SLAVONSKI BROD/NOVA GRADIŠKA/POŽEGA - S epidemijom korona-virusa susreli smo se početkom godine, a upravo u vrijeme uskršnjih blagdana Hrvatska je bila u općoj karanteni. Izostao je blagoslov jela, a medijske stupce punili su napisi o onim svećenicima i vjernicima koji su kršili propisane epidemiološke mjere i preporuke Nacionalnog stožera Civilne zaštite. Uslijedilo je ljeto, mjere su popustile, a onda, nakon osrednjeg listopada došao je studeni u kojima je broj zaraženih naglo skočio, kao i broj umrlih koji su bili zaraženi koroanvirusom. Zbog svega toga Stožer je donio pooštrene mjere koje su na snagu stupile u subotu, uoči prva adventske nedjelje. Jasno je kako ni vjernička priprava za Božić neće biti ista kao i ranijih godina. Za mise je jasno. Više od 25 vjernika, uz obvezu da svaki od njih ima četiri kvadrata neto površine za sebe, ne smije nazočiti misama. Svećenici su se tome prilagodili svako na svoj način, a sve s ciljem kako bi 'pomirili' potrebu vjernika za duhovnim, ali i obvezu poštivanja mjera s ciljem zaštite svih, pa tako i svećenika i vjernika.
Mnogi se, približavanjem blagdana Božića, pitaju što će biti s ispovijedima, ali i blagoslovom kuća. Biskup Antun Škovrčević, iz Požeško-slavonske biskupije
"Poštovana i draga braćo svećenici!
Na nedavnim jesenskim arhiđakonatskim susretima trajne formacije svećenika Požeške biskupije predmet rasprave bilo je i pitanje predbožićnih tzv. „velikih" ispovijedi vjernika i božićnog blagoslova domova u okolnostima pandemije. U zaključcima razgovora o navedenim pitanjima očitovala se svećenička svijest kako ne bi bilo u skladu s vašim poslanjem izostaviti određene pastoralne programe u sadašnjem stanju ugroze koronavirusom te duhovno isprazniti proslavu Božića, nego da je potrebno i ovom prigodom primijeniti naše biskupijsko načelo „ne dokidati nego prilagoditi". Prilagodba epidemiološkoj situaciji traži od nas poštivanje propisanih ili preporučenih mjera zaštite od zaraze kako sebe, tako onih kojima služimo te da pastoralno učinimo ono što je u tim okolnostima moguće. Na temelju zaključaka razgovora svećenika na susretima trajne formacije donosimo upute prema kojima se trebamo ravnati i o njima na prikladan način upoznati vjernike.
1. S obzirom na adventsku ispovijed i pričest bolesnih i starijih osoba u njihovim kućama razložno je da ih svećenik pohodi na početku došašća o čemu će se s njima dogovoriti te slaviti svete sakramente tako da nitko ne bude izložen opasnosti zaraze.
2. Svaki župnik i drugi svećenici gdje ih ima, napose u većim župama cijelog će adventa prije misa zornica i nedjeljnih svetih slavlja omogućiti vjernicima da pristupe sakramentu svete ispovijedi kako bi na taj način smanjili broj onih koji će se ispovijedati na dan župne „velike" ispovijedi. Za tu prigodu župnik će oblikovati raspored ispovijedanja u svojoj župi po grupama tako da se izbjegnu veća istovremena okupljanja u crkvama i vremenski će nastojati produžiti mogućnost ispovijedanja, ako treba i na dva dana u većim župama. Uz nošenje zaštitne maske na licu i dezinfekciju ruku valja obratiti pozornost i na higijensko održavanje crkve, prozračivanje prostora te razmak između svećenika i vjernika. Ukoliko je moguće na dekanatskoj razini pribavit će se zaštitne pregrade od „pleksiglasa" ili drugih prikladnih materijala, kao što smo imali na ljetnim hodočašćima u Voćin i Pleternicu, te ih upotrijebiti u svakoj župi za svetu ispovijed.
3. U vrijeme pandemije župnici neće tražiti strane svećenike za pomoć u blagoslovu obitelji koji ne poznaju župu i prilike u kojima se nalaze vjernici, nego će u vlastitoj župi ako treba produžiti vrijeme pohoda obiteljima te svjedočiti svojim župljanima kršćansku blizinu, molitvom donijeti ohrabrenje, učvršćivati svoju povezanosti s njima i produbljivati župno zajedništvo vjere, nade i ljubavi. U župama Požeške biskupije nema većih gradova s visokogradnjama i opasnosti da se neposrednim ulaskom i izlaskom iz malog prostora jednog stana u drugi izloži većoj opasnosti zaraze, nego većina vjernika stanuje u obiteljskim kućama, što omogućuje da blagoslov domova obavimo na redovit način, uz sljedeće napomene.
4. Osim održavanja epidemioloških mjera, za blagoslov obitelji neće sa svećenikom ulaziti u kuće veći broj ministranata, nego samo jedan odrasli pratitelj, po mogućnosti član Župnog pastoralnog vijeća. Osim toga, oni će izbjegavati bliske kontakte s ukućanima i održati slavlje blagoslova na ulaznom dijelu kuće ili u nekom drugom prikladnom prostoru. Članovi kućanstva iskazat će svoje poštovanje Isusu Kristu poljupcem vlastitog križa koji imaju u svome obiteljskom domu ili na neki drugi primjeren način. Svećenik će imati svoje škropilo s blagoslovljenom vodom, koju će čuvati čistom i izbjegavati škropljenje po nazočnim osobama. Valja u najavi blagoslova kuća protumačiti vjernicima kako je blagoslovljena voda sakramental koji služi njihovoj vjeri i krsnoj pripadnosti Isusu Kristu, te ona nije zarazno opasna, kao što bi mogla biti ona koju bi stavili u škropionicu na ulazu u crkvu u koju bi brojne osobe stavljale svoje ruke prije znaka križa. Ukoliko bi se u nekoj župi pojavilo ozbiljnije žarište epidemije u vrijeme blagoslova domova, valja ga odgoditi a ne dokinuti.
Zahvaljujem svim svećenicima što i u sadašnjim izvanrednim okolnostima nastoje vjerno vršiti svoje poslanje i pomažu vjernicima da po svetim slavljima budu što dublje dionici božićnog otajstva.", piše u priopćenju koje je svećenicima i vjernicima uputio biskup Škvorčević.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
raport04.12.2020. u 16:19
Crkva je postojalla i opstala i prije ove i ovakve vlasti, opstala je i u Komunizmu koji ju je želio iskorijeniti, a nevladine udruge nemaju baš veliku povijesnu tradiciju, bar ne na ovakoav način. Što ne znači da one pojedine... Prikaži sve nemaju svoju svrhu, ali ne baš sve.A sama vlada prizlazi iz demokratskog procesa upravljanja. Izbori, Sabor, Vlada. Ali neznam zašto vama smeztaju "dađžbine" koje mi dobrovoljno dajemo da naša "nevladina" udruga opstane. Mene ne zanimaju udruge tipa BABA kako i zašto njihovi članovi plaćaju , ili kako se Antifašisti financiraju.
-
raport04.12.2020. u 12:27
Ja plaćam sve to što ste nabrojili, ali dobrovoljno, i još dodatno dajem prilog za gradnju crkve. Nije obavezno kao što su bile članarine u SKJ-u ili danas u političkim strankama. Oprostite ali kod nas je primjerena riječ svećenik a... Prikaži svea ne pop. A gospođu pitam kakav posao rade ljudi u kojekakvim nevladinim udrugama a žive dobro od tod nerada, npr g-đa Tešelić, udruga BABE i slični.
-