SLAVONSKI BROD - Koji im god bio razlog, neimaština, preprodaja, možda poremećaj zvan kleptomanija ili čak običan hir, krađe su u prodavaonicama svakodnevna pojava. Čovjeku je, s jedne strane, najpotrebnija hrana, a s druge, ona je u velikim trgovačkim lanacima izložena „na izvolite“, pa su upravo trgovine mješovitom robom mjesta gdje se prijestupnike „s prstima u pekmezu“ najčešće hvata.
- Krade se sve, meso, čokolade, piće, skuplji i jeftiniji proizvodi… nema nekog pravila. Naravno, ako se osobi pruži prilika, prije će uzeti, npr. skuplju „Nutellu“ nego neki jeftiniji namaz, ili kvalitetnu beljsku slaninu, a ne neku lošiju - posvjedočila je D. M., djelatnica poznatog domaćeg trgovačkog lanca u Slavonskom Brodu.
Budući da su ove pojave na njenu poslu sveprisutne, i u „dobrim“ i u „teškim“ vremenima, i sama se pita koliko se krađa uopće otkrije, čak i usprkos tome što prodavaonice, od ovog „starog ljudskog zanata“, štite nadzorne kamere, senzori na izlazu iz objekta, ali i kršni momci u crnom.
- Znamo kasnije pronaći omot ili ambalažu proizvoda. To, dakle, kad uhvate priliku, skinu, strpaju proizvod u džep ili torbu i slobodno iziđu. Osim toga, mnogi su krali više puta, do onog puta kad su uhvaćeni, na licu mjesta ili naknadno, pomoću snimke - objasnila je spomenuta radnica.
Snalažljivi su kradljivci, međutim, i s nešto većim proizvodima.
- Oni prate obrasce našeg ponašanje, kad smo, recimo na pauzi, kad je manje djelatnika u poslovnici. Također vole gužve, dakle vikende, i sve im je to prilika za „djelovanje“ - opisala je situaciju u maloprodajnoj trgovini odjećom 'C&A' u Colosseumu, voditeljica te poslovnice, Lea Stjepanović. I ona je potvrdila da su krađe sastavni dio posla te da ni njihovi prijestupnici nisu previše „izbirljivi“.
- Haljine, dječja odjeća, nakit, sve im je „poželjno“ - kazala je, izdvojivši jednu posebnu skupinu kradljivaca.
- Pojedinci to rade „po narudžbi“. Prije toga u prodavaonicu dolazi „kupac“ da odabere proizvod, u skladu sa svojim ukusom i veličinom, a onda ga ovaj za njega „nabavlja“.
Neki poseban profil prijestupnika ove vrste, prema voditeljičinim iskustvima, ne postoji.
- To su, stvarno, osobe različite dobi, od tinejdžera do starih ljudi.
Ipak, jedan su detalj istaknule obje sugovornice. Mnogi su od „dugoprsth“ iz susjedstva spomenutih prodavaonica, nerijetko njihove stalne mušterije. Takvima je evetualna nelagoda od ponovnog dolaska u trgovinu ili „loš glas“ uglavnom jedina „kazna“.
- Ako su u prekršaju maloljetne osobe, njih po zakonu moramo prijaviti policiji, kao i kad je vrijednost otuđene robe, neovisno o dobi počinitelja, preko tisuću kuna, što oni sami vrlo dobro znaju i koriste. Ali prijave su zapravo rijetke. Kad je kradljivca na djelu „uhvatio“ zaštitar, on piše zapisnik, koji šalje u svoju središnjicu - objasnila je voditeljica „kazneni“ dio priče.
Predblagdanski „crni petak“, koji je upravo započeo, trgovačke će centre ispuniti ljudima, pa će i zaštitari morati posebno „izoštriti vid“. Ali voditelji poslovnica više su zaokupljeni nekihm drugim stvarima
- Mi se nadamo dobrom prometu, a ne krađama - kazala je Lea Stjepanović.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -