SLAVONSKI BROD - Služba za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti pri Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, u siječnju 2024. pokreće Grupu podrške za osobe s problemima klađenja/kockanja/igara na sreću i njihove obitelji.
- Grupa će se sastajati jednom tjedno u terminu od 17.30 do 18.30 u prostorijama Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije. Za sve dodatne informacije i o načinu kako se uključiti u Grupu možete se javiti na telefon 035/411-319 ili na mail psiholog1@zzjzbpz.hr. - poručili su iz Nastavnog zavoda.
Napravili su time veliki iskorak i prepoznali potrebu u gradu Slavonskom Brodu u kojemu je moguće kockati se „na svakom ćošku“, a brojne kladionice nalaze se u neposrednoj blizini srednjih škola čime se veoma rano „odgajaju“ budući klijenti, ali i ovisnici.
Kako piše Biljana Vasilevski Rački, prof. psiholog iz spomenutog Zavoda, ovisnost o igrama na sreću, ovisnost o kockanju i klađenju, odnosno patološko klađenje/kockanje je nesposobnost pojedine osobe da se suzdrži od kockanja ili klađenja, čak i ako joj prijete ozbiljne posljedice u osobnom, obiteljskom ili poslovnom okruženju. Kockanje ili klađenje je bilo koja „igra“ u kojoj postoji šansa za dobitak ili gubitak novca, a čiji ishod ne možemo predvidjeti.
Kockanje/klađenje je, napominje slavonskobrodska stručnjakinja, preraslo u veliki problem današnjice kojem su podložni različiti ljudi bez obzira na dob. Danas imamo 15 puta više prodajnih mjesta za kockanje/klađenje nego što je to bilo prije 20 godina. Najveći porast se bilježi vezano uz sportsko klađenje, automat klubove, casina te online kockanje. Republika Hrvatska ograničava broj priređivača igara na sreću po pojedinim vrstama igara, ali ne i broj prodajnih mjesta.
Evo i nekoliko činjenica o kockanju koje smo izdvojili iz objavljenog rada:
- Muškarci su pet puta češće u problemu nego žene.
- Problem je izraženiji u malim i srednjim gradovima i ruralnim područjima, nego u velikim gradovima.
- 61% ispitanih osoba je imalo stav da je kockanje bezopasan oblik zabave.
- 35% ispitanih osoba je izjavilo da poznaje osobu koja je u problemu zbog kockanja.
- Između 50.000 do 100.000 građana RH ima ozbiljnije simptome ovisnosti o kockanju.
- Oko 1-2% populacije je razvilo patološku ovisnost o kockanju, a to je oko 40.000 građana RH.
- Procjenjuje se da je i do pola milijuna Hrvata direktno ili indirektno zahvaćeno problemima vezanim uz ovisnost o kockanju jer na jednog ovisnika o kockanju povezano je 6 osoba iz njegove okoline.
- Oko 10% srednjoškolaca ima ozbiljne probleme povezane sa kockanjem; najzastupljenije je sportsko klađenje.
- Ovisnici o kockanju igraju igre sportskog klađenja, igre na automatima i igre u casinu, a to su visoko adiktivne igre.
- Tijekom 2022. godine je zabilježena 61 hospitalizacija zbog ovisnosti o kockanju, odnosno 1814 dana bolničkog liječenja, dok je ukupan broj dana liječenja u dnevnim bolnicama u 2022. bio 9117 dana.
- Prosječno je jedna osoba bila na liječenju zbog ovisnosti o kockanju 13,7 puta u dnevnim bolnicama tijekom godine. Zabilježen je porast broja hospitalizacija i liječenja u 2022. u odnosu na 2018..
U nastavku je i izvrstan upitnik koji može poslužiti onima koji nisu sigurni trebaju li pomoć.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
rub0119.12.2023. u 22:53
Prije 9 mjeseci ovaj portal -otvaranje casina donosi benefite, danas ovaj portal - casina donose samo zlo. Tko tu koga( uređivačku poltiku i etička načela)?
-