SLAVONSKI BROD - Četvrti dan veljače svjetski je dan borbe protiv raka. Dan u kojem je cilj građane osvijestiti o nužnosti zdravog načina življenja kao jednog od oblika prevencije, ali i usmjeriti na važnost preventivnih pregleda zahvaljujući kojima se zloćudna bolest može otkriti na vrijeme, u stadiju kada je izlječivost gotovo 99-postotna.
Broj oboljelih u Brodsko-posavskoj županiji odgovara državnoj statistici
- Nažalost u svijetu broj oboljelih od raka u stalnom je porastu, zašto uzroci leže, između ostaloga i u produljenju životne dobi. Poznato je, naime, da je u starijoj životnoj dobi veća učestalost pojavnosti svih oblika raka. No, ovdje valja upozoriti i na to da se rak, nažalost, javlja i u puno mlađoj životnoj dobi. Čimbenici pojavnosti raka osim u genetici leže i u načinu življenja. I to je ono gdje mi sami možemo donekle prevenirati njegovu pojavnost. Dakle truditi se voditi zdrav život, voditi računa o tjelesnoj težini, biti fizički aktivni, izbjegavati alkohol, cigarete, kod izlaganja suncu koristiti kreme visokog zaštitnog faktora, voditi računa o odgovornom spolnom ponašanju s ciljem izbjegavanja HPV infekcije. To su sve rizični čimbenici koji pridonose razvoju karcinoma, a na koje mi sami možemo utjecati - kazala je uz ostalo, povodom obilježavanja svjetskog dana borbe protiv raka, Matea Kršan, dr. med., specijalizant internističke onkologije.
Broj oboljelih od karcinoma na području Brodsko-posavske županije, prema riječima dr. Kršan, odgovara brojčanoj statistici na državnom nivou. Kada su u pitanju žene na prvom mjestu je rak dojke, slijedi rak debelog crijeva te pluća. Kod muškaraca je rak pluća na prvom mjestu, a slijede rak debelog crijeva i rak prostate.
Na globalnoj razini, rak vrata maternice je četvrti najučestaliji karcinom u žena s oko 604 000 novih slučaja u 2020. godini. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), a s kojima su izašli za nedavnog obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv raka vrata maternice, u Republici Hrvatskoj je u 2018. godini bilo 274 novooboljelih žena, a iste godine njih 125 je umrlo od ove maligne bolesti.
Od raka vrata maternice u 2018. evidentirano 12 novih slučajeva
U Brodsko-posavskoj županiji tijekom 2018. godine evidentirano je 12 novih slučaja invazivnog raka maternice, dok je pet žena umrlo od posljedica istog. Rak vrata maternice je zloćudna bolest koja nastaje uslijed nekotroliranog rasta prethodno promijenjenih stanica na dijelu ulaza maternice iz rodnice. Rak vrata maternice je u više od 99% slučajeva uzrokovan infekcijom humanim papiloma virusom (HPV). Trenutno je otkriveno više od 200 tipova HPV-a, a njih 50-ak inficira genitalno područje. Najčešći način infekcije je spolnim putem (odnosom), ali se virus može prenijeti i kožnim kontaktom u genitalnom području.
"U većini slučaja infekcija HPV-om prolazi u asimptomatskom stadiju te većina nosilaca i ne zna da je zaražena. Uz djelovanje imunološkog sustava većina infekcija prolazi spontano. Međutim, kod manjeg broja žena, infekcija može trajati duži niz godina (10-15) što može dovesti do pojave premalignih promjena vrata maternice, a u slučaju da se promjene ne liječe i rak. Važno je napomenuti da premaligne i maligne promjene uzrokuju HPV tipovi visokog rizika (16,18,31,33,35,39,45,…) Tipovi 16 i 18 su odgovorni za oko 70% slučaja raka vrata maternice. U slučaju da zamijetite simptome poput nepravilnog krvarenja (nakon spolnog odnosa, između menstrualnog ciklusa), neuobičajen iscjedak, bolove i pritisak u donjem dijelu abdomena, javite se Vašem ginekologu i dogovorite ginekološki pregled. Organizirani probir (ginekološki pregled, testiranje) i cijepljenje protiv HPV-a su glavne preventivne aktivnosti u prevenciji ove maligne bolesti. Cijepljenje protiv HPV infekcije smanjuje pojavu, ali i štetne posljedice razvoja HPV infekcije. Redovitim ginekološkim pregledima rak vrata maternice se može spriječiti otkrivanjem premalignih lezija, a time i omogućiti uspješno pravovremeno liječenje. Dobro organiziran probir smanjuje smrtnost od ove bolesti za 80%. Trenutno je reorganizacija Nacionalnog preventivnog programa ranog otkrivanja raka maternice.", naglasio je Ivan Štivić, dr. med. specijalist epidemiologije Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije.
Nužno je odazvati se pregledima u sklopu nacionalnih programa ranog otkrivanja raka
Upravo je cijepljenje protiv HPV za djevojčice i dječak jedan od glavnih aktivnosti koje se provode i brodsko-posavskom Nastavnom zavodu za javno zdravstvo s ciljem prevencije ovog oblika raka. Kada su u pitanju učestaliji rak dojke i debelog crijeva tu su Nacionalni programi ranog otkrivanja raka. - Uz Nacionalne programe ranog otkrivanja raka dojke, debeloga crijeva, vrata maternice prošle godine predstavljen je i Nacionalni program ranog otkrivanja raka pluća. Tako prema tim programima kod raka dojke žene u dobi od 50 do 69 godina života dobivaju na kućne adrese pozive za preventivne preglede, svi u odbio od 50 do 74. godine života dobivaju pozive za rano otkrivanje raka debelog crijeva, dok će se kod prevencije raka pluća pozivati pušači i bivši pušači u dobi od 50 do 75 godina života. Važno je na ove pozive se odazivati jer rano otkrivanje znači u pravilu iznimno visoki postotak izlječenja - poručila je dr. Kršan.
Kako ne postoji skupina simptoma koji su generalno jednaki za sve skupine raka, važno je da svatko 'prati' i 'osluškuje' svoje tijelo te se za sve izrazito neuobičajene promjene, javi svom liječniku obiteljske medicine koji će ga potom, ovisno o potrebi, uputiti na dijagnostičke preglede. I još važnije je, odazivati se na besplatne preglede u sklopu nacionalnih programa za rano otkrivanje raka. Pa i sada kada vlada epidemija koronavirusa, zbog koje smo mnogi zanemarili svoje zdravlje i opravdane odlaske liječnicima. Zapravo posebno sada, jer bez obzira na kororonavirus rak ne miruje. A uvijek je bolje spriječiti nego liječiti. Ako ne ide tako onda barem na vrijeme otkriti kako bismo bili dio pozitivne statistike.- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -