SLAVONSKI BROD - Posljednjih godina slavonskobrodski Informativno-pravni centar radi veliku stvar za žitelje Brodsko-posavske županije, pružajući besplatnu pravnu pomoć, savjetovanje i zaštitu žrtava kaznenih djela. No, osim individualnog rada, česti su i u organizaciji okruglih stolova i javnih tribina na kojima građane informiraju o njihovim pravima kao i načinima kršenja tih istih prava.
Jučer su u prostorijama mjesnog odbora „Josip Rimac", u brodskom Romskom naselju, održali javnu tribinu „Prepoznavanje trgovanja ljudima i seksualnog iskorištavanja te drugih oblika nasilja s naglaskom na žene i djecu."
- Trgovina ljudima fenomen je modernog doba i globalni problem koji nije zaobišao ni Hrvatsku. Predstavlja najgori oblik kršenja ljudskih prava. Zato smo organizirali akciju i pozvali predstavnike Policijske uprave brodsko-posavske kako bi nam odgovorili na pitanja što je to trgovina ljudima, gdje se događa, kako prepoznati nasilje i što učiniti kada ga prepoznamo. Usto, u sklopu ovog projekta provodimo niz aktivnosti kao što su interaktivne radionice u Romskom naselju s mladim roditeljima, čime želimo podignuti njihove kompetencije o kućnom odgoju i upravljanju budžetom. Imamo i sastanke s roditeljima čija djeca pokazuju znakove ovisnosti ili delikventnog ponašanja. Počinju i radionice za djecu o tolerantnom ponašanju u Područnoj školi Hugo Badalić, kao i o štetnostima ovisnosti o drogama. Kao pružatelj usluga besplatne pravne pomoći, istu pružamo i pripadnicima romske nacionalne manjine prilikom ostvarivanja njihovih prava. Pružamo praktične informacije, ali i emocionalnu podršku žrtvama nasilja. - kazala je Matea Jagodanović iz Informativno-pravnog centra Slavonski Brod.
Tribina je održana u sklopu projekta „Razvoj Odgovorne Manjinske Integracije (ROMI)", uz financijsku potporu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Projekt je to kojeg je priredio upravo Informativno-pravni centar, a ima za cilj pridonijeti integraciji i uključivanju te smanjenju socijalne isključenosti pripadnika romske nacionalne manjine u društvu.
- Tijekom dugogodišnjeg rada s romskom populacijom, uvidjeli smo kako su pripadnice romske nacionalne manjine posebno ranjiva skupina zbog tradicionalnog načina života u kojem je naglašen patrijarhalni sustav vrijednosti, izrazito nepovoljne materijalne i stambene prilike, izrazito visoka nezaposlenost i niska obrazovanost roditelja. Sve to vodi u izoliranost od suvremenog društva i zatvaranje u malu skupinu pripadnika svoje zajednice. Tribinom nastojimo podignuti svijest te zajednice o pojavnim oblicima nasilja i seksualnog iskorištavanja, što će doprinijeti povećanoj kvaliteti obiteljskog života. - poručili su iz Informativno-pravnog centra.
U tribini je jučer sudjelovala i Policijska uprava brodsko-posavska čiji su službenici, osim o trgovini ljudima, govorili i o nasilju te prevenciji ovisnosti koje vode prema kriminalitetu u susjedstvu, poput krađa i provala.
- Općenito gledano, ovisnost o alkoholu i drogi veliki je društveni problem pa je to problem i kod Roma. Česti je to uzrok nasilja u obitelji jer alkohol i droga potiču konzumente na počinjenje prekršaja i kaznena djela. Najčešći način prijave nasilja je pozivom na dobro poznati broj 192. Prijavitelji su često susjedi ili, pak, svjedoci nasilja. Nasilje se može prijaviti i preko Centra za socijalnu skrb, gdje osobe naknadno prijave počinitelja, a isto mogu učiniti i dolaskom u Postaju. Kada su u pitanju policijske intervencije u Romskom naselju, nema bitnih razlika u odnosu na intervencije u ostatku grada. - kazao je Tomislav Kovačević, policijski službenik za prevenciju Policijske postaje Slavonski Brod, naglasivši kako pripadnici romske nacionalne manjine imaju povjerenja u policiju s kojom surađuju i kojoj prijavljuju sva kaznena djela.
Integracija Roma u društvo kompleksan je problem kojeg se malotko želi prihvatiti. No, bez toga, značajne promjene nemoguće je očekivati. Kako je ranije spomenuto, zatvorenost i okrenutost maloj zajednici, samo će produbiti određena mišljenja i stavove te način života kakav je odavno trebao biti zaboravljen.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -