SLAVONSKI BROD - Nakon jučerašnjeg iznimno vrućeg i 'teškog' dana i ovog nas ponedjeljka čeka vrelo ljetno vrijeme. Prema upozorenjima Državnog hidrometeorološkog zavoda, u cijeloj će Hrvatskoj danas vrijeme biti opasno ili izuzetno opasno. Žuti alarm vrijedi, tako, i za Slavoniju koju očekuje toplinski val s temperaturama do 36 stupnjeva. Dakako, na direktnom suncu, vrućine će biti i puno više.
Noćas je u ponoć temperatura u Slavonskom Brodu i dalje bila na 23 stupnja, sa 86 posto relativne vlažnosti zraka, a već sada se popela do 26. Do podneva bi trebala dosegnuti 35 'Celzijevaca'.
- Budite spremni na pojavu zdravstvenog rizika zbog vrućine i visokih temperatura kod osjetljive populacije, ponajprije starijih i male djece. Slušajte i postupajte prema savjetima danima od strane nadležnih službi. - poručili su iz DHMZ-a, a da se ne radi o šali potvrđuje i 140 jučerašnjih intervencija timova hitne medicinske pomoći u Kninu.
'Radnici na otvorenom' izbora nemaju pa će se i danas snalaziti kako znaju i umiju jer, vjerujemo, njihovi poslodavci ne mare previše za upozorenja jer rokovi, 'stišću' sa svih strana.
No, s obzirom na to da je DHMZ najavio toplinski val, valja se podsjetiti i na Protokol o postupanju i preporuke za zaštitu od vrućina koji je radna skupina Ministarstva zdravstva donijela 2017. godine.
- U zadnjem se desetljeću uočava trend porasta temperature u ljetnom razdoblju, što utječe na zdravstveno stanje milijuna ljudi. U Europi je već zabilježen porast smrtnosti povezan s velikim vrućinama. Pravovremene preventivne mjere mogu smanjiti broj umrlih od vrućina, što znači da moramo biti spremni ublažiti moguće negativne posljedice po zdravlje i brzo djelovati. - stoji u Protokolu.
Protokol se provodi od svibnja do listopada. Prvo postupanje po protokolu kreće od Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) čija je uloga prognozirati približavanje toplinskog vala za neku regiju ili cijelu Hrvatsku. Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) i Ministarstvo zdravstva proslijedit će upozorenje DHMZ-a regionalnim zavodima za javno zdravstvo, Ministarstvu znanosti i obrazovanja, Upravi za zaštitu i spašavanje, HZZO-u, Zavodu za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, Zavodu za hitnu medicinu i drugima.
Cilj je upozoriti društvo, medije i lokalne bolnice, ambulante i zavode za hitnu medicinu o nadolazećem toplinskom valu. Važno je zaštititi osjetljive skupine (djecu, trudnice, starije osobe, osobe s kroničnim bolestima i radnicima koji rade na suncu i vrućini) i upozoriti ih na opasnosti od toplinskog vala.
- Trebalo bi pokušati organizirati rad tako da se izbjegne rad na velikim vrućinama i suncu. U slučaju da to nije moguće potrebno je prilagoditi trajanje radnog dana, smanjiti fizička naprezanja, voditi računa o zaštiti osjetljivih skupina radnika, preraspodijeliti poslove na način da se teži dio poslova odrađuje u hladnije doba dana ili godine. Radnicima treba osigurati više kraćih stanki (npr, na svakih 60 minuta fizičkog rada preporuča se 10-20 minuta odmora), osigurati odgovarajući unos tekućine (jedna čaša rashlađene tekućine svakih 15 do 20 minuta), osigurati osobna zaštitna sredstva (zaštita lice, oči, kože, zaštitne kreme). Važno je izbjegavati kavu i gazirana pića za vrijeme rada u uvjetima visoke temperature te, po mogućnosti, piti izotonične napitke kako bi se nadomjestio gubitak tekućine i elektrolita iz tijela. - preporučuje „Zaštita na radu".
Dosad je apsolutno najviša temperatura zraka u Hrvatskoj,
izmjerena prema standardima Svjetske meteorološke organizacije, u hladu
meteorološke kućice, zabilježena 4. kolovoza 1981. godine u Pločama i iznosila
je 42,8 stupnjeva Celzijevih.
Na ljestvici temperatura viših od četrdeset stupnjeva, našao
se i Slavonski Brod koji je najtopliji bio 6. kolovoza 2012. godine, kada je u
njemu, pod gore opisanim uvjetima, izmjereno 40,5 stupnjeva. Mjerenja su u
gradu na Savi počela tek 1963. godine.
Gotovo svi apsolutni temperaturni maksimumi za Hrvatsku izmjereni
su u srpnju i kolovozu. Izuzetak je Virovitica gdje je apsolutni maksimum od
39,5 stupnjeva zmjeren 27. lipnja 1965. Najviše je izmjerenih maksimuma tijekom
kolovoza 2012. godine, s tim da je većina postaja počela raditi od sredine
prošlog stoljeća. Na postajama s duljim nizom mjerenja (od 19. stoljeća),
ističe se postaja Crikvenica, gdje je apsolutni maksimum od 39 'Celzijevaca'
izmjeren 17. srpnja 1928.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -