NOVA GRADIŠKA - Alkohol i volan i prethodnog su se vikenda pokazali lošom kombinacijom. Potpuno izignoriravši činjenicu da je svojim vozilom udario i ozlijedio pješaka, 34-godišnji je Novogradiščanin u petak, u 13.50 sati, dakle, u po' bijela dana, pobjegao s mjesta nesreće. Policija je, pronašavši ga ubrzo, saznala i razlog - bio je alkoholiziran pa se od 1,54 promila trijeznio u policijskoj postaji.
Kazna za vozače koji ne ostanu na mjestu nesreće u kojoj ima poginulih ili ozlijeđenih kreće se između deset i dvadeset tisuća kuna.
Očevid je pokazao kako je do prometne nesreće došlo tako da se 34-godišnjak osobnim automobilom kretao unatrag prilaznim kolnikom stambene zgrade od zapada prema istoku, dok se preko prilaznog kolnika od juga prema sjeveru kretao 57-godišnji pješak. Ne uočivši na vrijeme pješaka, vozač ga je udario te je muškarac pao na tlo.
- Djelatnici Hitne medicinske pomoći su na mjestu događaja ozlijeđenom pješaku pružili liječničku pomoć, a potom ga prevezli u Opću bolnicu Nova Gradiška na daljnje liječenje. U prometnoj nesreći je 57-godišnji pješak lakše ozlijeđen, a policajci protiv 34-godišnjeg vozača podnose odgovarajuće prekršajne prijave Općinskom sudu u Slavonskom Brodu. - poručili su u današnjem izvješću iz Policijske uprave brodsko-posavske.
U samo jednom svibanjskom vikendu ove godine, zabilježena su tri bijega s mjesta nesreće u susjednoj Požeško-slavonskoj županiji. Krajem prethodne godine najgori je bijeg bio u Jakšiću, gdje je alkoholizirana 40-godišnjakinja, pobjegla ostavivši teško ozlijeđenu 35-godišnjakinju da se pobrine sama za sebe. No u Brodsko-posavskoj županiji nije bilo ništa bolje pa su najčešće s mjesta nesreće bježali alkoholizirani vozači, kako bi od policije prikrili stanje u kojem se nalaze. Bježali su nakon 'bliskih susreta' s prometnim znakovima ili parkiranim vozilima.
U slučaju prometne nesreće s poginulom i ozlijeđenom osobom, kao i s većom materijalnom štetom, sudionici su dužni ostati na mjestu prometne nesreće. Udaljiti se mogu samo privremeno i to kako bi ozlijeđenima pružili pomoć, potražili pomoć za sebe ako su ozlijeđeni ili kako bi obavijestili policiju. Uz osiguranje mjesta nesreće u okviru svojih mogućnosti, moraju pričekati dolazak policije.
Značajne izmjene i dopune Zakona o sigurnosti prometa na cestama koje su na snagu stupile 1. kolovoza 2019. godine, osigurale su i povećanje novčanih kazni za vozače koji ne ostanu na mjestu nesreće u kojoj ima poginulih ili ozlijeđenih - s 3.000 do 7.000 kuna na 10 do 20 tisuća kuna, kao i za vozače koji u prometnim nesrećama s materijalnom štetom ne ostave podatke o sebi i vozilu ili napuste mjesto nesreće (s 2.000 do 5.000 kuna, na 3.000 do 7.000 kuna). Uz to, za takve vozače slijedi i izricanje zaštitne mjere „zabrane upravljanja motornim vozilom" u točno određenom trajanju, bez obzira na broj počinjenih prekršaja, a određuju im se i negativni prekršajni bodovi.
Nadamo se kako će i u posljednjem slučaju vozač biti kažnjen.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -