NOVA GRADIŠKA – Kako se moglo čuti iz izvješća o radu na nedavno održanoj Skupštini Udruge udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Nova Gradiška udovice poginulih branitelja često se okupljaju i druže organizirajući razne aktivnosti i na taj si način olakšavaju traume koje nose od pogibije svojih muževa, piše novagra.hr.
Predsjednica Udruge Vjekoslava Karešin kazala je kako su se uglavnom oporavile od tragedije koja ih je zadesila te sada pokušavaju živjeti normalno. Zadovoljne su i novim Zakonom koji regulira njihov status jer su tako riješile svoja statusna pitanja. Neke su, nažalost, već i preminule. No, nisu zadovoljne sa statusom djece poginulih branitelja, pogotovo djece koja su ostala bez oba roditelja, a koja nakon završetka školovanja, nemaju nikakvo pravo koje bi ukazivalo na to kako je njihov otac poginuo u Domovinskom ratu i svoj život dao za Republiku Hrvatsku.
- Problem su ostala djeca poginulih branitelja. Zakonom nije uređeno da djeci, pogotovo ako ostanu bez oba roditelja, nakon završetka školovanja ostane neko pravo. Ne mora to biti materijalno pravo već neko pravo na temelju kojeg će se znati kako se radi o djetetu poginulog hrvatskog branitelja.
Pokušali smo to riješiti kroz dopunsko zdravstveno osiguranje gdje država ne bi nikome trebala isplaćivati nekakva dodatna sredstva, već samo da bismo djecu oslobodili tog plaćanja. Nije to puno kao i neka trajna invalidnina. Mi udovice imamo ju za cijeli život, a bile smo čak i protiv onog dijela da se možemo udati i svoja prava ostaviti po poginulom suprugu. Bile smo izričito protiv toga, međutim većina koja je o tome odlučivala, odlučila je kako ipak ima nekih razloga zbog čega je to potrebno.
Dakle, nama daju mogućnost da se možemo udati, ali i zadržati prava, no za dijete stoji kako je to samo do završetka redovitog školovanja. Što bi značilo da, ako dijete nije išlo na fakultet, već s 19 godina nema prava pa nažalost ispada da, ako je suditi po nekakvim pravima, ono više nije dijete oca poginulog u Domovinskom ratu. Ponavljam, ne mora to biti nikakvo materijalno pravo. – kazala je Vjekoslava Karešin, predsjednica Udruge udovica hrvatskih branitelja Domovinskog rata Nova Gradiška.
Iako postoji obveza i prioritet kod zapošljavanja, to se rijetko poštuje stoga su one nezadovoljne. Kako tvrdi Vjekoslava Karešin, natječaji se ciljano namještaju za određenu osobu te se zna tražiti i neki određeni uvjet kojemu dijete poginulog branitelja ne može udovoljiti. Nažalost, u takvoj je poziciji i predsjednica Udruge djece poginulih branitelja. Nije jedina koja je završila fakultet i ne može se zaposliti.
- Naša djeca, kao i ostala djeca, naši sugrađani te naši poznanici odlaze iz Hrvatske trbuhom za kruhom, a njihovi su očevi poginuli za ovu državu. - dodala je Karešin.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -