SLAVONSKI BROD - Da se drva iz šuma kradu, naročito državnih, javna je tajna u svakom kraju gdje ih ima pa tako i slavonskobrodskom. Ovoj pojavi zasigurno je pridonijelo i poskupljenje ove sirovine, što grijanje na drva više ne čini tako ekonomičnim kao nekad.
- Drva se, prema mojim iskustvima, kradu uglavnom za vlastite potrebe, ali količina zna varirati od, doslovno, nekoliko panjeva pa do nekoliko stotina „kubika“ - kazao nam je jedan djelatnik „Hrvatskih šuma“ iz okolice Slavonskog Broda, dodavši da su najčešće ipak „sitne krađe“, poput one koju su jučer, prema izvješću PU brodsko-posavske, u blizini Strmca kod Nove Gradiške počinila dvojica muškaraca.
- Ovdje kod nas šuma je okružena selima i kućama, ne mogu oni tu mnogo ukrasti, a ako do veće štete i dođe, to mora biti netko jako „sposoban“.
Takva definitivno nisu bila spomenuta dvojica, koje je policija uhvatila svega 45 minuta nakon što su se, natovarivši s lagera jedan i pol „kubik“ drva u osobni automobil, odvezla prema gradu.
Ipak, mnogi koji u šumu zalaze kao u samoposlugu prođu nekažnjeno.
- Nemoguće je ponekad pronaći počinitelja, naročito ako su u pitanju manje količine. Ako su to brzo izveli i nitko ih nije vidio, ako k tome nema npr. tragova traktora ili drva, odnosno nemate konkretnih dokaza, govorimo o krađi po nepoznatom počinitelju - svjedoči naš sugovornik.
Za uhvaćene zbog krađe male količine drva zaista se može reći da „nisu imali sreće“ jer im, prema čl. 228 Kaznenog zakona, prijeti i zatvorska kazna do jedne godine. Za otuđenje pak većih količina, ona može biti od šest mjeseci do pet godina.
Nasreću po njegovo poduzeće, odnosno sve one koji znaju koja je važnost ovog dijela prirode i okoliša, krađe drva, prema njegovim iskustvima, nisu tako učestale.
- Na području naše nadležnosti bude desetak prijavljenih šteta godišnje, i to je konstanta već nekoliko godina unazad. S obzirom na površinu koje naša šumarija nadzire, to nije mnogo.
Tome vjerojatno doprinosi i dobra „sinkroniziranost“ dojavljivača, „Hrvatskih šuma“ i policije.
- Na osnovi dojave ili vlastita zapažanja na teren izlaze naši lugari, koji prvo ustanove je li zaista riječ o počinjenoj šteti. Bude, naime, i lažnih uzbuna, znate kako je to s ljudima. Ako se utvrdi da jest, sljedeć im je zadatak izmjeriti koja je količina otuđena i koje vrste drveta te na temelju ta dva čimbenika nadležna šumarija određuje materijalnu štetu u novčanom iznosu. O kaznenom djelu, dakako, obavijestimo policiju - objasnio je spomenuti djelatnik proceduru, dodavši da se ti iznosi kreću od nekoliko stotina do nekoliko tisuća kuna.
- Nitko, naravno, neće ukrasti vrbu i topolu jer one ne gore dobro. Najviše se kradu hrast, bukva i grab, koje, kažem, počinitelji odvezu sebi u dvorište ili pak, kao „vruću robu“, prodaju isti dan, čime se rješavaju „dokaza“. To je naročito često sada kad se ljudi griju.
Kako bilo, nelegalne radnje slavonske šume ne mogu ugroziti zahvaljujući, između ostalog, i intervencijama krovnog državnog poduzeća.
- Sukladno Zakonu o šumama i Pravilniku o uređivanju šuma, redovito provodimo pošumljavanje sadnicama i sjemenom, a na djelu je uvijek i prirodna obnova. Stanjem u našim šumama, barem kad je riječ o našoj upravi, zadovoljni smo - kazao je.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
simpatiican2203.03.2023. u 18:04
Kradu na sve strane, ne boje se ni kamera, ostavljaju svjetiljka, alat, truju pse čuvare ... Pokrali su šuma i šuma pogotovo ljudima koji su posjednici a zive u inozemstvu.
-