/ 15
1953
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - U velikoj vijećnici slavonskobrodske zgrade Brodsko-posavske županije još je jednom aktualiziran problem onečišćenja zraka na području Slavonskog Broda te pokrenut razgovor o faktorima koji najviše doprinose takvom stanju s kojim se građani 'nose' već duže od desetljeća.
- Poznato je da provodimo istraživanje o učinku zraka na stanovništvo koje je već u trećoj godini, a trajat će dodatne dvije. Pratimo i ostale aktualnosti vezane uz zdravstvene pokazatelje. Ispitanici kojih je po skupini 250 do tristo, dolaze iz različitih dijelova grada. Jedni žive u blizini rafinerije, drugi su iz Podvinja, Brodskog Vinogorja i Tomice, a treći su neizloženi slavonskobrodskom zraku, to su stanovnici iz Nove Gradiške koje smo također uključili u istraživanje. - kazao je Ante Cvitković, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije i naglasio kako su rezultati ankete o kvaliteti života i zadovoljstvu zdravstvenom zaštitom, provođene među ispitanicima usporedno s istraživanjem, pokazali kako postoje odstupanja u zadovoljstvu Brođana zbog utjecaja smoga, čađe i dima na njihovu svakodnevicu.
Danas održana javna tribina naslova „Onečišćenje zraka i utjecaj na zdravlje ljudi", dio je projekta „Edukacija i obavješćivanje građana o kvaliteti zraka u Slavonskom Brodu" kojeg provodi Brodsko-posavska županija, Upravni odjel za zdravstvo i socijalnu skrb. Partneri na projektu su Zavod za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, Grad Slavonski Brod i CTR-Razvojna agencija BPŽ.
- Činjenica je da deset godina imamo uzorak s mjernih stanica koji pokazuje da rafinerija nije isključivi razlog onečišćenja zraka, nego da smo i mi čimbenik u tom procesu. Podatci koje su analizirali stručnjaci, pokazuju da su blizina graničnog prijelaza centru grada i korištenje krutih goriva za ogrjev također bitni onečišćivači. Dokaz tomu je i to da je onečišćenje zraka manje ljeti. Stoga moramo razmišljati i kako smanjiti onečišćenje s ove strane Save kako bismo u cijelosti poboljšali kvalitetu života. Županija to radi kroz energetsku obnovu srednjih škola, a ove godine i Bolnice koja je također jedan od velikih zagađivača. - poručio je Damir Mirković, zamjenik župana Brodsko-posavske županije.
U tribini su sudjelovali i stručnjaci kojima su dostupni podatci na razini cijele države pa imaju priliku za usporedbu toga kako žive Brođani, a kako ostatak zemlje.
- Onečišćeni zrak jedan je od faktora koji utječe na nastanak karcinoma, a čestice uzrokuju aterosklerozu i bolesti srca te krvnih žila. Ove razine koje su u Slavonskom Brodu, postoje u većini velikih gradova u Hrvatskoj zbog prometa kao najvećeg onečišćivača. Tamo gdje imamo petrokemijsku industriju, Sisak, Rijeka, Slavonski Brod, poznato je kako su te koncentracije veće. Brođani su, ipak, u najgoroj poziciji jer onečišćenje dolazi iz susjedne države pa imaju manju kontrolu. U odnosu na ostatak Hrvatske, u Slavonskom Brodu je nešto veći broj oboljenja od raka pluća, ali posljednjih godina nema trenda rasta. Za takvo je istraživanje potrebno 25 do 30 godina pa je prošlo prekratko vrijeme da bi se iz toga izveli neki zaključci. No, pušenje je također veliki uzročnik oboljenja od raka pluća. Ne stojimo dobro u odnosu na Europu jer više od trideset posto stanovnika starijih od 18 godina puši kontinuirano. Imamo 7500 barova u Hrvatskoj u kojima je dozvoljeno pušenje. Od nas u Europi više puše jedino Talijani. Društvo mora stvoriti okruženje koje mlade ne potiče da počnu pušiti, a odrasle potiče da prestanu pušiti.- pojasnio je Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Samim time, jasno je, na osobno zdravlje svakog od nas, ne utječu samo vanjski čimbenici, nego i to kako sami tretiramo vlastito tijelo te što u njega unosimo. Strategija bolje skrbi o zdravlju i prevencije bolesti, svakako bi trebao biti cilj koji će biti provođen na razini cijele zemlje kako bi se probudila svijest stanovništva. Dakako, plinofikacija rafinerije riješila bi Brođane prepoznatljivog smrada na ulicama i dijela zagađenja, ali će se o ostalim uzročnicima lošeg okoliša morati pobrinuti sami.