Da bismo prema zelenim oazama bili bolji i pošteniji, dovoljno je samo sjetiti se koliko su nam podrške takva prirodna utočišta pružala tijekom pandemije koronavirusa.
BUKOVLJE - U nedjelju su volonteri i članovi Ekološkog ronilačko-istraživačkog kluba Sava, 'starog' tek pola godine, uz pomoć i podršku Općine Bukovlje, održali akciju čišćenja Ljeskovih voda. Posla je, nažalost, bilo jako puno. U travi oko izletišta 'nema čega nema' pa su se vreće brzo punile, a i ronioci su na dnu jezera pronašli smeće.
U akciji je sudjelovalo gotovo pedesetero ljudi. Neki su se spontano priključili organiziranim marljivim čistačima prirode.
Mario Tandarić
Ilustracija. Foto: Ž.G./PLUS
- Ovo je biser Dilja i šteta je da se ne može pokazati u svom pravom svjetlu zbog onih koji ga uništavaju. Zato smo pokrenuli ovaj projekt. Članovi našeg kluba podijeljeni su u dva tima i čiste prostor oko jezera i u samom jezeru. Ronioci će s dna jezera izvaditi otpad koji pronađu, dok će ostatak članova pročešljati i očistiti obalni dio. Došla nam je grupa ronioca iz Vinkovaca. Zahvaljujem svima koji su se odazvali, ali i Općini Bukovlje bez koje ne bi bilo moguće održati ovu akciju. Načelnik nam je ukazao povjerenje iako smo mladi klub i osnovani smo tek u studenom 2023. - kazao je
Mario Tandarić, predsjednik ERIK Sava, dugogodišnji HGSS-ovac i ronilac.
Nažalost, zbog imovinsko-pravnih odnosa, Općina ne može u cijelosti gospodariti Ljeskovim vodama onako kako bi htjela.
Davor Petrik
Ilustracija. Foto: Ž.G./PLUS
- Samo jezero i zemljište oko jezera u vlasništvu su Republike Hrvatske. Ima nešto i privatnih dijelova. Općina zajedno s ribičkom udrugom vodi brigu koliko može. No, nikomu ne možemo zabraniti dolazak pa je ovo okupljalište svakakvih skupina. Jedni dođu na izlet i uživanje u prirodi, drugi dođu napraviti nered i uništavati. Tako da smo već pomalo naviknuli spremati iza ostalih. Zato smo rado poduprli novu mladu udrugu u ovakvim nastojanima da očiste Ljeskove vode. - kazao je načelnik Općine Bukovlje
Davor Petrik, dodavši kako je u tijeku izgradnja sjenice za ribiče te kako će pješački most ponovno biti obnovljen.
Ilustracija. Foto: Ž.G./PLUS
Bez buđenja svijesti o tomu kako je jedini trag koji smijemo i trebamo ostaviti u prirodi onaj naših stopa, ovakve će akcije i u budućnosti biti potrebne, a zelene oaze poput Ljeskovih voda neće moći spasiti nikakvi dodatci koje osmislimo. Dovoljno je sjetiti se koliko su nam podrške takva prirodna utočišta pružala tijekom pandemije koronavirusa.
Ilustracija. Foto: Ž.G./PLUS