2613
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Iako je Brodsko-posavska županija, kada je u pitanju broj muškaraca oboljelih od raka, 2015. godine bila na prvom mjestu u Hrvatskoj, najnoviji podatci objavljeni u izašlom biltenu o incidenciji raka u Hrvatskoj govore kako smo sada na šestom mjestu.
Vijest je to koja na prvu ohrabruje, iako u Zavodu za javno zdravstvo ističu kako može biti i 'posljedica' boljeg praćenja i evidencije slučajeva oboljelih u nekim drugim županijama. Trenutno je u samom vrhu po broju oboljelih od raka pluća u Hrvatskoj Splitsko-dalmatinska županija. Kada je riječ o dobno standardiziranim stopama za žene tu smo, kao i ranijih godina ispod državnog prosjeka.
Iako su mnogi stanovnici Brodsko-posavske županije, podatke iz 2015. godine kada smo bili u samom vrhu po broju oboljelih muškaraca od raka izravno povezivali s rafinerijem i njenim zagađenjem zraka, stručnjaci su se uvijek od takvih paušalnih poveznica ograđivali. Tim više što podataka o izravnom utjecaju Rafinerije na zdravlje Brođana nema dok ne budu gotovi rezultati projekta praćenja zdravlja ljudi, koji se nalazi u četvrtoj godini provođenja.
- Kauzalna povezanost između zagađenja zraka i broja oboljelih od raka nije nikada ni dokazana Ono što treba istaći je da kad govorimo o Brodsko-posavskoj županiji važno podsjetiti kako utjecaj Rafinerije nije isti na području cijele županije. Uvijek uzimamo za primjer karcinome pluća. U 90 posto slučajeva tu je riječ o tumorima koji su prouzrokovani najčešće pušenjem. Ima i genetike ima i raznih onečišćenja, među njima i zraka, ali svakako - kada je riječ o tumorima pluća - dominantan vanjski faktor je pušenje - izjavio je još ranije ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, dr. Ante Cvitković, a u sklopu Okruglog stola održanog kao dio projekta edukacije građana.
Inače, podatci objavljenog biltena kazuju kako je ukupan broj novodijagnosticiranih zloćudnih bolesti (bez raka kože) u zemlji 2016. godine bio je 23 650 i to 12 632 muškaraca i 11 018 žena. U Hrvatskoj je 2016. godine od raka umrlo 13 969 osoba, 8 061 muškarac i 5 908 žena.
Kada je u pitanju broj novooboljelih slučajeva kod muškaraca rak prostate čini 19 posto svih novih slučajeva, odnosno 2164 novooboljelih. Odmah iza njega slijede: traheja, bronh i pluća (2164 novooboljelih); na kolon (10%) te rektum, rektosigma i anus (6%) - otpada ukupno 16% novooboljelih što je njih 2040 te mokraćni mjehur (617). Pet najčešćih sijela raka u žena: dojka (2735), kolon (9%) te rektum, rektosigma i anus (5%) čine ukupno 1535 novooboljelih, traheja, bronh i pluća (904), tijelo maternice (694). Kad su u pitanju muškarci prvih pet najčešćih mjesta sijela raka, čine čak 57%, a kod žena 53% novih slučajeva raka. Kolon, rektum, rektosigma i anus zajedno u incidenciji sudjeluju s 16% u muškaraca i 14% u žena. Za karcinom vrata maternice stope incidencije su najviše u dobi 30-34 godine.
Prema objavljenom registru u 2016. godini na području Brodsko-posavske županije broj novooboljeih muškaraca od raka je 617 osoba. Pa iako smo sada na šestom mjestu još uvijek smo iznad hrvatskog prosjeka koji iznosi 578 novoobljelih. Kada su u pitanje žene oboljele od raka njih je u 2016. godini na području Brodsko-posavske županije bilo 446 po čemu smo 14 u odnosu na druge županije, odnosno ispod hrvatskog prosjeka koji iznosi 485 novoboljelih žena.
Brojke koje svakako, prije svega, govore o tome koliko moramo brinuti o svom zdravlju i preventivno djelovati. Naime, ako se zna da su, uz rak pluća, najučestaliji slučajevi oboljelih od raka debelog i završnog crijeva (2040 muškarci, 1535 žene) te kod muškaraca prostate (2337) a kod žena dojke (2735), dakle slučajevi kod kojih prevencija te rano otkrivanje igraju veliku i često presudnu ulogu, onda je jasno od kolike je važnosti, ako ne već obaviti sistematski pregled, onda barem - kada dođete u kritične godine - obaviti potpuno besplatne preglede koji su vam omogućeni putem provođenja nacionalnih programa ranog otkrivanja raka. Odaziv na njih trebao bi biti stopostotan.