SLAVONSKI BROD - Iako za onečišćenje vode i/ili uzoraka izuzetih za analizu iz slavonskobrodskih vodovodnih cijevi u travnju 2018. godine, još uvijek nitko nije odgovarao, mediji, ali i građani, počeli su češće pratiti redovite objave Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije o kakvoći vode.
No, kako se tamo nalaze podatci koji su rezultat uzoraka izuzetih, primjerice, iz kuhinja gradskih dječjih vrtića ili, pak, iz vodospreme na Jelasu, oni, dakako, ne jamče da je voda u privatnim bunarima zdravstveno ispravna. Na to je upozorila i Gradska uprava.
- Obavještavamo korisnike individualne vodoopskrbe da su sukladno novom Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o vodi za ljudsku potrošnju („Narodne novine" 16/20) izuzeti od plana monitoringa i da se na njih odredbe ovoga Zakona ne primjenjuju, da je voda koja se koristi iz individualnih vodoopskrba potencijalno zdravstveno neispravna te da može imati negativne učinke na zdravlje, ako se dokaže zdravstvena neispravnost vode iz individualnih vodoopskrba na bilo koji način, jedinica lokalne samouprave u suradnji s mjesno nadležnim zavodom za javno zdravstvo daje savjete zahvaćenom stanovništvu na koji se način voda može koristiti (npr. prokuhavanjem) ili ju se ne smije uopće koristiti za ljudsku potrošnju. Individualna vodoopskrba definirana je kao oblik pojedinačne opskrbe vodom pod uvjetom da je potrošnja manja od deset metara kubnih na dan, odnosno, namijenjena je za manje od 50 osoba, uz uvjet da se na istoj ne obavlja komercijalna ili javna aktivnost. - poručili su iz Grada Slavonskog Broda.
Nadležni Nastavni javni zavod za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije izdao je, stoga, Savjete za postupanje sa zdravstveno neispravnom vodom iz individualnih vodoopskrbnih objekata.
- Privatni zdenci, izvori, arteški zdenci, cisterne i ostali individualni vodoopskrbni objekti nisu u sustavu nadzora, već se nad njima nadzor provodi na osobni zahtjev vlasnika. Voda iz izvora i arteških zdenaca je u vlasništvu lokalne samouprave koja je nadležna za njihovo održavanje i zdravstvenu ispravnost takve vode. Voda koja se koristi iz individualnih vodoopskrbnih objekata je potencijalno zdravstveno neispravna te može imati negativne učinke na zdravlje. Ako se ispitivanjem vode iz individualnih vodoopskrbnih objekata pokaže da je voda zdravstveno neispravna zbog mikrobiološkog zagađenja i/ili kemijskog, prvo predlažemo (ako zdenac nije čišćen minimalno jednom godišnje), da se kao takav očisti (ispumpavanje vode; čišćenje mulja, ako je prisutan na dnu). Zdenac s novom vodom temeljito dezinficirati, klornim sredstvom za tu namjenu, prema uputstvu proizvođača. Ostaviti da klorno sredstvo djeluje 24 do 48 sati i nakon toga ispumpati sredstvo te uz povećanu uporabu vode(ne za piće) da se voda u zdencu izmijeni više puta. Provjeriti uspješnost dezinfekcije nakon osam dana dostavom vode na analizu. U slučaju da se voda i nakon postupka dezinfekcije pokaže mikrobiološki neispravnom, može se koristiti za piće, ako se prethodno prokuha. U slučaju da neki od kemijskih pokazatelja ne odgovora nakon provedenog postupka čišćenja, takva voda nije za ljudsku uporabu. - poručili su iz brodskoposavskog Zavoda.
S obzirom na opasnosti koje neispravna voda donosi po zdravlje čovjeka, svaki bi se vlasnik trebao pobrinuti da barem jednom godišnje čisti svoj bunar te vodu iz njega uzorkuje radi stručne analize.- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -