SLAVONSKI BROD - Noćnom vježbom koju je slavonskobrodska Stanica Hrvatske gorske službe spašavanja održala na području Strmca proteklog tjedna, dokazano je kako društvene mreže mogu služiti i spašavanju života, a ne samo zabavi.
- Vježba je sadržavala elemente potrage gdje smo unesrećene osobe locirali putem često korištenih, besplatnih komunikacijskih aplikacija poput Vibera, Whatsappa, Messengera te aplikacija Avenza i Orux Maps. Podijelili smo se u dva tima i nakon pronalaska unesrećenih osoba, uslijedilo je pružanje prve pomoći te izvlačenje. Budući da se radilo o strmom terenu, unesrećene osobe izvlačili smo kosim transportom. - pojasnili su iz HGSS-a Slavonski Brod.
Brođani su u posljednjih nekoliko mjeseci sudjelovali u brojnim potragama za nestalima, kako na području Županije, tako i izvan nje. Ovakve vježbe dodatno unaprjeđuju sposobnosti članova timova spašavanja, ali i educiraju sve one koji bi se potencijalno mogli naći u opasnoj i bezizlaznoj situaciji kada je pomoć obučenih spasilaca nužna.
Uz HGSS-ovce su u noćnoj vježbi sudjelovali i članovi Planinarskih društava Dilj Gora i Strmac koji su kandidati za članstvo u HGSS-u.
Osnovni kriterij za primanje u članstvo HGSS-a i inače je registrirano članstvo u nekom od planinarskih društava i klubova u Hrvatskom planinarskom savezu (HPS), a svojom aktivnošću, iskustvom, postignutim rezultatima i perspektivnošću planinar se treba izrazito isticati u nekoj od specijalnosti, mora biti punoljetan, ali ne i stariji od 30 godina, fizički i mentalno zdrav, te se dragovoljno opredijeliti da će sve svoje vrijeme besplatno posvetiti spašavanju ljudskih života.
Kandidat postaje pripravnikom nakon završetka prvog od tri obvezna tečaja (tečaj ljetnih tehnika spašavanja, tečaj zimskih tehnika spašavanja, tečaj speleospašavanja). Nakon završenog osnovnog školovanja koje u prosjeku traje tri godine, a na prijedlog stanice, pripravnik pristupa ispitu za gorskog spašavatelja koji je cjelovit i zahtijeva točne odgovore na sva postavljena teoretska i praktična pitanja iz gorskog spašavanja. Nakon položenog ispita, postaje gorski spašavatelj, prima iskaznicu i značku s brojem. Gorski spašavatelji mogu nastaviti i drugu specijalističku obuku: za helikoptersko spašavanje, za upravljanje potragama, za voditelja potražnog psa, za spašavanje iz potopljenih speleoloških objekata.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -