1648
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD – Kako iz godine u godinu raste interes za uzgojem zdrave hrane, tako je danas Udruga 'Biovrt – u skladu s prirodom' održala predavanje 'Sjeme kao zalog naše budućnosti' u Kapelanovom stanu u slavonskobrodskoj Tvrđavi što je ujedno bilo i mjesto razmjene sjemenja starih sorti.
Na predavanju su posjetitelji imali priliku čuti niz korisnih informacija bitnih za uzgoj i održavanje starih sorti. Diljem cijele Hrvatske, po riječima predavačice Silvije Kolar Fodor, predavanja o starim sortama su sve posjećenija iz razloga što imaju osobinu bolje prilagodbe domaćim uvjetima i klimi pa onda daju i bolje rezultate zbog čega ih ljudi vole nabavljati kako bi ih uzgojili i očuvali u svojim vrtovima. Na taj način podupiru očuvanje bioraznolikosti te doprinose misiji očuvanja sjemenja za našu djecu i unuke.
- Nažalost, ne znamo što smo sve imali pa tako ne znamo ni što smo sve izgubili. A upravo je jedan veliki dio starinskih sorti izgubljen. Na nama je ta odgovornost kako bi to malo što ih je ostalo, skupili, prepoznali te čuvali dalje u svojim vrtovima. – kazala je predavačica Silvija Kolar Fodor koja u sklopu predavanja predstavila i svoju knjigu 'Vrtlarenje u skladu s prirodom'.
Jedna od naših sugovornica bila je i profesorica u mirovini Marica Gjurčević koja se, kako kaže, za vrijeme radnog staža povremeno bavila vrtlarstvom. Nakon odlaska u mirovinu preselila se na selo te se tamo trudi više baviti uzgojem.
- Imam nekoliko starih sorti koje stalno sadim i koje su mi uspješne za razliku od ovih novih, hibridnih. One mi ne uspijevaju baš dobro i ne mogu ih obnavljati. Smatram kako smo se previše priklonili hibridima što nije dobro. Međutim, mislim da se ne poklanja velika pozornost kako bi se to spriječilo. – kazala je gospođa Marica.
Profesor Vehid Ibraković, koji inače surađuje s udrugom Rustika, pohvalio nam se kako su učenici Srednje škole "Matija ANtun Reljković, u kojoj radi već petnaestu godinu, veliki čuvari starih sorti.
- Drago mi je što su ovdje prisutne i mlađe snage koje će nastaviti u očuvanju starih sorti jer je njihovo očuvanje važno za Slavoniju kao i čuvanje slavonske tradicije. – kazao je profesor Ibraković dodavši kako je interes sve veći za razliku od onda kad su tek počinjali s očuvanjem jer, kako kaže, tada ih nisu doživljavali ozbiljno.
Jedna od mladih snaga je i 19-ogodišnji Franjo Lovaković, student hortikulture, koji sa svojim ocem Josipom u Oriovčiću radi na uzgoju starih sorti.
- Smatram kako trebamo zdravu hranu stoga su biovrtovi naša budućnost. – poručio je Franjo koji je došao u Slavonski Brod kako bi pronašao nešto što nema u svome vrtu.
Udruga 'Biovrt - u skladu s prirodom' trudi se stvoriti zajednicu koja će čuvati biološku raznolikost, razumijeti svoju ulogu u prirodi te koja će čuvati naše nasljeđe, sjeme i znanje u svrhu uzgoja zdrave hrane, postizanja prehrambene neovisnosti i očuvati prirodu za buduće generacije.