1787
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Subotu koja slijedi nakon prvog dana proljeća članice slavonskobrodske Udruge žena operiranih od raka dojke „Nada“ sada već tradicionalno provode na Gradskoj tržnici. Nudeći narcise svojim sugrađanima podsjećaju na novi početak i svojevrsno novo rađanje koje dožive mnoge oboljele nakon pobjede nad bolešću. Jednako tako, osobnim svjedočanstvima pozivaju na zajedništvo i zajedničku borbu.
- Liječnici su opterećeni, nemaju dovoljno vremena za svakog ponaosob i zato je važno u ovakvim situacijama uključiti se u rad udruga. Žene koje su ranije operirane imaju dragocjeno iskustvo i mogu si međusobno pomoći. To je podrška. Bolje se razumijemo jer imamo iste probleme. Ima žena koje su operirane prije dvadeset godina i nikad im se nije vratio rak, a ima onih koje su operirane dva-tri puta. Sve se zajedno borimo i idemo dalje. Pozitivno razmišljanje jako je važno. To morate prihvatiti kao borbu, ići korak po korak. Vjerujte, tako se sve riješi. Dvaput sam prošla kemoterapiju i zračenje, bila sam bez kose,... nakon toga sam se vratila na posao, aktivna sam i dobro se osjećam. Bolest vas, na neki način, oplemeni i učini boljim. Možda bolje shvatite život, ljepotu u malim stvarima. - kazala je Silvana Bernardić iz Udruge „Nada“ koja ima pedesetak članica.
O prevenciji i ranom otkrivanju bolesti, mnogo se govori, no malo koja žena izdvoji nekoliko minuta mjesečno za samopregled.
- Ova akcija služi podizanju opće svijesti o važnosti i vrijednosti ranoga otkrivanja raka karcinoma dojke. Počela je prije 27 godina, započela ju je Liga protiv raka i smatra se svojevrsnom pretečom Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke (2006.). On danas obuhvaća žene od 50 do 69 godina. U toj dobi najčešće obolijevaju. Mušku populaciju ova bolest zahvaća sto puta rjeđe. Tri su mogućnosti ranog otkrivanja - samopregled, ultrazvuk i mamografija. Samopregled bi se trebao raditi već od 20. godine života. Svi bi trebali izabrati jedan dan u mjesecu kad će pregledavati dojku. Na taj način upoznat će se s njezinom konzistencijom i lakše na vrijeme primijetiti moguće promjene. Od 38. do 40. godine treba napraviti prvi ultrazvuk. Pacijentice koje po ženskoj crti nasljeđivanja imaju oboljele osobe, nažalost, imaju 20 posto veću mogućnost obolijevanja od raka dojke. One mamografiju moraju raditi ranije. - kazao je doktor Darko Jurišić.
Trenutno je veliki problem slavonskobrodske Opće bolnice „Dr. Josip Benčević“ neadekvatna dnevna onkološka bolnica. Kroz skučeni i nedovoljno opremljeni prostor prođe puno pacijenata koji se nalaze u teškom životnom periodu.
- Udruga „Nada“ s nama uvijek najljepše i najbolje surađuje. To je nešto što bi trebalo napraviti i s ostalim ekipama. Manifestacije koje ukazuju na probleme izuzetno su važne. Ove godine sve ćemo usmjeriti ka opremanju dnevne onkološke bolnice. To je vrlo važna stvar. Skupljat ćemo sredstva čitavu godinu, a nadamo se dobroj suradnji Opće bolnice glede prostora. - kazao je Darko Katić, predsjednik Lige protiv raka Brodsko-posavske županije.
No, mada o kaosu u zdravstvenom sustavu svi vrlo rado govore, polovica se ne odazove pozivima na preventivne preglede. Rezultat toga, visoka je stopa smrtnosti od bolesti koju je - zapravo - moguće pobijediti ako vodimo brigu o samima sebi.
- Nismo zadovoljni odazivom na mamografiju. Iza nas je sedmi ciklus pozivanja i odaziv je bio 57 posto. To je način da brzo dođu do tog termina za koji se toliko priča da se čeka. Nekoliko minuta može spasiti život. Prema podatcima Registra za rak, u 2021. godini u Brodsko-posavskoj županiji je preminula 31 žena od karcinoma dojke, a u 2020. su otkrivena 83 slučaja raka dojke. To su zabrinjavajući podatci i prevelike brojke za područje naše županije. - zaključila je Irena Jurišić iz Školske medicine Nastavnog zavoda za javno zdravstvo. Ti podatci, svakako, zvone na uzbunu.
Članicama Udruge Nada danas su u prodaji narcisa pomagali učenici Srednje medicinske škole.