1040
Prikaza
4
Komentara
SLAVONSKI BROD - Avangardni i postmodernistički umjetnici i teoretičari iz 20. stoljeća zanimali su se, u skladu su sa svojim „izokrenutim“ pogledom na čovjeka i ljudsko društvo, za ono što se dotad smatralo rubnim, nevažnim, zabranjenim ili iz kojeg god razloga nedostojnim čovjekova razmišljanja i vremena. Tako su u bujajućim gradovima, simbolima suvremene civilizacije, svoju pažnju, umjesto na njihov modneni raskoš, koji su smatrali malograđanskom kulisom, usmjerili na - otpad i smeće.
Vjerovali su da se neki skriveni, a jednako važan karakter grada i njegovih žitelja ogleda i u tim, svim našim osjetilima odbojnim nakupinama, „ostatcima civilizacije“.
- To su uglavnom štapići za uši i vlažne maramice. Ne biste vjerovali koliko toga završi u otpadnim vodama. Ljudi ih i dalje u odbacuju u odvod, ne znamo zašto. Ako već ne razmišljaju o okolišu, mogli bi barem na to da ne začepe svoje cijevi - kazala je Korana Ambrozić, tehnologinja na slavonskobrodskom Uređaju za pročišćivanje otpadnih voda, dok smo stajali pred kontejnerom prepunim spomenutih plastičnih predmeta. Njima je ovdje „prepriječen“ put kako ne bi završili u Savi.
- Uklanja ih tzv. gruba rešetka, s razmacima od 12 milimetara - navela je prvu etapu u dugom, složenom i skupom procesu koji se na ovom impresivnom postrojenju danonoćno provodi, kako se Brođanima omiljena rijeka i jedan od simbola grada ne bi jako zagađivao. Nije, podsjetimo se, uvijek bilo tako.
- Sustav vodoopskrbe i odvodnje s ovim uređajem postoji od 2014. godine, pokrivajući područje Slavonskog Broda i naselja u općinama, Klakar, Gornja Vrba, Bukovlje i Podcrkavlje. Prije toga postojala je samo gruba rešetka, koja otpadne vode, nakupljajući samo glomazne komade otpada, nije mogla pročistiti ni približno kao uređaj, te je u Savu otjecala praktički zagađena voda - objasnila je tehnologinja, provevši nas u nastavku kroz ostale etape, odnoso dijelove pogona, koji su neprestano „brujili“.
- Nakon grube slijedi fina rešetka, s razmacima od šest milimetara, koja iz vode uklanja sitnije komade otpada, npr . dlake. Procesom pjeskolova i mastolova voda se potom čisti od pijeska, šljunka i raznih masnih tvari, kao što su boje, lakovi i ulje. Time je završeno mehaničko pročišćavanje, a započeto biološko. Ono se provodi u četirima reaktorima, gdje se pomoću kisika i tzv. aktivnog mulja uklanjaju organske i anorganske tvari - objasnila je „profesorica“, koja je danas „predavanje“ o ovom važnom gradskom sustavu i temi održala i učenicima trećeg razreda Osnovne škole „Bogoslav Šulek“.
- Sada puno drugačije gledam na onečišćenje vode zato što sam vidio kako izgleda postupak da se ona očisti - kazao je učenik Josip Zirdum. Povod njihovu, a i našem dolasku bio je Svjetski dan voda.
- Na nastavi mnogo pričamo o okolišu i njegovu očuvanju. Htjeli smo vidjeti i ovaj način koji se to postiže, što nam je dosad bila nepoznanica. Cijeli je proces vrlo zanimljiv, a dosta smo i naučili - kazala je učiteljica Đurđica Vuksanović.
Da ne ispadne kako su za „brda“ smeća u otpadnim vodama odgovorni samo Brođani koji u svoje odvode ubacuju štapiće za uši ili talog od kave, istaknimo da velike količine zagađene vode dolaze od obližnje mesne industrije. Ipak, čak i u „najgore“ dana, kad vodu treba očistiti pore ostalog i od životinjske krvi, Slavonski Brod i njegovi građani bolje čuvaju okoliš od, recimo, Zagrepčana.
- Naš uređaj pročišćava do trećeg stupnja, što znači da on iz otpadnih voda, osim KPK, BPK 5 i suspendiranih tvari, uklanja još i dušik i fosfor. Zagreb ima uređaj drugog stupnja, pa ondje fosfor i dušik otječu u Savu. Naravno, bilo bi idealno kada bi svi gradovi na Savi imali najjače uređaje, ali stvari i tu idu nabolje - objasnila je tehnologinja.
Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda u Slavonskom Brodu „bori“ se, međutim, s jednim problemom.
- Kanalizacija je u gradu uglavnom mješovita, tj. prikuplja i vodu iz kućanstava i od oborina. Oborinska na sustav stavlja veliki pritisak jer od ukupne količine vode koja nam pristiže ona čini nešto više od polovine. Ranije su se kanalizacijski sustavi gradili na taj način, a zapravo bi trebalo tako da se otpadna i oborinska voda razdvoje. U Slavonskom Brodu radi i na tome, no to je složen i dug proces - kazao je voditelj Sektora odvodnje, Goran Vuksanović, istaknuvši još i važnost projekta „Brod 2“.
- Njime ćemo proširiti svoj djelokrug na zapad do Brodskog Stupnika i na istok do Donjih Andrijevaca. Trenutno imamo 20-ak crpnih stanica, a s ovim projektom bilo bi ih 64. Također, kanalizacijska mreža proširila bi se za 100-tinjak kilometara, što bi riješilo problem s tim sustavom u Brodskom Vinogorju, Podvinju i varoškom brdu.
Pozdrav pozdrav svima. Moje ime je Marija Magdalena, samohrana sam majka 3 djece, želim podijeliti opipljivo svjedočanstvo o tome kako sam dobila zajam od 50,000 eura uz 3% od bogobojaznog čovjeka gospodina Mikea Andersona. Ako ste zainteresirani za dobivanje zajma,... Prikaži sve obratite mu se, uvjeravam vas da je sigurno, hvala. Adresa e-pošte: (barrmikeanderson48@yahoo.com)
Kad na cijev kod vodomjera prikljucis filter vode onda nakon mjesec dana izvadis ulozak filtera i vidis zasto slavine mijenjamo svake druge godine....
Vi mene zezate, naša voda je jedna od najgorih voda. Puna je raznoraznih sredstava. Kupio sam filter za tuširanje da provjerim koliko je voda puna dodataka i šokirao se. Pa već osječka voda je bolja od naše.