Na Nacionalni dan hitne medicinske službe, svi koji su se našli na slavonskobrodskom korzu, dobili su izvrsnu priliku učiti izravno od najboljih brodsko-posavskih liječnika i medicinskih tehničara. Cilj je plemenit - osposobiti laike da pruže prvu pomoć prije dolaska hitnog tima.
SLAVONSKI BROD - „Što biste učinili da vašem najbližem zatreba prva pomoć? Biste li je znali pružiti i time utjecati na veće šanse za spašavanje života?“ - pitali su djelatnici Zavoda za hitnu medicinu Brodsko-posavske županije građane na slavonskobrodskom korzu. Nacionalni je dan hitne medicinske službe i idealno vrijeme za edukaciju onih koji ne znaju kako postupiti u tim izrazito stresnim, ali za pacijente ključnim trenutcima.
Ilustracija. Foto: Ž.G./PLUS
- Svim djelatnicima hitne medicinske službe čestitamo ovaj Nacionalni dan, uz želju da u svom radu i spašavanju života budu što učinkovitiji te da njihove akcije budu što uspješnije. Dakako, i građanima želimo da se što rjeđe nađu u takvim situacijama te da uvijek budu spremni pomoći unesrećenima do dolaska tima hitne medicinske pomoći. - poručio je ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu BPŽ, Branko Godić.
Brojni prolaznici rado su se odazvali pozivu 'hitnjaka' te usvajali vještine uz pomoć izložene opreme i uputa stručnih zdravstvenih djelatnika.
Ilustracija. Foto: Ž.G./PLUS
- Već sam se ranije našao u takvim situacijama i dobro sam reagirao. Danas mnogi prvo vade mobitel i snimaju, no kad se spašava život, za to nema vremena. Potrebno je brzo reagirati. Zato su ovakve edukacije korisne i dobro je osvježiti znanje. - kazao je Željko koji je demonstracijom oživljavanja na lutki pokazao visoku razinu spremnosti, dok su oni koji su ga gledali izrazili želju da im se baš on nađe u blizini u slučaju takve neželjene situacije.
Mario Boić
'Broj laika koji žele sudjelovati u oživljavanju, sve je manji'
Nevjerojatna je energija s kojom djelatnici 'Hitne' koji su cijeli radni vijek izloženi enormnom stresu, pristupaju laicima kako bi ih naučili osnove. Nikad im nije teško ponoviti lekcije jer su svjesni da njihove riječi prenesene dalje uistinu mogu spasiti život.
Ilustracija. Foto: Ž.G./PLUS
- Od 2013. godine kada je Hrvatski sabor 30. travnja proglasio Nacionalnim danom hitne medicinske službe, Zavod za hitnu medicinu BPŽ različitim ga aktivnostima obilježava. Obično je to za nas radno. Promoviramo hitnu medicinsku službu i podučavamo ljude osnovne stvari. Ovogodišnji je cilj buđenje svijesti u ljudima, promjena stavova o postupcima osnovnog održavanja života te važnosti automatskog vanjskog defibrilatora. Broj laika koji sudjeluju i žele sudjelovati u oživljavanju sve je manji. U jednom trenutku bili smo zadovoljni brojkom, no od pandemije koronavirusa broj stalno opada. Stoga je potrebno poduzeti određene akcije, a ovo je najbolji način da osvijestimo ljudima da su oni jedna karika u lancu koja je jako bitna za preživljavanje. Brzi poziv u pomoć, brzo započinjanje reanimacije, brza defibrilacija i brza reakcija hitnog medicinskog tima od ključnog su značaja i sve te karike jednako su važne. - kazao je Marijan Bašić, mag.med.techn.
pomoćnik ravnatelja za kvalitetu zdravstvene zaštite.
'Jednog dana želim izravno sudjelovati u spašavanju nečijeg života'
Suradnja Srednje medicinske škole i Zavoda za hitnu medicinu BPŽ pokazala se itekako uspješnom. Jednotjednom praksom koju su, na puno radno vrijeme, provodili s timovima hitne medicinske službe, srednjoškolci su usvojili potrebna znanja, ali postignuto je i više od toga - neki su se zaljubili upravo u taj oblik zdravstvene skrbi o građanima.
Ilustracija. Foto: Ž.G./PLUS
- Na bolničkim odjelima stresne su situacije daleko rjeđe no na terenu s timom hitne medicinske službe. Iznenadila me smirenost djelatnika, unatoč stresnim situacijama. Pozivi građana nisu bezazleni i životi su uistinu ugroženi. Uživo smo vidjeli reanimaciju i dobili pravi uvid kako je raditi u području hitne medicine. Potrebno je imati kontrolu nad stresom i znati sve korake postupka. Definitivno se vidim u tome. Volim sam čin pružanja prve pomoći i izravnog sudjelovanja u spašavanju nečijeg života. Navala adrenalina koja s tim dolazi također je nešto što me privlači u ovom poslu. - kazao je
Matej Mršić iz Srednje medicinske škole.
Mladi su itekako zahvalni na toj velikoj i rijetkoj prilici.
Ilustracija. Foto: Ž.G./PLUS
- Imao sam čast da jedan tjedan provedem na vanjskoj hitnoj u Slavonskom Brodu. Tamo sam bio od 7 do 12 sati. Sve što smo radili samo teoretski, dakle ono što nam je bilo 'mrtvo slovo na papiru', tamo smo primijenili. Iskustvo je bilo nevjerojatno i dodatno me osposobilo za zdravstvenog djelatnika. Jako sam zahvalan svim djelatnicima Hitne i svojim mentorima. Ustavna i moralna dužnost svakog čovjeka je da pomogne unesrećenima, tako da je moja poruka građanima - neka se educiraju. - kazao je učenik David Šišmanović koji je priznao kako ga je svaki dan na 'Hitnoj' činio spremnijim za rad.
Nasreću, brojni su građani pristali iskoristiti priliku za učenje od najboljih brodsko-posavskih liječnika i medicinskih tehničara.
Mario Boić