938
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Služba za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, zajedno s različitim udrugama i klubovima, radi ogroman posao u Slavonskom Brodu i pomaže brojnim ljudima.
Ne čudi stoga navala različitih stručnjaka i (su)dionika na jedanaesti po redu brodski Simpozij o alkoholizmu, kockanju i modernim ovisnostima koji se održava danas. Nakon više od 130 prijava, Zavod je morao 'zaključati' broj sudionika. No, to je tek dio programa obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti koji je počeo jučer i traje sve do 15. prosinca, pod motom „Hodaj sunčanom stranom“.
Rad slavonskobrodske Službe posebice je kompleksan zbog širine koju obuhvaća. Ovisnosti su razne i razlikuju se jedna od druge, baš poput samih ovisnika - čije stanje, a samim time i liječenje, uvelike određuje i niz drugih osobnih okolnosti.
Da pomalo kasnimo u suzbijanju modernih ovisnosti, pokazuju brojke i iskustva drugih zemalja.
- Neke su zemlje već regulirale vrijeme koje djeca smiju provoditi na internetu ili na gamer-skim lokacijama. Rangiraju štetnost videoigara kako bi pri izboru olakšali roditeljima. Jako je bitno da se odgodi početak upotrebe mobitela kod male djece te da roditelji budu uključeni u to što djeca rade, a ne da im damo internet da se oni njime sami služe. Djeca ga mogu koristiti za školu i informiranje, ali roditelji ga ne trebaju koristiti na djeci kao alat za smirivanje, utjehu, ispunjavanje dosade,... Postoje parent control alati koji pomažu roditeljima da budu u toku i prate što im djeca na internetu rade. Djeca koja su vesela, integrirana među vršnjake i znaju se nositi sa stresom, rjeđe će posezati za internetom ili padati u druge ovisnosti. Pa sve ide ka tome da jačamo psihološke kapacitete djece. - poručila je psihijatrica Irena Rojnić Palavra iz zagrebačke Klinike za psihijatriju Sveti Ivan, upozorivši na vrebanje, namamljivanje i ucjenjivanje djece jer oko 14 posto djece ostvari kontakt uživo s ljudima koje su upoznali 'online'.
Alkoholizam je u Slavoniji društveno prihvatljiv. I ne samo to. Naime, oni koji ga ne konzumiraju vrlo često su „crne ovce“ jer s njim sve počinje i završava.
- Kod ovisnika o alkoholu, obično sve krene od piva, a najčešće završi na žestokim pićima. Nekad je bila razlika pa je na tri muškarca-ovisnika o alkoholu dolazila jedna žena, danas se to promijenilo i taj je broj podjednak. Kulturološki se kod nas pijenje veže uz sve. Ništa se danas ne može obilježiti bez alkohola - od krstitki do sahrana. - kazala je Katarina Marić Beraković, magistra sestrinstva i dopredsjednica Zajednice klubova liječenih alkoholičara Brodsko-posavske županije.
- Ponosan sam na Zavod i sve ljude koji u njemu rade. To je jedna od boljih zdravstvenih institucija, ne samo u istraživačko-znanstvenom radu, nego i u onom menadžerskom. U poslovanju su uvijek pozitivni, što svjedoči o dobrom vođenju. Živimo u turbulentnom vremenu, prisutne su nove ovisnosti o kojima se prije deset godina nije govorilo. To, nažalost, najviše pogađa mlade, a budućnosti nema ako nemamo zdrave mlade generacije. Tu najviše moramo slušati znanost i stručnjake, kako bismo ih zaštitili i imali zdravu naciju. - zaključio je župan Marušić i time 'zaokružio' smisao ovog velikog stručno-znanstvenog skupa.