268
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U brodskom Zlatnom Cekinu, ustanovi specijaliziranoj za rehabilitaciju djece, 14. studenog 2024. godine održano je predavanje s ciljem pružanja nove vrste psihološke podrške majkama prijevremeno rođene djece. Psihologinja Vesna Jerković predstavila je inicijativu koja će omogućiti majkama lako dostupnu podršku u suočavanju s izazovima koje donosi briga o djeci na rehabilitaciji. Događaj je organiziran uoči Svjetskog dana prijevremeno rođene djece, koji se obilježava 17. studenog, s namjerom podizanja svijesti o potrebama i teškoćama s kojima se suočavaju obitelji prijevremeno rođene djece.
Vesna Jerković, stručnjakinja s dugogodišnjim iskustvom u radu s roditeljima, pojasnila je kako je psihološka podrška namijenjena upravo majkama koje su često izložene izuzetno visokoj razini stresa. Istaknula je da ovakav oblik podrške ima za cilj olakšati im pristup psihološkoj pomoći bez potrebe za uputnicom ili dodatnim administrativnim procedurama.
- Ova podrška bila bi osmišljena na način da majkama ne treba uputnica, niti bilo kakva posebna procedura, osim prethodnog dogovora oko termina. Na taj način, termini bi bili maksimalno prilagođeni njihovim potrebama. Dakle, cilj je da to bude u vrijeme kad je dijete na rehabilitaciji, kako majke ne bi morale dolaziti izvan vremena kada su već prisutne u ustanovi. - pojasnila je Jerković.
Naglasila je kako je proces prijave jednostavan – majke se mogu prijaviti osobnim dolaskom, putem telefona ili jednostavnim dogovorom na licu mjesta.
Jerković je dodatno objasnila kako prijevremeno rođena djeca i njihovi roditelji prolaze kroz specifične poteškoće te da roditelji često doživljavaju snažan osjećaj stresa i zabrinutosti za budući razvoj djeteta. Ove brige ne prestaju završetkom prve godine života djeteta, već se nastavljaju i u kasnijim fazama, poput prilagodbe na vrtić ili školu, kao i prilikom usvajanja osnovnih vještina poput čitanja i pisanja.
- Roditelji prijevremeno rođene djece često se suočavaju sa stalnim strahom i zabrinutošću – hoće li se dijete dobro prilagoditi vrtiću, hoće li biti spremno za školu na vrijeme, i kasnije, hoće li savladati osnovne vještine poput čitanja i pisanja. Zbog toga je iznimno važno da su djelatnici u obrazovanju upoznati s tim putovanjem kroz koje prolaze roditelji ove djece. - izjavila je Jerković.
Pored pružanja podrške samim roditeljima, ovaj program ima i važan edukativni aspekt. Uključeni su stručnjaci poput fizioterapeuta i logopeda, kao i odgojitelji, koji će svojim znanjem i iskustvom pomoći roditeljima da razumiju razvojne potrebe svoje djece. Predavanje je naglasilo važnost suradnje između roditelja i stručnih djelatnika kako bi se osigurala sveobuhvatna podrška djeci koja zahtijevaju posebnu skrb.
Vesna Jerković također je dala koristan savjet za roditelje o balansiranju zaštitničkog stava prema djetetu. Razumljivo je, kako kaže, da su roditelji prirodno zaštitnički nastrojeni kada je riječ o njihovoj djeci s posebnim potrebama, ali je važno biti svjestan i dugoročnih posljedica pretjerane zaštite.
- Naša prirodna reakcija je zaštititi najranjivijeg člana obitelji i to je sasvim u redu. Važno je, međutim, da majke i očevi također vode računa o svom mentalnom zdravlju i da traže podršku za suočavanje sa stresom. - kazala je Jerković te dodala - Što se roditelj bolje brine o svom mentalnom zdravlju i što se bolje nosi sa stresom, to će kvalitetniji odnos moći pružiti svom djetetu. Na taj način će uspostaviti bolju komunikaciju s djetetom i doprinijeti njegovom razvoju.
Ovaj savjet odnosi se i na promicanje svjesnosti roditelja o tome kako njihov vlastiti stres može utjecati na odnos s djetetom. U kontekstu odgoja, Jerković naglašava važnost pronalaženja podrške i za roditelje, ne samo za djecu.
Cilj Zlatnog Cekina i programa psihološke podrške je ne samo pružiti pomoć roditeljima već i obrazovati i pripremiti stručnjake koji rade s djecom. Upravo zbog toga ovo predavanje nije bilo namijenjeno samo roditeljima, već i stručnim suradnicima, odgojiteljima, i ostalim profesionalcima uključenim u odgojno-obrazovni proces. Zajedno, stručnjaci iz različitih područja u Zlatnom Cekinu nastoje pružiti holističku podršku roditeljima i djeci kako bi im olakšali suočavanje sa svakodnevnim izazovima.
Program je zamišljen kao kontinuirana podrška koja će biti dostupna tijekom rehabilitacijskog boravka djeteta u ustanovi. Ova vrsta podrške također je osmišljena kako bi pružila majkama prostor za izražavanje svojih emocija, razgovor o izazovima, ali i edukaciju o načinima kako se lakše nositi sa stresom i brigama koje donosi roditeljstvo prijevremeno rođene djece.
Sve majke koje su zainteresirane za ovu vrstu podrške mogu se prijaviti u Zlatnom Cekinu putem e-maila ili telefonskim putem. Za dodatne informacije, roditelji mogu kontaktirati Zlatni Cekin putem službene e-pošte: zlatnicekin93@gmail.com. Ovaj oblik psihološke podrške predstavlja dodatni korak u pružanju sveobuhvatne pomoći obiteljima prijevremeno rođene djece, a Zlatni Cekin nastavlja sa svojim predanim radom u unapređenju kvalitete života djece i njihovih obitelji.