POŽEGA / SLAVONSKI BROD - Kada trebamo medicinsku pomoć znamo gdje su, 24 sata dnevno, uvijek na istom mjestu, u ordinacijama na Odjelu za hitnu medicinu Opće županijske bolnice Požega i Objedinjenom hitnom bolničkom prijemu Opće bolnice „Dr. Josip Benčević" u Slavonskom Brodu, na gotovo svima dobro poznatim adresama i lokacijama. Neki će reći: „Kamo sreće da ih nikad ne zatrebamo!", ali njihova je pomoć u određenim situacijama itekako potrebna.
Prema podatcima portala pozega.eu, na Odjelu za hitnu medicinu požeške bolnice u 2018. su godini pregledana 20.462 pacijenta. Na tom Odjelu rade liječnici koji specijaliziraju hitnu medicinu, njih ukupno troje, dr. Matko Šperanda, dr. Albin Kapetanović i dr. Barbara Dumančić, dok u noćnim satima povremeno dežuraju i specijalizanti i specijalisti drugih struka.
Dr. Barbara Dumančić koja je odlučila ostati i raditi u svom rodnom gradu izabrala je i dobila specijalizaciju upravo iz hitne medicine za koju se, zbog težine i izazova, ne odlučuju mnogi.
- Ne žele svi u hitnu, ali meni je to izazov, volim tu dinamiku i posao. Vrlo je nepredvidljivo, dolaze različiti slučajevi – traume, bolovi u želucu, moždani i srčani problemi pa sve do psihijatrijskih problema. Poznato je kako je to i posao pun stresa koji zahtijeva veliku dozu hladnokrvnosti i samokontrole, a najvažnije je ostati objektivan, emocije se moraju držati po strani. Veoma je ključan timski rad. Veliki je pritisak i veliki je broj pacijenata, često dolaze bez prethodnog odlaska svom liječniku, no uglavnom nam pristižu doista oni kojima je hitna pomoć najpotrebnija. - kazala je za pozega.eu dr. Barbara Dumančić, dodajući kako je po dolasku pacijenta na hitni prijem potrebna brza reakcija, procjena svih parametara i puno iskustva kojeg ona kao mlada liječnica još uvijek prikuplja.
Kako je raditi medicinskoj sestri koja je prva u susretu s pacijentima različitih tegoba, otkrila je uvijek srdačna, nasmijana i raspoložena Kristina Previšić koja u požeškoj bolnici radi 18 godina.
- Na Odjel hitne medicine premještena sam s traumatologije. U ovom poslu stres doživljavam tek kada sve prođe, a najgori je dio posla kada se ne možeš isključiti pa neke događaje „prevrćeš" po glavi nekoliko dana. Ništa nije teško; na vratima bolnice ostavljam probleme od kuće, a isto tako, kada krećem kući, nastojim ne razmišljati. Proživjeli smo svega, ali ovaj posao nas je doista naučio da je obitelj i zdravlje na prvom mjestu. - poručila je Kristina Previšić.
Ravnatelj požeške bolnice prof. dr. sc. Željko Glavić ističe kako uz jednog od liječnika na Odjelu hitne medicine, 24 sata na dan budu dežurni i specijalist kirurg te internist koji, prema potrebi i specifičnosti bolesti, obavljaju specijalističke i druge preglede.
- Mogu naglasiti i kako je od ukupnog broja pacijenata, tijekom 2018. godine u Odjelu za hitnu medicinu, od njih 20.462 pacijenta bilo 183 iz prometnih nesreća, od kojih je 26 imalo tešku politraumu. Tijekom 2018. godine bilo je 535 pacijenata sa srčanim simptomima, a kod njih 16 poduzimala se reanimacija zbog srčanog zastoja. Vozilima hitne pomoći došlo je 2.604 pacijenta, a osobnim prijevozom 17.858 pacijenata. Unutar dva sata otpušteno je ili primljeno na bolničko liječenje ukupno 6.185 pacijenata. Najviše pacijenata otpuštenih ili primljenih na bolničko liječenje unutar 60 minuta bilo je u srpnju; čak 630, a najmanje u veljači, ukupno 355. Najviše pacijenata ukupno tijekom mjeseca bilo je u kolovozu, njih 2008, a najmanje u veljači, 1460 pacijenata. - kazao je za pozega.eu ravnatelj Glavić.
U slavonskobrodskoj Općoj bolnici, pak, rade 1193 zaposlenika, od čega je nemedicinskih djelatnika 273, liječnika je 241, a broj medicinskih sestara i tehničara s prvostupnicima iznosi 537. Na neodređeno je zaposleno 847 medicinskih djelatnika.
- Bilo je živahno prošle godine uz svakodnevne aktivnosti koje obavljamo. To je gotovo 120 tisuća noćenja u slavonskobrodskoj bolnici, oko 17 tisuća hospitalizacija, s prosjekom ležanja od 6,70 dana. Na hitnim pregledima smo prošle godine imali preko 50 tisuća pacijenata. Dakle, može se reći da je cijeli grad odnosno svaki njegov stanovnik u jednom trenutku prošao kroz OHBP. - osvrnuo se na prošlu godinu ravnatelj Opće bolnice „Dr. Josip Benčević", Josip Samardžić.
Nakon svih ovih brojki i podataka, jasno je koliko hitni bolnički prijemi znače građanima oba grada, no ipak se nadamo kako će ih i Požežani i Brođani ove godine manje koristiti. Ipak, budu li ih hitno trebali, stručno medicinsko osoblje spremno je na svaki izazov.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -