/ 33
2824
Prikaza
0
Komentara
U ponedjeljak, 20. lipnja 2016., u župi Uznesenja blažene djevice Marije, u Brodskom Vinogorju, đakovačko-osječki nadbiskup mons. Đuro Hranić, blagoslovio je kamen temeljac i novo gradilište Spomen kuće Josipu Stadleru, prvom vrhbosanskom nadbiskupu, rođenom 1843. u Slavonskom Brodu, a preminulom 1918. u Sarajevu, objavila je Katolička tiskovna agencija Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine. Objekt je projektirao Leko biro iz Slavonskog Broda, a radove izvodilo građevinsko poduzeće Akropola iz Đakova.
U temelje su položeni: Isusov Križ, Medaljica s likom djeteta Isusa, Grumen zemlje iz Nazareta i iz Bosne, Stijeg Srca milosrdnoga Isusova, Gospina Krunica i Povelja o gradnji.
Tom prigodom, provincijalna glavarica Služavki Maloga Isusa iz Sarajeva, s. Admirata Lučić, naglasila je kako su nakon 173 godine od Stadlerova rođenja i 135 godine od njegova posvećenja za biskupa, nadahnute njegovim idejama i ljubavi prema Bogu i Malom Isusu, željele da ta spomen kuća bude dom molitve, dom susreta obitelj, dom u kojem će se na suvremen način moći vidjeti njegov život i djelo, jer je Stadler rano ostao bez roditelja i obiteljskog doma upravo u Slavonskom Brodu. U prizemlju spomen kuće predviđena je multimedijalna dvorana za trajnu postavu i prezentaciju providonosnog Stadlerova životnog puta. O svemu će, uz druge vjernike, brinuti redovnička zajednica sestara.
U Slavonski Brod sestre su došle 1992. godine. U fusnoti članka kojeg djelomično prenosimo napisale su: "Kada je u Bosni i Hercegovini buknuo rat u rasponu od nekoliko mjeseci bili su okupirani svi naši samostani. Sa izbjegličkom vrećicom u koloni prognanih našle su se i naše sestre. Tražile smo mogućnost smještaja što bliže Bosni. U Brodskom Vinogorju smo našle kuću, iznajmile je u nadi da nam neće dugo trebati. Nažalost, povratak u Bosnu zadugo nije bio moguć, pa smo tu kuću odlučile otkupiti. Tako je prostor ugostiteljskog objekta prenamijenjen za život sestrinske zajednice. Sestre su radile u školama kao vjeroučiteljice u domovima kao njegovateljice i u župi kao pastoralne suradnice. Kada je povratak u Bosnu bio moguć, sestre su se vraćale tako je kuća koju su koristile sve više gubila na svojoj ulozi.
Oduvijek smo željele sagraditi kuću u čast našem Utemeljitelju. Kuća koju su sestre koristile nema potrebne uvjete ne za Utemeljiteljevu spomen kuću nego niti za samostan. Ideja o gradnji je upravo gorjela otvaranjem nadbiskupijskog procesa beatifikacije. Želimo ovim zdanjem uprisutniti našu zahvalnost rodnom gradu za sve dobro koje je Bosni učinio Brođanin Josip Stadler. Želimo da ovo zdanje bude kuća sjećanja i zahvalnosti, a nadasve kuća molitve. Stadlerova spomen kuća."
Dvije godine kasnije, vjerojatno najveći poznavatelj Katoličke crkve među ovdašnjim novinarima, Ivica Vlašić, na matičnom brodportalu, 24. svibnja 2018. objavio je prilog o otvorenju i blagoslovu novosagrađene Stadlerove spomenkuće.
Baš na svoj imendan i dan Marije pomoćnice, svečano euharistijsko slavlje predvodio je vrhbosanski nadbiskup metropolit, kardinal Vinko Puljić, a suslavili su đakovačko osječki nadbiskup mons. dr. Đuro Hranić, biskup Eisenstadta u austrijskom Gradišću, mons. Egidije Živković, te 30-ak svećenika.
Kazavši kako je osobita radost za Đakovačko osječku nadbiskupiju dobiti novu redovničku zajednicu, nadbiskup Hranić je posebno istaknuo kako "Đakovačko osječka nadbiskupija željno iščekuje beatifikaciju Sluge Božjega Josipa Stadlera, koji će biti prvi sin Nadbiskupije proglašen blaženim".
Na svečanosti otvorenja ovog bogatog zdanja bila je i obitelj Bergamachhi iz Italije koja je već dugi niz godina jedna od najvećih donatora sestara Stadlerovki u Sarajevu.