1956
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Povodom jučerašnjeg Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke, u Gradskoj knjižnici Požega, dr.med. Mia Zukanović i Jasmina Kovačević održale su predavanje "Karcinom dojke".
- Ne postoji siguran način za sprječavanje raka dojke. No, možete učiniti neke stvari koje bi mogle smanjiti vaš rizik. Mnogi čimbenici rizika su izvan vaše kontrole, poput starenja. No, drugi se čimbenici rizika mogu promijeniti - ostajanje pri zdravoj tjelesnoj težini, fizička aktivnost, zdrava prehrana te smanjenje unosa crvenog mesa i mesnih prerađevina. Ono na što mi žene ne možemo utjecati, uz starenje, je prva menstruacija prije 12-e godine ili menopauza nakon 50-e godine, nerađanje ili rađanje poslije 30-e godine, rak dojke i/ili rak jajnika kod bližih srodnika, prethodna bolest dojke, prethodna dijagnoza in situ raka dojke te genetske mutacije. - kazala je dr. med. Kovačević na samom početku predavanja.
Ako žene imaju povećan rizik nastanka raka dojke, postoje koraci koje valja poduzeti. Koji su to koraci pojasnila je dr. Kovačević. - Neki od dodatnih koraka koje žene mogu poduzeti su upravo redovite kontrole - češće nego u općoj populaciji, genetsko testiranje, lijekovi koji snižavaju rizik za rak dojke te preventivni operativni zahvat. Važno je napomenuti kako se klinički pregledi dojki i samopregled ne smatraju dovoljnom metodom u ranom otkrivanju raka. - pojašnjava.
Rak dojke najčešći je uzrok smrti, dok je rak debelog crijeva na drugom mjestu prema učestalosti i kao uzrok smrti oba spola, a od raka vrata maternice niti jedna žena ne bi trebala umrijeti.
- Za sva tri raka postoje Nacionalni programi, a cilj programa ranog otkrivanja raka dojke je smanjiti mortalitet za 25 do 30 posto, otkriti rak u početnom stadiju te poboljšati kvalitetu života bolesnica. Ranijim otkrivanjem je jednostavniji postupak liječenja te veća stopa izlječenja. - dodala je.
Naime, karcinom dojke je najčešća maligna bolest žena koja je učestalija nakon 60. godine života.
- U Republici Hrvatskoj od karcinoma dojke oboli svaka osma žena, a učestalost raste s godinama i to nakon 35 - 40 godine ženina života. Rani znakovi i simptomi dosta su prepoznatljivi - bol u dojci, kvržica, uvlačenje bradavice, promjene na koži (crvenilo, narančina kora), promjene u veličini te iscjedak iz bradavice. Žene mogu obavljati samopregled kako bi otkrile karcinom i upravo to je jedna od važnijih metoda, no nedovoljno je korištena jer se bojimo ishoda. - kazala je dr. med. Zukanović.
Samopregled je preporučeno obaviti jednom mjesečno, no postoje ostali pregledi za koje su ipak potrebni doktori.
- Mamografija je metoda slikanja dojki korištenjem ionizrajućeg zračenja čiji je rizik zračenja znatno manji nego korist ranog otkrivanja raka dojke. Pregled izvodi radiološki tehnolog, a sliku - mamogram - analizira radiolog. U većini slučajeva, dovoljno je učiniti samo mamografiju. No, ako nije dovoljna mamografija onda obavljaju druge pretrage kao što je ultrazvuk - metoda koja ne koristi ionizirajuće zračenje. On je prvi je izbor kod pregleda mladih žena i žena sa 'gustim' dojkama. Ukoliko nam ni ultrazvuk ne da potpunu dijagnozu, idemo na magnetsku rezonancu što je veoma osjetljiva metoda. Što se tiče izlječenja, šansa se povećava što se što ranijim otkrivanjem bolesti. Odnosno, izlječenje je moguće kod 90 posto žena kojima je rak dijagnosticiran u ranoj fazi. - zaključila je dr. Zukanović.