazbeni instrument biti izložen široj javnosti.