Humanitarnu udrugu 'Hrabro dijete', obitelj Atanasovski-Šitum i mediji, proglasili su zločinačkom organizacijom, bez službeno objavljenog krimena, bez procesuiranja i bez sudskog pravorijeka.
Jeste li možda čuli što, na jednom mjestu, predstavljaju ova prezimena:
Bačić, Ljubić, Valešić, Stanojević, Tankosić, Poljak, Peunić, Jović, Bosanac, Ferić, Azinić, Svilić, Kapetanović, Knežević, Dukanović, Bošković, Prankić, Žužić… Niste? Ima ih još i svi predstavljaju
Udrugu 'Hrabro dijete' iz Nove Gradiške. Za njih čuli niste, jer im nije palo na pamet angažirati PR agenciju kako bi se predstavili javnosti. Naime, njima nije do medijskog eksponiranja, nego do brige o svojoj djeci oboljeloj od malignih bolesti, zbog koje i jesu osnovali Udrugu.
Je li Udruga 'Hrabro dijete' zločinačku organizaciju, koja senzibilizacijom pojedinaca i zajednice u cjelini, u stvari, radi na pljačkanju, a ne liječenju djece.
Nakon pomno osmišljenog i profesionalno vođenog
medijskog teroriziranja poluinformacijama i notornim lažima o toj Udruzi, moguće je, memorirali ste ju u podsvijest kao zločinačku organizaciju, koja senzibilizacijom pojedinaca i zajednice u cjelini, u stvari, radi na pljačkanju, a ne liječenju djece.
Tijeka misli radi, a ne zbog podcjenjivanja vaše informiranosti, pitamo vas - jeste li, možda, čuli za prezimena:
Atanasovski i Šitum? Dakako da jeste. (Izvan)bračna je to zajednica koja, javno, opetovano, bez ikakvog legitimno pravnog osnova, Udrugu 'Hrabro dijete' naziva, i po svaku cijenu želi predstaviti: „
Udrugom organiziranog kriminala".
Jeste li, možda, čuli što predstavljaju ova imena na jednom mjestu: Martin, Matko, Teo, Manda, Vladimir, Barbara, Ema, Viktor, Leon, Zoran, Ivan, Stjepan, Luka, Karlo, Sandra, Matea, Ana, Mateo… Niste? Ima ih još, i svi predstavljaju djecu članova Udruge 'Hrabro dijete'. Za njih čuli niste, iako će, neki od njih, moguće, mladi umrijeti jer boluju od malignih bolesti. Niti za petero njihovih prijatelja iz Udruge također čuli niste, iako su umrli kao djeca.
Jeste li, možda, čuli za ime Nora? Dakako da jeste. Ime je to djevojčice nad čijim mladim životom je strepila cijele Hrvatska, prije nego je umrla u Americi - unatoč sredstvima potrebnim za njezino liječenje prikupljenim od bezbroj dobrih ljudi. I roditelja bolesne i umrle djece Udruge 'Hrabro dijete', također.
Nema krivih, zbog toga što niste čuli za svu, živu i umrlu, djecu Udruge 'Hrabro dijete', ali ima zaslužnih jer ste čuli za jednu od njih - Noru. Bez sumnje, među najzaslužnijima za uspjeh humanitarne akcije „Nora fora - hrabro dijete strašni lav" jesu lideri - kako tvrdi Atanasovska - „Udruge organiziranog kriminala": Đurđa Aleksić i Jasminka Žužić.
Solidarnost bliskih u tragediji
Sredinom siječnja 2013. Đurđa Aleksić, glavna i odgovorna urednica radija Nova Gradiška, tijekom liječenja od maligne bolesti na 'Rebru', „uz kavu iz automata", slučajno, upoznala je i par rečenica prozborila s Đanom Atanasovski, koja je u bolnici bila zbog svoje kćerke, kasnije, i izvan hrvatskih granica, poznate Nore Šitum.
Kao i mnogi drugi, susret bi bio zaboravljen da Đurđa, 1. veljače, na Facebooku, nije vidjela Đanin apel, u kojem moli pomoć kako bi „
Vratila osmjeh Nori na lice". Odmah je nazvala Jasminku, predsjednicu Udruge 'Hrabro dijete', koja je Đanu viđala na terapijama njihove djece, te ju upitala: je li vidjela Đanin apel?, na što je Jasminka kazala kako je neizravan kontakt s njom ostvaren jer je, u Đanino ime, tog dana u 9:35,
Mateja Vresk poslala poruku članici Udruge 'Hrabro dijete',
Romani Kapetanović, tražeći od Udruge pomoć za Noru.
Sutradan, 2. veljače, „na uobičajenoj subotnjoj kavi u devet sati", predsjednica Žužić predložila je tajniku Alenu Kociću i prisutnim članovima Udruge, bračnom paru Romani i Harisu Kapetanoviću, neka se Udruga uključi u prikupljanje pomoći, što su oni „u 15 sekundi" prihvatili.
Tijekom te subote, 2. veljače, predstavnici Udruga 'Hrabro dijete', s Đanom Atanasovski uspostavili su izravan kontakt i od nje saznali kako su joj dvije hrvatske humanitarne udruge odbile suradnju. Jasminka Žužić je, potom, u ime 'Udruge Hrabro' dijete, prihvatila preuzimanje inicijative i koordinaciju aktivnosti na prikupljanju pomoći za američko liječenje male Nore.
Na Radiju Nova Gradiška, odmah je napravljen radijski, a temeljem njega i video spotu. Upućeno je 728 e-mail poruka, a radijske i TV kuće zamolili su neka emitiraju spot.
U nedjelju, 3. veljače, predsjednica Udruge Žužić, s Norinom majkom, gostovala je na svim televizijskim postajama kako bi motivirala ljude neka se odazovu akciji. To je pokrenulo cijelu Hrvatsku, a novac je uplaćivan na račune: Norine majke Đane, Udruge 'Hrabro dijete', a jedna transakcija je učinjena i putem žiro računa Radio Nova Gradiška.
Pomoć prikupljali (i) bez dopuštenja zajednice
U ponedjeljak 4. veljače, predstavnici Udruge, zajedno s Đanom, kontaktirali su ministra zdravlja i ravnatelja HZZO-a te svi zajedno pokušavali pronaći način kako da HZZO plati troškove liječenja u Americi. Međutim, način nije pronađen. Dok su članovi Udruge i Norina majka obilazili ministarstva i druge institucije, ljudi su uplaćivali novac i zvali na humanitarni telefon Udruge, koja je svakodnevno objavljivala prihode na svojoj Facebook stranici.
Budući da je akcija krenula tijekom vikenda, u subotu, Udruga 'Hrabro dijete' je u ponedjeljak, Uredu državne uprave Brodsko-posavske županije, podnijela je
Zahtjev za prethodnu suglasnost za organiziranje humanitarne akcije. Što, dakako, birokratski gledano, nije korektno - akciju pokrenuti, a potom dopuštenje tražiti. Ali, bilo je korisno, s obzirom na vrijeme kojeg nije bilo. Unatoč tome, Udruga je
prekršajno sankcionirana.
Do utorka, 5. veljače, prikupljeno je, od američke bolnice traženih 575.654,40 US dolara, međutim, u 23.27 sati, Norina majka Đana, na adresu Đurđe Aleksić poslala je e-mail u kojem navodi kako „bezdušni Amerikanci" traže još 261.569,60 US dolara, da bi Noru uopće primili na liječenje.
Aleksić je, o traženju Amerikanaca, odmah, u pola noći, izvijestila
ministra Rajka Ostojića i predsjednicu Udruge Žužić i, nakon kraće izmjene poruka i razgovora, tu noć, odlučili su neka Aleksić napiše
novi tekst kojim bi dodatno potaknuli donatore na prikupljanje ostatka potrebnog novca.
Nakon što je taj tekst objavljen na stranim TV kućama i dostavljen u ured američkog predsjednika, Baracka Obame, te nakon intervencije ministra Ostojića, bolnica je odustala od avansa za terapije, iako je dodatnim donacijama prikupljeno dovoljno novca i za tu namjenu.
Isti dan, u zagrebačkom Hotelu Rebro, u 17 sati, Udruga je održala press konferenciju i na njoj objavila informaciju kako je, dotad, ukupno prikupljeno 5,3 milijuna kuna, a sutradan, u novogradiškoj poslovnici Zagrebačke banke, uplatila je 575.654,40 US dolara za Norino liječenje.
U utorak, 12. veljače, donator iz Kanade,
iz tehničkih razloga, na račun Radija Nova Gradiška uplatio je 5.280 kanadskih dolara. Prema kazivanju Đurđe Aleksić, taj novac je, kao neutrošen, čuvan na računu Radija dok mjerodavni ne utvrde kamo s njim, a potom je prebačen na račun Udruge 'Hrabro dijete'. Zbog naknadnih optužbi roditelja pokojne Nore, da je taj novac, u stvari, ukraden, na zahtjev samog donator, Ministarstvo financija, 20. studenog, izvijestilo ga je kako je njegov novac, zaista, uplaćen na račun Udruge 'Hrabro dijete'.
Dana 22. veljače, Udruga 'Hrabro dijete'
uplatila je 84 tisuće kuna na tekući račun Đane Atanasovski, za njezine osobne potrebe, dok se nalazi u Americi.
Zbog planiranog troška od 261.569,60 US dolara za Norine kontrole, svaka tri mjeseca naredne dvije godine i ne predviđenih troškova oko njezina liječenja, Udruga je čuvala sva preostala sredstva prikupljena na svom računu.
Od 02. veljače do 31. listopada 2013. godine, prikupljeno je prikupljeno 7,5 milijuna kuna. Troškovi provođenja akcije iznosili su 68 tisuća kuna, a vrijednost avansa za Norino liječenje u Americi je 3.3 milijuna kuna. Ukupno je ostalo 4.118.549,73 kuna koje se nalaze na računu Udruge 'Hrabro dijete'.
Lijepa priča ružno okončala?
Udruga 'Hrabro dijete', na Redovnoj godišnjoj izvještajnoj skupštini, sazvanoj 13., a održanoj 23. ožujka, donijela je odluku kako će osnovati Fond, ili Zakladu, 'Hrabro dijete' i ostatak novca prikupljen za Norino liječenje prebaciti u novoosnovano tijelo te, iz njega, (su)financirati liječenje djece oboljele od malignih bolesti.
Nakon službenog zahtijeva Udruge 'Hrabro dijete' od 16. travnja 2013., Ministarstvo zdravlja
pozvalo je njihove predstavnike na sastanak, na kojem je dogovoreno osnivanje Zaklade 'Hrabro dijete'. Rješenje o osnivanju te Zaklade postalo je pravomoćno 28. studenog 2013.
Norini roditelji, 7. lipnja 2013., predstavili su
osnivanje svoje Zaklade 'Nora Šitum', čiji je cilj, s 3,3 milijuna kuna preostalih od Norinog liječenja, izgraditi kuću za smještaj djece oboljele od malignih bolesti i njihovih roditelja.
Prije nego su obznanili svoju ideju, Norini roditelji su 21. svibnja, od Udruge 'Hrabro dijete' zatražili, i dobili, Rješenje ministarstva financija o obračunu prihoda i rashoda iz akcije „Nora fora - hrabro dijete strašni lav".
Tijekom ljeta i jeseni Đana Atanasovski je od predsjednice Udruge 'Hrabro dijete', Jasminke Žužić, zahtijevala neka joj dostavi bankovne izvode Udruge, čemu se Žužić - nakon konzultacija u ministarstvima: zdravlja, financija i uprave - usprotivila, uz obrazloženje kako, ni izvode ni novac, ne smije davati nikome, osim ovlaštenim osobama te je predložila neka Đana, ili koga ona ovlasti, izvrši uvid u izvode u sjedištu Udruge.
Vidjevši kako se članovi Udruge 'Hrabro dijete' protive prepuštanju nadzora nad preostalim novcem iz ove humanitarne akcije, obitelj Atanasovski - Šitum odlučila se na Udrugu i institucije sustava izvršiti medijski pritisak.
Uvjereni kako će javnost, inače osjetljiva na marifetluke, biti dodatno senzibilizirana činjenicom da im se obraćaju roditelji planetarno poznate, a netom preminule, male Nore, Đana Atanasovski i Ivica Šitum, 29. studenog, sazvali su tiskovnu konferenciju, na kojoj su, vrlo ružno napali Udrugu 'Hrabro dijete':
„Zahvaljujem vam što lažete, obmanjujete mene i javnost, što nemate nikakvog morala…„, kazala je Norina majka, optuživši predsjednicu Udruge 'Hrabro dijete' Jasminku Žužić da je proteklih mjeseci „skrivala bankovne izvode i izvod donacijskog telefona" iz humanitarne akciji za njezinu kćerku.
"Evo, ovo je taj 'nestali' novac"! Niti je nestao, a niti je zamračen. Jadno je i tužno kad ljudi sude bez da čuju i pitaju drugu stranu. Do sad nas nitko nije pitao koliko nam je djece umrlo, koliko se njih još bori za život, a pogotovo kojoj sve djeci smo mogli 'dati kartu za život' kao maloj Nori. Mi nemamo PR agenciju koja nam organizira evente, niti imamo PR agenciju koja nam organizira press konferencije, mi smo mali ljudi, mala slavonska udruga, koja je jedina stala iza Đane kad je to trebalo. Neka institucije ove države kažu imaju li ostala djeca, koja čekaju svoju šansu za liječenje, pravo na život, ili ne? Tužno je i jadno što radite ostaloj bolesnoj djeci, za koju se svakodnevno borimo. No, istina i pravda uvijek na kraju pokažu tko je imao kakav cilj. Naš cilj jesu djeca", objavili su tad iz Udruge.
Unatoč objavljenim podacima da je novac na sigurnom, u banci, na računu Udruge 'Hrabro dijete', dan nakon tiskovne konferencije - zbog koje su bezmalo svi hrvatski mediji otvorili baražnu vatru po maloj udruzi zbunjenih, tužnih i uplašenih ljudi - Ivica Šitum, na Facebooku, objavio je
otvoreno pismo u kojem je istaknuo: "Put koji smo izabrali dug je i trnovit i to smo znali od samog početka, ali jedini način da se istina dozna je, nažalost, ovaj".
Budući da gospodin Šitum tiskovnu konferenciju i otvoreno pismo drži „putem do istine" o prihodima i rashodima iz humanitarne akcije „Nora fora - hrabro dijete strašni lav", očito, on ne vjeruje previše institucijama sustava jer bi, u suprotnom, protiv predsjednice udruge 'Hrabdro dijete', Jasminke Žužić, odmah,
a ne nakon šest mjeseci, podnio kaznenu prijavu - zbog toga što „roditeljima i javnosti" ne želi podnijeti izvješće o poslovanju Udruge, što ju čini suspektnom.
Unatoč vrlo profesionalnoj senzibilizaciji javnosti, koja je dugotrajnim medijskim bombardiranjem (polu)informacijama, insinuacijama i lažima o radu Udruge i njezinih članova, 4. studenog 2013., potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike,
Milanka Opačić,
izjavit će kako: „Prema sadašnjem zakonu, milijuni koji su ostali nakon liječenja male Nore, ulaze u ostavinu i nasljeđuju ga roditelji" te dodati kako: „Smatra da to nije dobro jer je to novac građana … koji treba postati vlasništvo fonda iz kojeg bi se spašavali životi".
Nije na ucviljenoj majci da, putem medija, vrijeđa nevine roditelje bolesne djece, nego da, ako u nešto sumnja, to odmah , a ne nakon pola godine, prijavi nadležnim institucijama te kroz njih založi se za ostvarenje svog programa i/ili projekta - izgradnju kuće za roditelje oboljele djece.
Sukob profesionalaca i amatera
I dok, s jedne strane, Udruga 'Hrabro dijete' šuti, radi i čeka:
- putem Ministarstva zdravlja zatraženi završni obračun iz američke bolnice o količini utrošenog avansa i eventualni povrat dijela uplaćenog novca;
- završni obračun o prikupljenim i utrošenim sredstvima putem privatnog računa Đane Atanasovski (oko četiri milijuna kuna) kako bi sve proknjižili u računovodstveno-financijskoj dokumentaciji Udruge;
- pravomoćno Rješenje o Zakladi 'Hrabro dijete', kako bi, sukladno naputku dobivenom u Ministarstvu zdravlja, preostali novac prebacili na Zakladu i počeli s njezinim radom…
s druge strane, Đana Atanasovska:
- protivno pozitivnim zakonskim propisima, zahtjeva od Udruge da joj prepusti nadzor nad sredstvima prikupljenim putem računa Udruge;
- ne dostavlja Udruzi 'Hrabro dijete' završni obračun prihoda i rashoda po njezinu privatnom računu, na kojem je skupljala novac za Norino liječenje;
Umjesto toga, Atanasovska traži novac i pritom, koristiti medije za beskrupulozno klevetanje roditelja koji su, nedavnom liječenju njezine kćerke, male Nore, dali prioritet u odnosu na vlastitu djecu. Udrugu 'Hrabro dijete', 17. studenog, u HRT-ovoj emisiji '
Damin gambit', Atanasovski je proglasila: „Udrugom organiziranog kriminala". Što će reći - zločinačkom organizacijom!
Sve da Udruga Hrabro dijete i jeste učinila neki od velikih računovodstveno-financijskih prekršaja, a nije; sve da Đurđa Aleksić i Jasminka Žužić jesu krali novac od donatora, a tvrde da nisu; sve da Udruga jeste zločinačka organizacija, a nije - nije na ucviljenoj majci da vrijeđa nevine roditelje bolesne djece putem medija, nego da, ako nešto sumnja, odmah , a ne nakon pola godine, događaj
prijavi nadležnim institucijama te kroz njih založi se za ostvarenje svog programa i/ili projekta - izgradnju kuće za roditelje oboljele djece - ako ga društvo prihvati.
Naime, novac prikupljen za liječenje male Nore, za sad, nije novac obitelji Atanasovska-Šitum, nego je on vlasništvo donatora. Donatori su novac namijenili za liječenje djeteta, a ne za izgradnju nekog objekta. Bi li donatori odlučili da se s tim novcem liječi neko dijete iz Udruge 'Hrabo dijete', na primjer, ili da se preda Zakladi 'Nora Šitum' za izgradnju objekta, nitko ne zna.
Zbog toga, Udruga 'Hrabro dijete' i jeste novac čuvala na računu ne koristeći ga za liječenje djece svojih članova, iako za to, dakako, potrebe ima. Zbog toga, 'Hrabro dijete' jeste humana Udruge, a ne "zločinačke organizacije". Zbog toga, bilanca prihoda i rashoda Udruge jeste poznata i institucijama i javnosti, dok bilanca prihoda i rashoda privatnog računa Đane Atanasovske - kroz koji je također prolazio doniran novac - nije poznata javnosti, a je li poznata institucijama, javnost ne zna. Zbog toga, Udruga i čeka upute ministarstva - što s novcem, prebaciti ga na račun Zaklade 'Hrabro dijete' - za potrebe bolesne djece, ili ga prebaciti na račun Zaklade 'Nora Šitum' - za izgradnju objekta.
Prema nalazu Ureda državne uprave i Ministarstva financija, u provedenoj humanitarnoj akciji, koja je, neslužbeno, počela 2. veljače, a sredstva uplaćivana i nakon njezina službenog okončanja, 9. veljače 2013., dakle, u vremenu od 02. veljače do 31. listopada 2013. godine, kad je službeno završen nadzor o radu Udruge,
ukupno je prikupljeno 7.495.340,11 kuna. Troškovi provođenja akcije iznosili su 68.034,07 kuna. Vrijednost pružene humanitarne pomoći (avansa za Norino liječenje u Americi) je 3.308.756,31 kuna. Ukupno je ostalo 4.118.549,73 kuna koje se,
nedirnute, nalaze na žiro računu Udruge 'Hrabro dijete'.
Umjesto da suspektne imenuje, spis preda Državnom odvjetništvu na daljnje postupanje, a o svemu, točno i u cijelosti, izvjesti javnost, on, svjesno i namjerno, kao zadnji pizdun, ostavlja sjenu nad (i) nevinim članovima Udruge Hrabro dijete.
Epilog
Sudeći prema svemu poznatom, konačan nalaz o količini prikupljenog, utrošenog i preostalog novca te odluku o tome - kamo s 4,1 milijun kuna koje kontrolira Udruga - donijet će institucije sustava, a ne Đana Atanasovska, Ivica Šitum, Đurđa Aleksić, Jasminka Žužić, ili netko peti. Isto, vjerojatno, vrijedi i za novac prikupljen na privatnom računu Atanasovske.
Bez obzira kakva će odluka biti, ostat će upamćeno bjesomučno medijsko blaćenje poštenih, siromašnih i, zbog bolesti svoje djece, tužnih članova Udruge 'Hrabro dijete'. Ostat će upamćena, putem nekritičkih medija, poslana poruka - i humanitarne udruge su suspektne, ne treba ih pomagati u njihovom radu. Ako nisu pod kontrolom Caritasa, dakako.
Ružnu točku na i, ove tragične priče, stavio je pomoćnik ministra financija,
Branko Šegon, svojom
današnjom izjavom o provedenom financijskom nadzoru u Udruzi 'Hrabro dijete', ne kazavši ništa konkretno. Dapače, umjesto da je poštivao Zakon i nalaz inspekcije prvo dostavio Udruzi i upoznao se s njihovim primjedbama, on je izišao u javnost - mucajući. Na taj način, dosadašnjim nekritičkim i tendencioznim novinarima omogućio je daljnje, ne argumentirano, klevetanje cijele Udruge 'Hrabro dijete'.
Na taj način, Šogun, kao bezbroj drugih egzekutivnih državnih dužnosnika i činovnika, pokazao je besćutnost "institucija sustava" u odnosu prema ljudima. Umjesto da, nakon provedene procedure, suspektne imenuje, kao što je uobičajeno, spis preda Državnom odvjetništvu na daljnje postupanje, a o svemu, točno i u cijelosti izvjesti javnost, on, svjesno i namjerno, kao zadnji pizdun, ostavlja sjenu nad (i) nevinim članovima Udruge Hrabro dijete.