6348
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Na posebno emotivan i upečatljiv način Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Grada Slavonskog Broda obilježilo je danas Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Okupivši one koji su preživjeli neke od oblika obiteljskog nasilja te poznate brodske društvene aktivistice, poslali su snažnu poruku svima koji su se jutros našli na Trgu Ivane Brlić-Mažuranić.
- Okupili smo se kako bismo obilježili Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. S nama su članice Udruge Brod koje izvode performans koji simbolično predstavlja sjećanje na mrtve žene; žrtve partnerskog nasilja u Hrvatskoj i svijetu. Samo je u Hrvatskoj, u posljednjih deset godina, ubijeno tristo žena. Naziv performansa je „Najbolje smo mrtve". Neki nas pitaju čemu obilježavanje ovog Dana kad se ništa ne mijenja. No, priče koje završe u medijima, upravo su posljedica skretanja pozornosti na ovaj problem za koji neki još uvijek tvrde kako ne postoji. Mislila sam čitati sve ovogodišnje priče objavljene u medijima o nasilju nad ženama, no na samo jednom portalu, za samo ovu godinu, pronašla sam više od trideset takvih članaka. - poručila je Maja Jarić, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Grada Slavonskog Broda, naglasivši time učestalost nasilja nad ženama.
Prolaznike su na slavonskobrodskom korzu na zaustavljanje danas najviše natjerale riječi onih koji su osobno osjetili ili svjedočili nasilju nad ženama. Svojim su stihovima zavapili kako svi zlostavljani trebaju pomoć, iskreno opisavši svoje osjećaje.
- Kao dijete prošlošću vlastitom obilježena zauvijek, podižem apel, dušom vrišteći. Riječi buntovničke stihom ispisujem, tražeći ono zrno istine i dobrote u svakom čovjeku; pobunu prošlošću svojom izgovaram, moleći dušom za sve zlostavljane. Za uplašene, pretučene i sve ponižene; svjedocima što glavu okreću, obraćam se u ime zlostavljanih. Zaštitu tražim u Apelu na savjest duše. Progovorite, samo progovorite. - zavapila je Ružica Todorović pred cijelim korzom u svom 'Apelu na savjest'.
Kroz pjesme je o teškim temama lakše progovoriti, ali one ujedno opisuju i svu težinu proživljenog. Koliki trag ostaje na djeci koja svjedoče obiteljskom nasilju, pokazao je i jedan Brođanin.
- Pola su dva u noći kako su te odvezli. Znam kako nećeš preživjeti. Na koncu, starost će te uzeti, mama. Zašto mi je bila potrebna tvoja smrt kako bi tek sada rekao? Oko četiri godine sam imao. Zar da te udari čizmom? Sjedim na podu i plačem, kako da ti pomognem. Čekat ću do jutra telegram, a onda ću se suočiti s njim; senilnim. Jučer sam pred djetetom ošamario ženu. - iz srca je svoju pjesmu, znakovitog naslova „Neka ostane u obitelji", pročitao Brođanin Gabrijel Barišić.
Uz Povjerenstvo, podršku svim zlostavljanim Brođankama pružili su i pokazali svi oni koji u prvim trenutcima prijave takvog ponašanja, moraju biti uz žene - Policijska uprava brodsko-posavska te Udruga Brod.
- Policijska uprava brodsko-posavska u prvih je deset mjeseci ove godine zabilježila šesto posto manje počinitelja obiteljskog nasilja u odnosu na prethodnu godinu. Najveći broj nasilničkih ponašanja i dalje provode muškarci. U tri slučaja imamo i maloljetnike zabilježene kao počinitelje, dok je prošle godine bio jedan takav slučaj. Zakon nas obvezuje na određeno postupanje. Sve žene bih pozvala neka se s povjerenjem obrate policiji, ali i drugim ustanovama. Ne smiju šutjeti, nasilje nije obiteljski problem, nego problem cijele sredine pa ga moraju prijaviti. Postupak je žuran, postupamo po dojavi. Važno je zaštititi žrtvu i odvojiti je od počinitelja. Pritom gledamo da žrtva dobije sva prava koja joj pripadaju. - kazala je policijska službenica Irena Held iz Ureda načelnika Policijske uprave brodsko-posavske.
Podatak o petsto žena koje se godišnje jave za pomoć u Slavonskom Brodu, dovoljno govori o tomu koliko je nasilje nad ženama u društvu i dalje rašireno. No, istovremeno pokazuje kako sve više žena, nakon udaraca, prijetnji i ucjena, odbija šutjeti.
- U Francuskoj se protiv nasilja nad ženama dignulo 47 tisuća ljudi. To, dakle, nije hrvatski, nego globalni problem. Ove godine tema Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama je femicid - način na koji je poginulo 300 žena u posljednjih deset godina u Hrvatskoj, što je iznimno velik broj, ako se promatra cjelokupan broj stanovnika. To je zločin koji je usmjeren isključivo prema ženama, gdje počinitelj smatra kako ima apsolutno pravo ubiti ženu. Žene u Slavonskom Brodu proživljavaju i drugo nasilje: silovanje u braku, seksizam, psihičko i ekonomsko zlostavljanje, a u zadnje vrijeme i cyber nasilje. U Pravno savjetovalište zadnjih se godinu dana javilo petstotinjak žena, a posljednjih je deset godina jednako toliko smješteno u Sklonište. Sada se nasilje češće prijavljuje pa statistike pokazuju kako je u porastu. Inicijativa Jelene Veljače „Spasi me", tomu je itekako pridonijela. Mnogi smatraju kako jednoj glumici nije mjesto u toj borbi, no Inicijativa je veoma uspješna i zahvalni smo zbog toga jer žene poslije Skloništa, kako nisu ekonomski osnažene, nemaju kamo, a sada imaju izvor financijske potpore. One trebaju sredstva koja im ta Inicijativa pruža.- kazala je Anamarija Matanović iz Udruge Brod - grupe osnovane 1998. godine s ciljem promocije i zaštite ženskih prava.
Samo onaj tko je doživio ili svjedočio obiteljskom nasilju, može znati koliko ono razara pojedinca, čitavu obitelj, a samim time i širu okolinu te, u konačnici, društvo. Osnaživanje žena, ispravno odgajanje muškaraca te izgradnju zdravog i ravnopravnog društva u cjelini, stoga, valja promicati svih 365 dana u godini.