Marijini obroci trenutno poslužuju obroke za 2,429.182 djece svakog školskog dana. Samo 22 eura dovoljna su kako bi jedno dijete primalo obroke na mjestu obrazovanja tijekom cijele školske godine.
NOVA GRADIŠKA - U utorak 30. travnja 2024. godine u Osnovnoj školi "Mato Lovrak" u Novoj Gradiški održano je predavanje o radu i viziji Marijinih obroka (Mary's Meals), humanitarne međunarodne organizacije, čiji je cilj osigurati prehranu u školama u nekim od najsiromašnijih država svijeta. Za ovu inicijativu u novogradiškoj školi zaslužne su vjeroučiteljice Emanuela Ljubičić, Andrijana Petrović i Martina Videc te učiteljica engleskog jezika Kristina Abramović.
Foto: I.B./PLUS
Ravnateljica Vesna Lončar Cindrić je istaknula kako njezine kolegice kroz razne aktivnosti na nastavi vjeronauka i engleskog jezika informiraju i osvještavaju učenike o globalnom problemu hrane ili nedostatka hrane u svijetu,
Predavanje o Marijinim obrocima održala je Ana-Marija Biršić Glibo, vjeroučiteljica u OŠ Antun Kanižlić u Požegi, koja volontira u organizaciji unazad 13 godina. Trenutno pomažu donacijama školu u Zambiji s 311 djece, a velika podrška u pomaganju su i djeca i roditelji.
- U Požegi organiziramo najčešće humanitarni sajam koji je obično u svibnju, Marijinom mjesecu, i na tom sajmu se u suradnji s gradom, Turističkom zajednicom i roditeljima priprema jedan lijepi dan na kojem se djeca druže, igraju, gdje ima pjesme, igre, dječja slastičarnica koju djeca osmisle i pripreme s roditeljima i kolegama. Mame pripremaju različite domaće dobre zdrave kolačiće. Organiziramo i pub kvizove te koncerte. - navela je učiteljica Biršić Glibo.
Ona je također učenicima OŠ "Mato Lovrak" približila na predavanju svoje volontersko iskustvo u Africi odnosno u Beninu, zemlji u kojoj Marijini obroci Hrvatska omogućuju obrok za 3.500 djece u 5 škola.
Učenicima je prezentiran videomaterijal kojim je predstavljena ideja osnivanja ove organizacije, a učenici su potom izvlačili papiriće s pitanjima vezanim uz sadržaj videoisječka te su nagrađeni simboličnim poklonima za točne odgovore (kemijska, magnet i dr.). Nakon ovog motivacijskog dijela autorskim je fotografijama predstavila volonterske aktivnosti za vrijeme boravka u Beninu.
Foto: I.B./PLUS
- Za prehranu se brinu Marijine sestre čudotvorne medaljice. To iskustvo je bilo zaista dojmljivo. Marijini obroci uživo su zaista ono što mi vidimo na internetu, na fotografijama. Djeca dolaze u školu, najčešće i zaista zbog obroka i zaista im je to jedini obrok u danu. Djeca su pothranjena,gladna, žive u velikom siromaštvu. Strašan je podatak da 2/3 stanovništva Benina je nepismeno i da djeca dolaze u školu da bi prvenstveno jeli, a onda se na kraju obrazovali. Marijini obroci imaju fantastičnu viziju, ne samo nahraniti djecu, nego i školovati, ali i pomoći lokalnom stanovništvu da napreduje, jer se namirnice koje se uzimaju za školske kuhinje najčešće otkupljuju od lokalnog stanovništva. Podatak da tisuće djece dnevno umire od gladi, a da se 67 milijuna djece ne školuje je strašan podatak, istaknula je tijekom predavanja Ana-Marija Biršić Glibo.
Marijini obroci trenutno poslužuju obroke za 2,429.182 djece svakog školskog dana. Samo 22 € dovoljna su kako bi jedno dijete primalo obroke na mjestu obrazovanja tijekom cijele školske godine. Svi oni koji osjete želju za pomoći Marijinim obrocima mogu to učiniti na više načina, pa tako kroz volontiranje, donacije, pokretanje projekata prikupljanja sredstava (o tome više na https://www.marysmeals.hr/).
Na kraju predavanja ravnateljica Vesna Lončar – Cindrić zahvalila je još jednom na inicijativi, na radu i trudu nastavnica, kao i na iskustvenom predavanju te poslala poruku svima prisutnima o važnosti podizanja svijesti o problemu gladi i nužnosti zajedničkog djelovanja, bez obzira na rasu, vjeru i nacionalnost.
Mnogo škola sudjeluje u edukativnim projektima Marijinih obroka, pa tako i OŠ Mato Lovrak. Cilj je kroz razne aktivnosti tijekom nastavne godine potaknuti na solidarnost i razvijanje svijesti o potrebi angažiranja u svrhu stvaranje boljeg i humanijeg svijeta za svu djecu.
U prvoj fazi projekta učenici su upoznati sa životom djece u nekim od najsiromašnijih zajednica svijeta. Učenici od 5. do 8. razreda gledali su film ''Dijete 31'' te zapisivali svoje osjećaje, misli i molitve. U sklopu nastave engleskog jezika učenici 3., 4. i 6. razreda upoznali su se sa životom 11-godišnjeg dječaka Phalioa kroz čiju je priču predstavljeno kako žive njegovi vršnjaci u Zambiji, sažela je u svojem izvještaju na web stranici škole vjeroučiteljica Andrijana Petrović.
Međunarodna udruga Marijini obroci djeluje u 18 zemalja svijeta, a među njima je i Republika Hrvatska. Marijini obroci Hrvatska osnovani su 2009. godine. Zahvaljujući velikodušnosti hrvatskih podupiratelja otvoreno je 30 školskih kuhinja u kojima obroke prima više od 21.000 djece. Svoj doprinos kroz razne aktivnosti daju volonteri diljem Lijepe Naše, koji su duša Marijinih obroka.