14547
Prikaza
42
Komentara
SLAVONSKI BROD - Nekada davno, zvuk crkvenog zvona bio je „zakon". Slavoncima na polju otkrivao je koliko je sati, je li vrijeme za poći kući, je li netko iz mjesta preminuo ili se što drugo strašno dogodilo. Ukratko, zvono nije bilo samo dio sakralnog objekta, nego i nužno pomagalo u svakodnevici kada su ručni satovi bili rijetki i skupocjeni, mobiteli nisu niti postojali, a mještane se na opasnost nije moglo drugačije upozoriti.
Danas, čini se, svaki župnik o zvonu odlučuje sam, a zanimanje je zvonara, pojavom elektronike, sasvim izumrlo jer mehanizam sam pokreće zvonjavu u zadano vrijeme. Zvono se, u većini slavonskobrodskih naselja, kratko oglasi svakih petnaest minuta, na puni sat obično traje nešto više, a u podne zvonjava bude snažnija, glasnija i još duža.
Kako nam javlja čitateljica SBplus-a koja stanuje nasuprot crkvi u slavonskobrodskom Naselju Andrije Hebranga, u njihovoj je župi, najblaže rečeno, zvonjava puno intenzivnija. Nova zgrada crkve blaženog Alojzija Stepinca nedavno je otvorena, a očito je u pogon pušteno i preglasno moderno zvono koje stanovnicima čini više štete nego koristi.
„Zdravo Djevo, kraljice Hrvata"
- Radi se o crkvi na Hebrangu i zvonjavi koja prelazi sve granice ljudskosti. Ne znam jeste li već upućeni u to, ali mi koji živimo točno prekoputa crkve, nama je više došlo do grla. Svako jutro buđenje u šest sati, zvonjava koja traje pune tri minute pa opet isto u 6.15, zatim u 6.30 sati. Tako cijeli dan do 22 ili 23 sata. Ljudi se bune jer ima onih koji rade noćne smjene, djece koja idu ranije spavati, bolesnika koji leže u krevetu i trpe to cijeli dan. Župnik nema osjećaj za pretjerivanje bez obzira na pobunu ljudi. Zaista je preglasno i previše. Možete li se kao novinari raspitati i saznati zašto toliko često i zašto tako glasno zvone.Kako to utišati da nas prestane buditi svako jutro. Uz to, u 21 sat pušta pjesmu „Zdravo Djevo, kraljice Hrvata". - redakciji SBplus-a napisala je očajna susjeda crkve i snimila nam sinoćnju pjesmu u 21 sat.
Fotografirajući jučer crkvu, prisustvovali smo samo zvonjavi petnaest minuta do punog sata koja je kratko trajala - zvono se oglasilo tek jednom. Raspitavši se u okolnim naseljima, stanari Ulice Marka Marulića koja se nalazi s druge strane potoka Glogovice i od crkve se nalazi udaljena gotovo kilometar, potvrdili su nam kako navečer u 21 sat čuju pjesmu, ali im ne smeta jer je kod njih puno tiša. Ako je jasno čuju oni, zamislite (ili u videu provjerite) kako je čuju oni koji žive nasuprot crkve.
Na dojavu iste čitateljice kako je zbog zvonjave njihovo naselje posjetila i policija, upitali smo ih radi li se u spomenutom slučaju o narušavanju javnog reda i mira.
- Pojam javnog reda i mira reguliran je Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira koji, u svojim odredbama, zvonjavu crkvenih zvona ne predviđa kao narušavanje javnog reda i mira. Dana 7. srpnja 2018. godine otvorena je nova crkva u Naselju Andrije Hebranga u Slavonskom Brodu. Župnik Crkve Blaženoga Alojzija Stepinca, gospodin Tomislav Ćurić, policiji je uredno i na vrijeme prijavio održavanje procesije i otvaranje nove crkve, na kojem nije zabilježeno bilo kakvo činjenje prekršaja ili kaznenih djela. Do danas, 20. kolovoza 2018. godine, policija je dana 6. srpnja 2018. godine u 16.33 sati (dan prije otvaranja nove crkve) zaprimila dojavu da NN osobi smeta buka koju stvara sat na crkvi koji se oglašava svakih 15 minuta i glasan je. Postupajući po zaprimljenoj dojavi, policijski službenici Policijske postaje Slavonski Brod izašli su na mjesto dojave te su na istom zatekli radnike i vjernike koji su obavljali završne radove na otvorenju crkve. Obavljenim razgovorom sa župnikom Ćurićem, došli su do saznanja da se u okviru priprema za otvaranje crkve, nekoliko puta probno oglašavalo crkveno zvono za koje Župa posjeduje dozvole i odobrenja nadležnih institucija. - u ime Policijske uprave brodsko-posavske iscrpno nam je na naš upit odgovorio njihov glasnogovornik, Stjepan Kukura.
Policijskoj upravi brodsko-posavskoj, dodao je, nije poznato jesu li se stanari obraćali župniku Ćuriću zbog moguće učestale i preglasne zvonjave niti je do sada zaprimila kakav zahtjev stanara za smanjenje glasnoće zvonjave. Iz policije su nam, također, napomenuli kako razina i učestalost buke nisu u nadležnosti policije te kako su za buku koja dolazi, primjerice, iz ugostiteljskih lokala, nadležne institucije Grada Slavonskog Broda.
Nakon toga, obratili smo se i Gradu
- Sukladno zakonskim odredbama, inspekcijski nadzor nad primjenom Zakona o zaštiti od buke obavlja Sanitarna inspekcija Ministarstva. Ipak, sukladno članku 1. ovog Zakona, njegove se odredbe „ne odnose se na zvučno oglašavanje zvonima ili elektroakustičkim uređajima na/iz vjerskih objekata". Unatoč tome što ovo pitanje nije u nadležnosti Grada, svakako moramo istaknuti kako do sada nismo zaprimili pritužbe građane vezane uz situaciju koju navodite. - odgovorili su nam iz slavonskobrodske Gradske uprave, a Sanitarna inspekcija Ministarstva zdravstva potvrdila nam je kako opisana problematika ne spada u njihovu nadležnost, pozivajući se na isti članak 1. stavak 5. Zakona o zaštiti od buke.
Drugim riječima, stanare može spasiti samo dobra volja župnika jer ne postoji zakon koji regulira crkvenu zvonjavu. Mogli bismo reći da je crkva i u ovom slučaju potvrdila svoju nedodirljivost i neovisnost od svjetovnih zakona.
Na fiksnom telefonu Župe blaženog Alojzija Stepinca danas nismo mogli doći do župnika, Tomislava Ćurića, ali vjerujemo kako će izaći ususret i vjernicima i nevjernicima koji stanuju u blizini crkve kako bi njihova svakodnevica bila mirnija. Na modernoj opremi koju crkva ima ne bi trebalo biti toliko teško smanjiti, ako već ne učestalost, onda barem glasnoću zvona. Oko pjesme koja se nadaleko čuje u 21 sat mogao bi također porazgovarati s vjernicima, s obzirom na to da, posebice vrtićka djeca, u krevet idu prije tog 'glazbenog termina'.
Ovdje su tema zvona i pretjerivanje s istim. Kako sam rekao, nemam ništa protiv zvona, zvonjave ali u jednoj normalnoj formi, a ne "iživljavanju" nad tehnikom. Niti jedno pretjerivanje nije normalno, pa tako ni ovo. Manje je više. Niti imam... Prikaži sve protiv imena dotične crkve, dapače..