/ 14
5202
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Štand i žene okupljene oko njega na prolazu uz slavonskobrodsku Gradsku tržnicu, 'vrištali' su danas ružičastom bojom. Udruga žena operiranih od raka dojke „Nada" organizirala je, kao i svake prve subote u listopadu, tradicionalni akciju „Dan ružičaste vrpce". Ružičasta vrpca na odjeći brojnih prolaznika, pokazivala je danas kako su uz njih, ali i podsjećala na nužnost samopregleda radi ranog otkrivanja raka dojke.
- Svake godine prve subote u listopadu organiziramo humanitarnu akciju naziva „Rušičasta vrpca" kojom nastojimo senzibilizirati javnost na važnost ranog otkrivanja raka dojke. Svima je poznato da u ranom stadiju rak dojke može biti uspješno izliječen, inače je to opasna maligna bolest od koje žene najčešće obolijevaju i najveća je smrtnost. Još uvijek 40 posto oboljelih žena od raka dojke umire. Ranim otkrivanjem, to nije neizlječiva nego kronična bolest. Imamo pedesetak članica Udruge jer nisu dovoljni samo liječnici i medicina, potrebna je potpora i tuđe iskustvo. Družimo se, organiziramo akcije, imamo kreativnu radionicu pa se veselimo kada zaradimo od prodaje rukotvorina. To su mala sredstva, ali nama su jako velika. - naglasila je Silvana Bernardić, predsjednica Udruge „Nada".
Poznata lica grada, također su se uključila u ovu hvalevrijednu akciju.
- Grad kao i ranijih godina, i novčano i moralno, podržava i Udrugu „Nada" i Ligu protiv raka Brodsko-posavske županije kao krovnu organizaciju. Ponosni smo na njihov rad jer ne obilježavaju samo posebne dane i datume, nego se njihov rad osjeti tijekom cijele godine. Bitno je naglasiti kako jedna od deset žena može oboljeti od raka, a jedna od četiri oboljele od raka, ima upravo rak dojke. Stoga je prevencija iznimno važna, ali i rano otkrivanje u svrhu što uspješnijeg izlječenja. - kazala je zamjenica gradonačelnika, Tea Tomas, pozvavši sve žene neka što češće rade samopregled dojke.
Mjesec borbe protiv raka dojke, osim današnjim događanjem, obilježen je u Slavonskom Brodu i jučerašnjim predavanjem Lige protiv raka Brodsko-posavske županije u slavonskobrodskoj Tehničkoj školi, čiji su predstavnici podržali Udrugu „Nada" u današnjoj akciji.
- U našoj prošloj javno-zdravstvenoj akciji znakovitog naziva „Znanjem i prevencijom do zdravlja", naglasili smo važnost prevencije kod svih malignih bolesti jer se gotovo 40 posto zloćudnih bolesti može prevenirati. Dakle, pozitivnim pristupom svom životu, promjenom životnih navika, fizičkom aktivnošću, promjenom prehrambenih navika, izbjegavanjem alkohola i pušenja, možemo puno toga spriječiti. Među ostalima i rak dojke. Ovaj je dan posvećen podizanju svijesti i edukaciji građana o mogućnostima prevencije i ranog otkrivanja raka dojke. Rak dojke ne možemo prevenirati cjepivom kao što to možemo kod karcinoma vrata maternice, međutim, ako ga otkrijemo u ranom stadiju, u velikom je postotku izlječiv. Svakodnevno srećemo pacijente koji nikada ne rade samopregled, a to je poražavajuće. Samopregled dojke, barem jednom mjesečno, treba raditi svaka žena, ali i muškarci koji također mogu oboljeti od ove bolesti. Ultrazvuk žene trebaju raditi od dvadesete, a prvu mamografija od četrdesete godine, no ako u obitelji imate oboljele od raka dojke s majčine strane, potrebno je to učiniti i ranije. - dopredsjednik Lige protiv raka Brodsko-posavske županije, prim.dr.sc. Darko Jurišić, dr.med.
Kako je kvržicu otkrila samopregledom te što je uslijedilo nakon toga, ispričala je Brođanka oboljela od raka dojke.
- Operirana sam 1999. godine, što znači da sam već dvadeset godina sretna i zdrava žena. Tada nismo bili toliko prosvijećeni jer svi mi mislimo kako se to neće baš nama dogoditi. Današnje kampanje Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke su puno učinile na tome da žene postanu svjesne svoga zdravlja i tijela te brige o svom tijelu. Zato su danas rezultati, oporavak i postotak preživljavanja puno veći. Dakako, i medicina je napredovala u tih dvadeset godina pa su i lijekovi dostupniji, moderniji i učinkovitija. No, to što smo danas ovdje mi koje smo to preživjele prije dvadeset godina, dovoljno govori o tomu da rak nije konačno i smrt te da nakon dijagnoze ne treba gubiti nadu. Čula sam za mlade pacijentice u tridesetim godinama koje ne žele kontakt s nekima koji su ranije oboljeli od karcinoma niti mogu prihvatiti svoju dijagnozu. Ako su osobe psihički stabilnije i jače, sve se lakše prihvati. Puno to ovisi o dobi, mi starije to lakše podnosimo, ali pitanje je i karaktera. Meni osobno značilo je razgovarati o bolesti, biti u kontaktu s drugim oboljelima kako bih njihovo iskustvo primijenili na sebe. Isto tako, podrška je obitelji važan faktor ozdravljenja, ali i nakon bolesti. Onaj tko ima karcinom nije otpisan. - kazala je Ivanka Cerić koja je u Udruzi Nada već dvadesetak godina, a kvržicu je otkrila sama te već za sedam dana bila na operacijskom stolu u Zagrebu.
Briga o zdravlju, upoznavanje svog tijela i često opipavanje dojki - zajednički su savjeti svih naših današnjih sugovornika.