SLAVONSKI BROD - Kad sam došla ovdje, shvatila sam koliko je Sava zapravo velika i opasna - kazala je jučer zagrebačka arheologinja Daria Ložnjak Dizdar, gošća Muzeja Brodskog Posavlja. Njena je „zaprepaštenost“ Brođanima tim zanimljivija jer i sama ima priliku gledati ovu rijeku svaki dan, a možda još više jer je, promatrajući nabujale, blatnjave brzace, „čula upozorenje“ iz duboke prošlosti.
- Ovaj mač, kao rijedak i tada luksuzan predmet, možda je namjerno bačen u Savu, da bi se udobrovoljilo bogove - iznijela je stručnjakinja za prapovijest mogućnost da je mač iz 13. ili 12. stoljeća prije Krista „žrtvovan“ s namjerom da se Sava, ili kako god se tad nazivaše, „obuzda“.
A da je omiljena rijeka Brođana zaista „od pamtivijeka“ bila „podvojene prirode“, istovremeno privlačeći i ugrožavajući ovdašnje ljudske zajednice, svjedoči cijela „mala Atlantida“ koju je arheologija pronašla u njenu koritu.
- Svi nalazi upućuju na to da je, mijenjajući stoljećima svoj tok, dobar dio naselja koja su postojala na ovom mjestu potopila - tvrdi kolega spomenute, arheolog Josip Lozuk, iz Muzeja Brodskog Posavlja.
Ovih dana pri šetnji najjužnijim obodom grada, vjerojatno i ponekog Brođanina obuzme lagana jeza, vraćajući mu u sjećanje scene iz 2014. Uvijek kad joj značajnije poraste vodostaj, čovjek pomisli kako je grad ranjiv, nepredvidivoj rijeci na dlanu te da je dovoljan još jedan jači pljusak i eto katastrofe.
- Ne prijeti nikakva opasnost. Po našem prognostičkom modelu, za pet dana, Sava trenutno ne ulazi ni u kategoriju redovnih mjera. Vodostaj je u Slavonskom Brodu 697 cm, a sljedećih dana trebao bi, nakon možda još kojeg centimetra rasta, lagano opadati. Orljava se već povlači - „utješila“ nas je Marica Babić, voditeljica Vodnogospodarske ispostave za mali sliv „Brodska Posavina“, dodavši da kategorija „pripremno stanje“, u koju je trenutno svrstan Slavonski Brod, ne znači da se „nešto strašno sprema“.
- U tom slučaju izvid terena ne vrše rukovoditelji obrane od poplave, nego vodočuvari. Oni provjeravaju ima li kakvih kritičnih mjesta, procjeđivanja u nasipima i sl. koje treba sanirati. To je dakle priprema za nešto što bi moglo doći, a ne što sigurno dolazi. Ali za neku ozbiljniju opasnost u Slavonskom Brodu nema nikakvih indicija.
Nemili događaji od prije gotovo deset godina bili su, međutim, upozorenje da se savskom nasipu treba posvetiti dodatna pažnja. Poplava je, uostalom, bilo i u međuvremenu, a ima ih i sada u područjima koji od Slavonskog Broda nisu tako daleko.
- Ovdje u posljednjih nekoliko godina procjeđivanja ipak nije bilo, pogotovo što smo, nakon poplava iz 2014., u sklopu projekta za modernizaciju savskog nasipa, izgradili zaobalnu bermu. Osim toga, jako dobro surađujemo sa službama iz Slovenije i BiH, tako da su naše prognoze pouzdane. Nikakve, dakle, prijetnje u ovome trenutku nema - kazala je voditeljica.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -