/ 20
17171
Prikaza
10
Komentara
SLAVONSKI BROD - Saborska zastupnica, Mostovka Ivana Ninčević Lesandrić, prošli tjedan uzdrmala je cijelu Hrvatsku svojim javnim svjedočenjem iz saborskih klupa o tretmanu koji je doživjela nakon što je zbog spontanog pobačaja završila u bolnici na kiretaži bez anestezije. Bol koju je tada doživjela nazvala je neizdrživom, a uvjete u hrvatskim bolnicama ravnima onima u „15. stoljeću".
Intimna ispovijest Mostovke potaknula je i druge Hrvatice da ispričaju svoja iskustva. Udruga „Roda" (Roditelji u akciji) Ministarstvu zdravstva predala je četiristo potresnih svjedočanstava povodom Akcije „Prekinimo šutnju".
„Ne znam je li bila gora bol zbog gubitka djeteta ili bol zbog toga što su se doktor i sestre cijelo vrijeme smijali i pričali šale."; „Bilo je bolno, ali morala sam biti mirna. Nemoguće! Kad je postupak završio, ja sam se podignula kako bih vidjela što je bilo u zdjeli koju je sestra držala u rukama. Doktorica mi je rekla - 'Što gledate? Nema ništa, samo komadi su ostali, sve smo potrgali.'"; „Lokalna anestezija nije djelovala. Iako sam osjećala bol, doktorica i sestra su bile pune razumijevanja. Sestra me držala za ruku sve vrijeme." - različita su iskustva opisana na društvenim mrežama Udruge „Roda". Među svjedočanstvima žena nalaze se i ona koja se odnose na boravak u slavonskobrodskoj te veliki broj onih o postupcima u požeškoj bolnici, a moguće ih je pročitati u našoj galeriji fotografija.
Tim smo povodom obišli slavonskobrodsku Opću bolnicu „Dr. Josip Benčević" i o aktualnoj temi popričali s trenutnim voditeljem Odjela za ginekologiju i opstetriciju,Tomislavom Vlajnićem, dr. med. Upitali smo ga o standardnom postupku koji se nakon spontanog pobačaja provodi na njegovom Odjelu te iskustvima stečenima tijekom višegodišnjeg rada.
- Naša krovna ustanova se nalazi u Zagrebu u Petrovoj bolnici, tako da su svi naši liječnici tamo stjecali znanja, iskustva i prenosili te stavove u slavonskobrodsku Opću bolnicu. Dugi niz godina pokušava se postići da svi postupci koje provodimo budu što kvalitetniji, što manje bolni za naše pacijentice od samog porođaja, postupka nakon spontanog pobačaja i sličnih situacija. To je, naravno, veliki fizički i psihički šok za pacijentice pa naše osoblje uvijek pokušava, koliko je to maksimalno moguće, smanjiti taj loš doživljaj. U našoj je bolnici stav da se svi mali zahvati rade u lokalnoj anesteziji odnosno analgeziji gdje pacijentica dobiva injekciju u venu koja smanjuje razinu boli i straha, a s druge strane lokalno dobiva anestetik. Kod pacijentica koje žele opću anesteziju to zahtijeva dužu pripremu pa se nekad dogodi da je za hitne slučajeve to nemoguće. To su vjerojatno ta negativna iskustva i loše priče koje su posljednjih dana izašle u medije. Osjećaj boli je individualan, ali prema reakcijama pacijentica rekao bih da svi postupci prolaze zadovoljavajuće i povratne su informacije dobre. Komunikacija je kod nas vrlo otvorena i svatko iskreno može reći kako se osjeća. Naravno, ima manji broj slučajeva kada se pacijentice žale na jaku bol, ali to je kod onih s više komplikacija na samom početku. Opća anestezija također podrazumijeva veći broj komplikacija pa kod nas još uvijek nije standard da se ona podrazumijeva prilikom takvih malih zahvata. - za SBplus kazao je doktor Vlajnić.
Razgovarali smo i o uvjetima koje europske bolnice osiguravaju ženama u sličnim situacijama. Vječni problemi, poput nedostatka novca, opreme i stručnjaka, naravno, najveći su uteg razvoja ginekoloških odjela u hrvatskim zdravstvenim ustanovama.
- Stav je u svijetu da se dio spontanih pobačaja ne rješava kirurški, nego da se pusti da dođe do spontanog iskrvarenja što opet vodi do strahova jer pacijentica zna da će ishod trudnoće biti negativan te da postoji mogućnost jakog krvarenja i bolova zbog čega će trebati hitnu liječničku pomoć. Europa može ponuditi kvalitetnija rješenja u smislu broja liječnika i kapaciteta u bolničkim uslugama. - pojasnio je doktor Vlajnić.
O općem stanju na Odjelu ginekologije i opstetricije slavonskobrodske Opće bolnice „Dr. Josip Benčević", voditelj Odjela Vlajnić kazao je kako se trude povećati broj očeva na porođaju, što još uvijek nije često u našim krajevima. Isto tako, rodiljama je na izbor prepuštena i odluka o epiduralnoj anesteziji koju u Slavonskom Brodu uvijek mogu dobiti. Odjel godišnje obavi oko 1200 malih kirurških zahvata, a u posljednjih je godinu dana troje mladih ljudi došlo na specijalizaciju. Takvo što nije se dogodilo, potvrdili su nam u Bolnici, posljednjih deset godina. Velikim timom svi su zadovoljni jer su već postigli velike stvari u svojoj karijeri, ali ih, kao i drugdje u Hrvatskoj, koči nedostatak sredstava i opreme.
Očigledno, kako bi primjena opće anestezije kod postupka kiretaže maternice nakon spontanih pobačaja postala standard u hrvatskim bolnicama odnosno obavezan način tretmana žena i nešto što se u takvom psihofizičkom stanju pacijentice podrazumijeva, nužne su promjene na 'višim instancama'. Na potezu je kontroverzni ministar zdravstva, Milan Kujundžić.
Cilj javnog istupanja Ivane Ninčević Lesandrić bio je, kako je sama naglasila, želja da pomogne barem jednoj ženi. Vjerujemo kako će medijski pritisak i aktivno bavljenje ovom temom dovesti do toga da u budućnosti svatko ima dostojanstveno liječenje te da se nijedna od onih četiristo priča ne ponovi.
Ljudi, ako ne donesete nekakav poklon i ne upoznate se s doktorom i sestrama, velika je vjerovatnost da cete biti tretirani kao g...o. Nažalost više puta naučio zajedno sa svojom suprugom. Istina, nisu svi takvi, pogotovo mlađi doktori, koji još... Prikaži sve imaju ljubaznosti i volje iskreno pomoći, ali većina pogotovo starijih doktora nažalost je. Na određeni hitan postupak može se čekati u sobi po par dana, ali ako si "prioritetan doktoru", odrade te odmah. Pa ti čekaj i riskiraj zdravlje i budućnost svoje obitelji.
Dva sam puta bio u rađaoni sa svojom suprugom i s dvije potpuno različite ekipe, i babica i sestra i doktor u našoj brodskoj bolnici. Mogu reći samo riječi pohvale za oba tima. Susretljivi, ljubazni, profesionalni. Hvala Bogu sve je... Prikaži svee je prošlo u redu. Ne želim reći da se sranja ne događaju,no ima i druga strana medalje. Najgore je generalizirati i sve stavljati u isti koš.
Jeste li primijetili kako se takve gadosti ne dogadjaju zenama koje imaju pratnju? Cula sam i ja dosta tih horor prica, ali rijetko se takve stvari dogadjaju ako je (muska) pratnja prisutna. I opet je balkanjerosima lakse poslati zenu samu... Prikaži sve u kla(di)onicu, i pijancevati 3 dana i kenjati po portalima, nego stisnuti zube i biti uz nekog do koga vam je, kao, stalo. Al sta bi komsija na to rekao. Po meni je prvi korak uvodjenje obavezne punoljetne pratnje barem kod poroda. Smanjio bi se broj "nesporazuma" za barem 90%