8096
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Trideset godina ili tri desetljeća - za jedan prosječni životni vijek nisu to neke godine, no za jednu ustanovu itekako jesu. Kad se još radi o posebnoj 'kući' koja spašava živote - i to one najmlađe - svaka ta godina, mjesec, tjedan, dan i sat još su bitniji i važniji.
- Samopromocija i reklama nikad mi nisu bili cilj. Želim da Cekin živi još dugo nakon mene. Moje ime tu je nebitno. Ja sam samo drugdje vidio i uočio ono što je nedostajalo ovdje te sam to nastojao izgraditi, preslikati, kopirati,... - govori žaleći se kako mu nakon moždanog udara nedostaju riječi za sve što želi izraziti, a zapravo ima više energije no daleko mlađi.
U ostvarenju svoje vizije je, na sreću nekoliko slavonskih županija, uistinu uspio. Oko 3.500 kvadrata uređenog i opremljenog prostora, sedamdesetak djelatnika i brojne generacije mališana kojima su pomogli stručnjaci,... - dovoljni su svjedok tomu.
- O tomu koliko smo 'mladi' svjedoči činjenica da nam se naši nekadašnji mali pacijenti sada vraćaju kao roditelji vlastite djece koju rado upisuju u naš vrtić ili pak završe neko zanimanje za koje pripravništvo mogu odraditi kod nas. Ono što svatko ponese iz ove ustanove, osjećaj je zajedništva i povezanosti. Zbog teških okolnosti, drukčije ne bismo niti mogli funkcionirati nego da jedni drugima 'uskačemo' te da se doživljavamo jednom velikom obitelji na sve tri razine - poliklinika, socijalne usluge i dječji vrtić. Jedna smo od rijetkih ustanova koje sve to imaju na jednom mjestu. - kazala nam je Katarina Jerković Gavran, mag. med. tech.
- Djece koja trebaju našu pomoć sve je više, troškovi rastu, mi nismo u mogućnosti plaćama konkurirati državnim i gradskim ustanovama pa gubimo kadar u koji smo godinama ulagali. Sav ovaj prostor koji smo izgradili bez ljudi nam neće značiti ništa. - upozorava fra Ilija.
Sveobuhvatni obilazak Zlatnog cekina zahtjevan je za 'autsajdere' jer se na jednom mjestu pruža toliko različitih usluga. Dječji vrtić Cekin, pak, pohađaju šarolike grupe prema Montessori programu. Trenutno je u njemu 120 mališana, od čega njih 40-ero s teškoćama. Veliki natkriveni vanjski prostor posebno nas se dojmio jer vrlo malo vrtićkih ustanova ima takvo mjesto na kojemu djeca mogu boraviti na zraku - neovisno o vremenskim uvjetima.
- Naši su odgojitelji, sva pomagala i prostorije u kojima borave djeca prilagođeni Montessori pedagogiji. Edukaciju su djelatnici prošli u Zagrebu. Trudimo se dobro poznavati svu djecu kako ni ona niti roditelji ne bi osjetili promjenu ako je netko od kolega na odmoru ili bolovanju - a takvo što je prilično rijetko u današnjim vrtićima.
A da bilo koja karika cekinskog sustava popusti, osjetio bi to primarni sustav zdravstvenih i socijalnih usluga čiji teret desetljećima preuzimaju. Pa, ipak, pomoć Ministarstva zdravstva, Ministarstva (...) obitelji i socijalne politike te jedinica lokalne i regionalne samouprave (općina, gradova, županija,...), godinama je jednaka - a inflaciju smo osjetili svi na svojoj koži. Naši sugovornici, ipak, cijene svaki pristigli cent.
Riječi zahvale i lijepe poruke svatko voli čuti. No, od njih se ne živi. Pitanje je dana kada će vrhunski stručnjaci Cekina ipak odlučiti biti adekvatno plaćeni za svoj rad. Stoga ćemo ovaj tekst završiti samo jednom 'slikom' na koju smo naišli u višesatnom obilasku.
Potpisnica svih ovih redaka pita se - je li uistinu potrebno osobno doživjeti teško iskustvo da bismo shvatili što jedna takva osoba u ustanovi poput Zlatnog cekina radi za stotine djece godišnje te je li moguće da (minimalno) tri slavonske županije, pedesetak njihovih općina i oko četiri grada, za najranjiviju skupinu djece (kojoj svaki dan rane intervencije) 'zlata vrijedi', ne mogu zajedničkim snagama osigurati bezbrižan rad jedne ovakve ustanove. Hoće li itko reagirati prije potpunog kraha nečega za čiju je izgradnju trebalo toliko godina?