3694
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD – Dana 11. listopada 2024., u Tvrđavi Brod, započeo je peti po redu simpozij posvećen kardiovaskularnim rizicima i šećernoj bolesti. Ovaj već tradicionalni simpozij, koji okuplja vodeće stručnjake iz područja medicine, ove godine je privukao brojne sudionike iz Hrvatske, ali i iz susjednih zemalja. Pod pokroviteljstvom Opće bolnice "Dr. Josip Benčević" iz Slavonskog Broda i Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek, simpozij nudi bogat program koji uključuje najnovije spoznaje o dijagnostici, liječenju i prevenciji kardiovaskularnih bolesti i šećerne bolesti.
Specijalistica za endokrinologiju i jedna od organizatorica simpozija, Blaženka Miškić, iznijela je važne novosti ovogodišnjeg programa.
Ono što ovaj simpozij čini posebnim jest naglasak na interdisciplinarnom pristupu liječenju, pri čemu će se stručnjaci iz raznih područja medicine udružiti kako bi razmijenili znanje i iskustva. Simpozij se održava 11. i 12. listopada, a teme koje će biti obrađene pokrivaju širok spektar problema povezanih s kardiovaskularnim bolestima i dijabetesom, uključujući blokove posvećene debljini, dijabetičkom stopalu, radiološkom i endokrinološkom pristupu pacijentima te kontroli glikemije modernim tehnologijama.
- Naši gosti su ove godine vrhunski stručnjaci, kako iz Hrvatske, tako i iz inozemstva. Imamo čast ugostiti međunarodne predavače, među kojima su predstavnici klinike u Kamenici i Kliničkog bolničkog centra u Beogradu, kao i profesor Alija Begović s Tuzlanskog sveučilišta, koji surađuje s Massachusetts klinikom u Sjedinjenim Američkim Državama. Naravno, tu su i naši domaći stručnjaci, poput predstojnice klinike za internu medicinu KBC Osijek, profesorice Ines Bilić-Ćurčić, prodekanice za poslijediplomske studije Medicinskog fakulteta u Osijeku, te profesora Mire Bakule iz KBC-a Sveti Duh u Zagrebu. - dodala je Miškić.
Uz kontinuiran rad na poboljšanju zdravstvene skrbi, organizatori su ove godine najavili značajne planove za razvoj bolnice.
Osim medicinskih stručnjaka, simpozij okuplja i liječnike obiteljske medicine (LOM), kao i medicinske sestre i tehničare iz cijele regije. Prema Miškić, ovaj simpozij nije ograničen samo na Slavonski Brod i Brodsko-posavsku županiju, već uključuje i susjedne županije, poput Osječko-baranjske, Virovitičko-podravske i Požeško-slavonske županije. Cilj simpozija je razmjena iskustava između bolničkih liječnika i liječnika obiteljske medicine, s posebnim naglaskom na unapređenje ranog prepoznavanja i liječenja pacijenata.
Specijalistica obiteljske medicine iz Ivankova kraj Vinkovaca, Ljiljana Ćenan, istaknula je važnost ovakvih simpozija za svakodnevnu praksu liječnika obiteljske medicine.
Naglasila i izazove s kojima se suočava u ruralnim područjima.
- Radim već 25 godina, od toga 20 godina u istoj ordinaciji obiteljske medicine, u ruralnom području. Izazovno je jer su zahtjevi stanovništva sve veći, starije je stanovništvo, a bolesti se umnožavaju. Zahtjevi struke su također sve veći, posebno u smislu ranog otkrivanja bolesti, prevencije, započinjanja liječenja prije nego nastupe komplikacije. - istaknula je.
Simpozij je ove godine ponovno uključio i poseban program za medicinske sestre i tehničare. Željka Stojkov, glavna sestra iz Opće bolnice u Slavonskom Brodu, izrazila je zadovoljstvo što su kolegice i kolege iz regije prisutni na drugom po redu simpoziju za sestrinstvo.
Simpozij su posjetili i gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara te župan Danijel Marušić. Gradonačelnik Duspara istaknuo je važnost ovakvih događaja za grad i pohvalio rad domaćih liječnika.
Tijekom simpozija, među sudionicima i posjetiteljima pojavile su se i glasine o potencijalnom osnivanju Kliničkog bolničkog centra u Slavonskom Brodu, što bi bio veliki iskorak za zdravstveni sustav u regiji. Na pitanje o osnivanju Kliničkog bolničkog centra, gradonačelnik Duspara dao je svoj komentar.
- Obzirom na to da smo oduvijek bili znanstvena baza te da imamo sve više i više doktora znanosti, mislim da je realno za očekivati da to postanemo. Ne moramo imati fakultet, ali možemo biti uz Medicinski fakultet u Osijeku sigurno jedna dobra baza. Doktori u našoj bolnici zaista rade vrhunski posao. - kazao je Duspara.
Župan Marušić također je podržao ideju, ističući kako Brodsko-posavska županija ima sve preduvjete za osnivanje Kliničkog bolničkog centra.
Ovakvi stručni skupovi samo potvrđuju važnost Slavonskog Broda kao regionalnog centra znanja i zdravstvene skrbi. Interdisciplinarni pristup liječenju, koji se promiče na simpoziju, ima ključnu ulogu u suočavanju s pandemijom pretilosti i rastućim brojem dijabetičara u Hrvatskoj. Prema statističkim podacima, u Hrvatskoj trenutno ima oko 400.000 osoba kojima je dijagnosticirana šećerna bolest, a značajan broj ljudi nije svjestan da ima predijabetes.
- Prevencija i rano prepoznavanje ključni su za sprečavanje ozbiljnih komplikacija. - zaključila je Miškić.
Simpozij će završiti u petak, 12. listopada, okruglim stolom na kojem će eminentni stručnjaci iz područja dijabetologije i endokrinologije predstaviti inovativne metode liječenja te raspravljati o izazovima u svakodnevnoj praksi, s posebnim naglaskom na dijabetičke bolesnike u okviru dnevnih bolnica. Završetak simpozija obilježit će večera za sudionike, bez kotizacije, čime će se dodatno poticati umrežavanje i razmjena iskustava među zdravstvenim radnicima.
Simpozij je još jednom potvrdio važnost obrazovanja i suradnje među medicinskim stručnjacima, a šuškanja o mogućem osnivanju Kliničkog bolničkog centra samo su dodatno potaknula razgovore o budućnosti zdravstvene skrbi u Slavoniji.