SUZE svetog Lovre, kiša meteora, ljetne zvijezde padalice,... - sve su to nazivi za Perzeide - meteore koji padaju s neba tijekom ljeta svake godine. Iako se pojavljuju između 17. srpnja i 24. kolovoza, svoj vrhunac doživljavaju u noći s 12. na 13. kolovoz. Naziv „suze svetog Lovre nastao je jer se često meteorska kiša poklapa s blagdanom sv. Lovre, koji se slavi na dan njegove smrti, 10. kolovoza. Zvijezde padalice opisane su i u pjesmi gdje se spominju kao suze ovog sveca te otuda naziv 'Suze sv. Lovre'. U nastavku donosimo kako nastaje kiša meteora i kako imati potpuni doživljaj ovog astronomskog spektakla.
Kada dijelovi kometa, meteoroidi, udare u atmosferu naše planete, tza njima ostaje svjetlosni trag odnosno meteor. Takozvane „zvijezde padalice”, zapravo su maleni meteori koji se raspadaju u najvišim slojevima atmosfere, tijekom procesa koji se zove jonizacija.
Meteori se, dakle, sudaraju s molekulama zraka u atmosferi stvarajući pritom veliko trenje koje uzrokuje zagrijavanje i isparavanje molekula. Atomi se nadalje sudaraju s drugim atomima zraka, oslobađajući pritom elektrone što rezultira velikom količinom energije koja se pojavljuje kao svjetlosni trag na nebu.
Iako se meteori na nebu mogu uočiti tijekom cijele godine, postoje periodi kada se pojavi više njih, a dolaze li svi iz iste regije na nebu, to znači da Zemlja prolazi kroz točku u svojoj orbiti gdje se nalaze ostaci kometa. Raspad ovih meteora postaje vidljiv na oko sto kilometara visine, iako udaljenost varira ovisno o njihovoj brzini prodora u atmosferu. - prenosi National Geographic Srbija.
Za ovu godinu, Cover magazin očekuje vedre noći bez puno Mjesečeve svjetlosti kada će biti moguće vidjeti i do sto meteora tijekom sat vremena. S obzirom na to da meteorska kiša dolazi u naletima, potrebno je uračunati minimalno sat vremena za njezino promatranje. Drugim riječima, možda ćete u nekoliko minuta vidjeti 100 meteora, a možda ćete ih vidjeti samo prvih 10 minuta.
Također, dobro je uzeti u obzir da očima treba neko vrijeme da se priviknu na tamnu noć stoga u prvih 20-ak minuta doživljaj neće biti potpun. Pun mjesec može smanjiti vidljivost meteorske kiše pa je nužno smjestiti se iza nekog visokog i čvrstog objekta kako biste bili u sjeni od Mjeseca. Omiljene astronomske pojave, najbolje je promatrati u rano jutro, netom prije svitanja, a za potpuni ugođaj, potrebna je dekica i livada daleko od gradskih svjetala.
Poloj, Petnja, Ljeskove vode i druge lokacije na kojima postoje dobre pozicije pod otvorenim mjestom, svakako su primamljive za te posebne kolovoške dane.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -