9037
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Županijski sud u Slavonskom Brodu 76-godišnjoj Štefaniji Lindić smanjio je kaznu koju joj je, u veljači prošle godine, izrekao Općinski sud u Novom Zagrebu. Podsjetimo, Štefaniji je suđeno jer je automobilom na pješačkom prijelazu usmrtila šestogodišnjaka. Prvotna presuda iznosila je četiri godine zatvora, no - nakon uložene žalbe njenog odvjetnika - slavonskobrodski Županijski sud kaznu joj je smanjio na dvije i pol godine, piše Jutarnji list.
Zbog čega je ovaj Sud kaznu odlučio smanjiti gotovo za duplo? Prema prvoj, nepravomoćnoj presudi, 76-godišnjakinji je Sud u Novom Zagrebu, kao otegotnu okolnost, naveo „njezinu bezobzirnu vožnju dok se približavala pješačkom unatoč tome što je bila u granicama dozvoljene brzine". U Slavonskom Brodu smatrali su, piše Jutarnji, kako je „kazna od četiri godine previsoko odmjerena", te dodaju kako „brodski Županijski sud navodi da su otegotne okolnosti precijenjene te da olakotne nisu u dovoljnoj mjeri uzete u obzir. Isti Sud smatra i kako je pogrešno ocijenjeno da je vožnja okrivljene bila bezobzirna, jer iz nalaza vještaka proizlazi da je Štefanija Lindić pješake udarila vozeći 37,5 km/h, pa se ta brzina ne može tretirati kao otegotna okolnost".
Naravno, društvene mreže su se odmah po objavi ovih informacija 'probudile'. I dok jedni smatraju kako je prva presuda bila primjerenija, drugi drže da je riječ o starijoj osobi koja nije vozila brzo i nije imala namjeru, nego je sve splet nesretnih okolnosti. „Kakvi kriminalci kod nas hodaju slobodni, smatram da je ne treba toliko kazniti...kod nas u Hrvatskoj svaki uzrok nema posljedicu." samo je jedan od komentara na društvenim mrežama, napisanih od strane onih koji izrečenu kaznu promatraju kroz prizmu osoba koje su, po njihovom sudu, premalo ili nikako snosile odgovornost za počinjena (ne)djela.
Ne ulazeći u odluke niti jednog od ova dva suda, jer izrečene kazne su u okvirima propisanih za to kazneno djelo, pitamo se treba li u ovakvim i sličnim slučajevima tražiti bilo kakva opravdanja. I ako ih već tražimo, gdje su nam granice. Naime, puno je slučajeva u kojima smo skloni reagirati na način da pojedince i njihovo kršenje zakona 'branimo' time što - kako je i u ovom slučaju komentator napisao - 'neki drugi kod nas hodaju slobodno, a ne bi trebali'. Dovoljno je prisjetiti se slučaja starice iz Like kada je 'narod' stao u obranu 96-godišnjakinje koju su carinici kaznili zbog pečenja rakije. Jer 'ona je stara', 'nije znala', 'radila je za sebe', 'treba joj progledati kroz prste', 'zažmiriti'…No je li to u redu? Razloga za reakciju svakako ima, ali ona ne bi smjela ići u smjeru da se bilo kome i zbog bilo čega tolerira kršenje zakona, ma kako ono 'u našim očima malo' bilo. Ne bi trebao biti problem to što je, primjerice, baka u Lici kažnjena, nego što netko drugi za daleko teža (ne)djela nije primjereno odgovarao. I tu glas naroda mora odigrati svoju ulogu, a nikako u traženju da se nekoga ne kazni samo zato jer ima onih koji kažnjeni nisu.
Dijete uzrasta 6 godina usmrtiti na PJEŠAČKOM PRIJELAZU za 2 i pol godine zatvora, tvrdeći da su 4 godine za to previše ???? Jedan od nedavno ubijenih narkodilera u Splitu za gaženje osmogodišnje djevojčice motociklom svojevremeno je dobio 3 godine... Prikaži sve zatvora??? Hitno mijenjati zakone, staviti minimalno 8,10 godina za ubojstva djece na pješačkim prijelazima a maksimalnu kaznu staviti još veću!!!