Mlada stabla bore se za opstanak tijekom ljetnih mjeseci, a teškoću u odolijevanju visokim temperaturama i velikim vrućinama predstavlja činjenica da njihovo korijenje nije dovoljno razgranato i čvrsto.
SLAVONSKI BROD - Slavonski Brod posljednjih se tjedana dobrano zazelenio. Bilo je dovoljno kišnih dana za bujanje vegetacije i stvaranje debelog hlada pod krošnjama starih stabala.
Željka Gavranović / PlusPortal
Bilo je i pregršt posla za vrijedne djelatnike Komunalca koji, nažalost, u ovom periodu ne mogu biti jednako revnosni u svim dijelovima grada.
Željka Gavranović / PlusPortal
No, ljetne vrućine najviše mogu naštetiti mladim stablima koja još nisu 'uhvatila' korijen. A takvih je u Slavonskom Brodu u prethodnom razdoblju posađeno na stotine. Osim što je njihovo sušenje veliki financijski gubitak, daleko je veća tuga ostanak bez budućeg hlada. Jer, poznato je, drvo ne sadimo radi sebe, nego generacija koje dolaze.
Iz Grada Slavonskog Broda stoga su pozvali građane da spase stabla od uvenuća.
- Grad Slavonski Brod i Komunalac d.o.o. i ove su godine, kao i prošle, diljem grada postavili specijalizirane vreće za zalijevanje. Djelatnici RJ Zelenilo i čistoća brinu se da stablima ne nedostaje vode ni u najtoplijim danima. Vreće osiguravaju sporo, duboko natapanje tla – upravo onakvo kakvo stablo treba da preživi dugotrajnu sušu. No, ni najmodernija oprema ne može zamijeniti ono najjednostavnije – čašu, kantu ili crijevo u rukama susjeda koji je primijetio da stablo pred zgradom vene. Ako stanujete uz drvored, prolazite svaki dan pored parka ili imate stablo ispred kuće – nije potrebno puno. Dovoljan je i ostatak vode iz kante za zalijevanje vrta. Svaki mali doprinos broji se. Drveće je dio naše zajedničke imovine. Svakim ljetom koje preživi, postaje veće, jače i korisnije – za nas i za generacije koje dolaze. Hvala svim Brođankama i Brođanima koji već brinu o zelenilu svog susjedstva. Pridružite nam se – jer grad u hladu ne gradi samo Komunalac, već svi mi zajedno. - poručili su iz gradske Uprave.