POŽEGA - U današnje doba, voda je sastavni dio svakog segmenta ljudskog djelovanja. Nezamjenjiv je resurs jer se u domaćinstvu koristi za piće, pranje i pripremu hrane, u poljoprivredi za navodnjavanje, a u industriji ima važnu ulogu u gotovo svim industrijskim procesima.
Glavni izvori onečišćenja voda su štetne tvari iz industrije, nepročišćene otpadne vode iz kućanstava, prekomjerno korištenje otrova i gnojiva u poljoprivredi, betoniranje i asfaltiranje krajolika zbog izgradnje cestovne infrastrukture, sječa šuma, kisele kiše, nemar i nepotrebni gubici u vodoopskrbnom sustavu. Gospodarski razvoj i urbanizacija dovode, s jedne strane, do velikog porasta potreba za vodom, a s druge strane do ugrožavanja vodnih resursa i vodnoga okoliša. Voda tako može postati ograničavajući čimbenik razvoja te prijetnja ljudskom zdravlju i održivosti prirodnih ekosustava.
- Da voda bude 'proglašena' čistom treba udovoljavati svim parametrima sukladnosti koje propisuje Pravilnik o vodi za ljudsku potrošnju. Tu su prvenstveno mikrobiološki parametri, fizikalno-kemijski parametri, a za javnu vodoopskrbu povremeno i radioaktivne tvari. - piše u odgovoru na upit, Danica Mikšik, dipl.inž.preh.tehn. iz Zavoda za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije.
U Požeško-slavonskoj županiji na području Požeštine koje 'snosi' posljedice onečišćene vode je vodocrpilište s povišenom razinom mangana i tu se provodi proces demanganizacije, odnosno proces pročišćavanja. Dio površinskih vodocrpilišta ima povremeno povišenu mutnoću nakon velikih količina oborina, tu se provode procesi smanjenja mutnoće. Kod privatnih zdenaca je uglavnom prisutno mikrobiološko zagađenje, rjeđe povećanje mutnoće i dio ima povećanu količinu nitrata.
Bolesti od kojih se obolijeva zbog onečišćene vode mogu biti uzrokovane protozoama, virusima ili bakterijama, one koje se prenose kontaktom s vodom ili inektima čiji se dio životnog ciklusa odvija u vodi te bolesti vezane uz oskudicu vode.
- Mi u Požeško-slavonskoj županiji nismo zabilježili kemijsko onečišćenje voda. Imamo sreću da u podzemlju postoje zadovoljavajuće količine kvalitetne vode za piće. Zahvaljujući regionalnim sustavima vodoopskrbe imamo zdravstveno ispravnu kakvoću vode za piće u slavinama (vodu koja odgovara zahtjevima postojeće legislative; „ Pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti vode za ljusku potrošnju"). Kakvoća te vode je pod stalnim nadzorom i monitoringom javnozdravstvenih službi i sanitarne inspekcije, kao i ispravnost vode iz lokalnih vodovoda i individualnih zdenaca. - piše u odgovoru Danica Mikšik.
Zakonom je propisano da se zaštita voda od onečišćavanja provodi radi očuvanja života i zdravlja ljudi i zaštite okoliša i prirode, te omogućavanja neškodljivog i nesmetanog korištenja voda za različite namjene.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -