1226
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Meteorolozi već od kraja ovoga i početka idućeg tjedna najavljuju nove toplinske udare pa je akcija koju je danas organizirala Policijska uprava brodsko-posavska, u suradnji s Domom zdravlja i Crvenim križem, došla u najbolje moguće vrijeme.
Riječ je akciji kojom su željeli roditeljima poslati upozorenja kako bi se preveniralo moguće stradavanje djece u vozilima za vrijeme visokih ljetnih vrućina.
- Važno je građanima poručiti kako djecu ne treba ostaviti u vozilima niti na kratko vrijeme. Medicinski stručnjaci kažu kako se tijelo djeteta zagrijava tri do pet puta brže no tijelo odraslog čovjeka i zato je iznimno važno da djecu ne ostavljamo u vozilu, čak ni pri umjerenim temperaturama, a kamoli kada su u pitanju visoke temperature zraka. I ono što je posebno važno, roditelji moraju iznaći način da razbiju rutinu i automatizam po kojem obavljaju određene radnje. Pa tako mogu promijeniti put kretanja ili jednostavno ostaviti stvari koje im trebaju na zadnje sjedalo kako bi pri izlasku iz vozila pogled skrenuo prema zadnjem sjedištu - upozorila je Irena Held iz Policijske uprave brodsko-posavske, izražavajući zadovoljstvo kako na području djelovanja ove Policijske uprave nisu imali slučajeva stradavanja djece uslijed toplinskih udara do kojih je došlo jer su djeca bila ostavljena u vozilu na vrućini.
No, uočite li u vozilu ostavljeno dijete odmah, apeliraju iz policije, pozovite žurne službe. Upravo to bi učinila i Ivanka Bilić, no kaže ne bi dvojila učiniti niti korak više.
- Da kojim slučajem uočim dijete u vozilu za koje je očito da je loše sasvim sigurno bih odmah zvala vatrogasce, hitnu, policiju, ali ne bih dvojila ako treba razbiti staklo jer vidjela sam što se sve događa. Život djeteta je najvažniji, važniji i od automobila i od mogućih kazni - kazala je Ivanka Bilić, teta čuvalica koju smo zatekli na putu u park s dječakom kojeg čuva. - Izlazimo van u vrijeme kada još nije tako vruće. U park obvezno nosimo vodu i kapicu i budemo u hladovini, a već u podne smo u kući - naglasila je Ivanka.
Kapicu, vodu, laganiju odjeću koristi i Ivana Vrdoljak za svojih troje mališana koje još dodatno, kaže, štiti i kremama s visokim zaštitnim faktorom.
- Djeca su mi još relativno mala pa preko ljeta ne idemo van, za viših temperatura već od deset sati ujutro pa do 18 ponekad i 19 sati navečer. Trudim se davati im prilagođenu prehranu bogatu voćem, oblačim ih u laganiju pamučnu odjeću - kaže Ivana dodajući da joj teško zamisliti da bi ona osobno mogla zaboraviti dijete u vozilu.
- Nikad ne osuđujem one kojima se to dogodilo, jer nitko od nas ne zna što se odigralo u tim trenutcima u njihovim glavama, a i sumnjam da bi ijedan roditelj svjesno i namjerno na takav način ugrozio život svog djeteta. Ipak, ma kako to izgledalo kao klišej, teško mogu zamisliti da bi se meni to moglo dogoditi, jer kada je u pitanju odlazak u vrtić najčešće idemo pješke, a kada su vrućine onda idemo vozilom, no trebaju nam samo dvije minute do vrtića. Kada su u pitanju neki drugi odlasci, onda je tu riječ o namjenskim putovanjima i uvijek je još netko s nama u vozilu - dodala je Ivana.
I ona i Ivanka mišljenja su kako su ovakve preventivne akcije nužne, jer bolje je uvijek i u svemu, prvo pokušati spriječiti nemile događaje i situacije.
No, što ako ipak dođe do toplinskog udara?
- Morate znati da je dovoljno 15 minuta da dijete bude u pregrijanom automobilu i da se dogodi otkazivanje vitalnih funkcija i da dođe do smrti djeteta. Kada se uoči da je dijete u vozilu, osim što odmah treba pozvati hitnu pomoć, treba ga odmah izmjestiti u hlad ili u hladnu prostoriju, hladiti ga mokrim ručnicima natopljenima u mlakoj vodi te ako je pri svijesti dati mu piti po mogućnosti izotonik, a ako ne onda vodu. Dakle prvenstveno, zvati Hitnu, hladiti dijete i tješiti ga. - pojasnila je medicinska sestra Sandra Vilagoš.
Kako nisu samo situacija boravka u pregrijanom automobilu opasne po djecu, nego isti učinak mogu izazvati i boravci na bazenima i plažama medicinska sestra Vilagoš poručila je roditeljima kako djeca na bazenima i moru trebaju biti što češće u hladovini, čuvati se boravka na otvorenom u najopasnijim dijelovima dana, i voditi računa o tome da se dijete ne izlaže izravnoj sunčevoj svjetlosti dulje od 15 minuta. - Prvenstveno treba znati da malo dijete ima puno brži metabolizam nego odrasli čovjek i puno brže se zagrijava, čak tri do pet puta brže nego odrasli čovjek, a pritom nema sposobnost samotermoregulacije kao mi odrasli ljudi i zbog toga treba biti na oprezu te se pridržavati uputa stručnjaka - poručila je sestra Vilagoš.