933
Prikaza
0
Komentara
NOVA GRADIŠKA - U susret Međunarodnom danu borbe protiv nasilja, koji se obilježava 25. studenog, u Novoj Gradiški ispred ulaza u zgradu Centra za socijalnu skrb postavljena je kutija za anonimne poruke. Riječ je o kutiji koju su postavili članovi Udruge Studio B, želeći potaknuti zlostavljane žene da anonimno progovore o svom iskustvu s nasiljem.
- Javna je ovo kampanja koju provodimo pod nazivom #PrekiniŠutnju, a rezultirat će stvaranjem online brošure i kratkog videa s ciljem osvještavanja o rasprostranjenosti rodno uvjetovanog nasilja. Ova kutija je stvorena da naše žene s nama podijele svoje anonimne priče o doživljenom nasilju i tako podrže kampanju. Pozivamo sve žene koje su imale takva iskustva da napišu svoju kratku priču i s nama podijele iskustva o nasilju u bilo kojem obliku – za radiong kazala je Nikolina Jureković, predsjednica Udruge Studio B.
Procjenjuje se da svaka treća žena u svijetu trpi neki oblik nasilja i to najčešće od osobe iz svoje najbliže okoline, najčešće partnera. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, 38 posto ubojstava žena su počinili njihovi partneri. Isto tako, prema službenim podatcima Ministarstva unutarnjih poslova, a temeljem Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, u Hrvatskoj se godišnje prosječno prijavi između 11 i 17 tisuća počinitelja. Broj žrtava takvih djela kreće se između 14 i 22 tisuće od čega su žene žrtve u oko 70 posto slučajeva. Kada se zna da na jedan prijavljen slučaj, dolazi čak 10 neprijavljenih slučajeva obiteljskog nasilja onda je jasno o kolikom je zastrašujućem postotku riječ.
Upravo je poticanje na prijavljivanje zlostavljača, ali kasnije i njihovo primjereno kažnjavanje, glavni iskorak koji može donijeti preokret. Zahvaljujući aktivizmu brojnih udruga ali i medija sve veći broj žena se odlučuje prijaviti nasilnike. Prema posljednjim podatcima, s kojima je Udruga Brod iz Slavonskog Broda izašla u veljači tijekom obilježavanja akcije "Milijarda ustaje", njihovu podršku zatražilo je oko 600 žena uključujući i one koje koriste usluge skloništa. - Dio tih žena zatraži više puta različitu vrstu pomoći, no evidentno je da je nasilje i dalje itekako prisutno. Iako postoje razne vrste nasilja, od seksizma, psihičkog i fizičkog nasilja do rasizma i ostalih oblika, kod nas je još uvijek najrasprostranjenije fizičko i psihičko nasilje. Najveći broj zlostavljanih žena dolazi iz socioekonomski ugroženijih sredina, gdje u cijelu priču bude uključen i alkohol, no svakako ne treba zanemariti niti činjenicu da nasilje trpe i visokoobrazovane žene, no tu je najčešće riječ o nasilju na radnom mjestu - kazala je tada Anamarija Matanović.
I akcijama "Milijarda ustaje" te #PrekinimoŠutnju, kao i obilježavanjem Nacionalnog i Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama želi se potaknuti žrtve da progovore o tome što im se događa. Jer to nije njihova sramota. A obveza svakoga od nas, ukoliko znamo da netko trpi nasilje, je prijaviti ga. Prema anketi koju je u veljači proveo SBplus 75 posto građana koji su u njoj sudjelovali se izjasnilo kako bi, da znaju da se događa, prijavili nasilje, no tek ih je pet posto, kažu, to i učinilo, a čak 18 posto ih je kazalo da to ne bi učinilo jer ih se to ne tiče. No bez senzibiliteta zajednice prema ovom velikom problemu, buđenja svijesti kod svakog pojedinca o važnosti prijave zlostavljača, ali i oštrijeg kažnjavanja počinitelja i dalje će biti onih koji će zlostavljanjem pokazivati svoju lažnu nadmoć. A žrtve će i dalje tek anonimno u većem broju progovarati o paklu kroz koji prolaze. Sutra taj pakao može proživljavati bilo tko od nama bližnjih pa je tim više važno osvijestiti nužnost odgovornosti svakoga pojedinca.