AP/SBplus
3356
Prikaza
5
Komentara
SLAVONSKI BROD - O biciklističkoj infrastrukturi u Slavonskom Brodu pisali smo puno puta jer ona ne podrazumijeva samo posebne trake/staze za bicikliste. Naime, donijeli smo iskustva europskih zemalja i nekih svjetskih gradova koji su izgradnjom različitih biciklističkih sadržaja značajno povećali broj biciklista u svojim sredinama. Također, dotaknuli smo se izgradnje biciklističkih nadvožnjaka, parkirališta, spremišta, edukacijskih poligona i drugih sadržaja koji pretvaraju bicikl više u prijevozno sredstvo, a manje u sredstvo za rekreaciju.
Poboljšanje biciklističke infrastrukture podrazumijeva i zaštitu bicikala dok miruju na javnim povšinama jer je vidljivo kako gradovi u Hrvatskoj imaju puno malih stalaka gdje građani mogu parkirati svoje bicikle u relativno nezaštićenim uvjetima.
Krađa bicikala ili mobitela, predmeta koji nemaju toliku vrijednost kao automobili, skupocjeni nakit, umjetnine i sl., nije toliko medijski zanimljiva kao otuđenje vrednijih stvari. Međutim svaki ukradeni bicikl ili mobitel kod oštećene osobe stvara stresno iskustvo, a posebice kod djeteta kojem ukradu novi bickl dobiven za rođendan ili koji je kupljen nakon dugotrajne štednje.
Prije nekoliko dana javio nam se čitatelj iz Slavonskog Broda sa opisom pokušaja krađe njegovog bicikla:
- Zbog lijepog vremena na posao odlazim bicklom te ga redovito ostavljam kod Gimnazije na Slavoniji I. Tako je bilo i jučer. Ostavio sam ga na stalku za bicikle oko 6.30 sati, zaštitio ga lokotom i otišao na posao Kada sam se, nakon završetka rada, vratio po njega i skinuo lokot uočio sam dubok rez na plastici kakav nije bio ranije. Očito je netko pokušao prepiliti lokot (lanac obložen plastikom) s ciljem krađe bicikla, ali je brzo odustao jer je zaboravio da nakon plastike dolaze čelične žice. Od toga dana bicikl više ne ostavljam kod Gimnazije.- naveo je čitatelj PlusPortala o pokušaju krađe njegovog bicikla.
Mi smo opisali ovdje jedan neuspjeli drski pokušaj krađe bicikla "usred bijela dana", no nažalost ima i slučajeva uspješnih krađa nakon kojih se nikada ne pronađu ukradeni predmeti. Naravno, ima i slučajeva krađe nakon kojih policija otkrije počinitelje tih djela te vrati bicikle vlasnicima. Ovdje donosimo više primjera uspješno rješenih slučajeva krađe bicikala na području nadležnosti Policijske uprave brodsko-posavske. U svakom slučaju. potrebno je prijaviti policiji krađu jer ako se ona ne prijavi onda ni pronalazak bicikla nije moguć.
Kako bi se demotiviralo kradljivce, odnosno prevenirala krađa bicikala na javnim površinama, Grad Slavonski Brod bi mogao poboljšati infrastrukturu koja se odnosi na brigu o biciklima dok miruju. To se odnosi na izgradnju posebnih parkirališta za bicikle, sa nadstrešnicama koje će ih štiti od kiše i sunca te koja će biti pokrivena video nadzorom kako bi bili sigurniji od krađe. Također, Grad Slavonski Brod može napraviti i spremišta za bicikle koji u njima mogu ostati (uz primjerenu naknadu) zaštićeni i više dana.
Razvijanje navedenih sadržaja će zasigurno povećati interes Brođana za korištenjem bicikla kao prijevoznog sredstva jer će boravak njihovih "ljubimaca na dva kotača" u zaštićenim uvjetima demotivirati potencijalne kradljivce te u konačnici omogućiti policiji da ne troši svoje resurse na pronalazak počinitelja kaznenih djela krađe bicikla.
MALIMRAV nisi pomislio da to zločinačka krade bicikle? Ako kradu željezo možda kradu i bicikle?